skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

نحوه فعالیت سندباکس‌ها مشخص شد

۳۰ تیر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۳۱ تیر ۱۳۹۹

 نحوه فعالیت سندباکس‌‌‌ها و صدور مجوز برای آنان و چگونگی فعالیت کسب و کارهای نوآور فضای مجازی در این سند باکس‌ها طی دستورالعملی از سوی کمیسیون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی تدوین و به تصویب رسید. این دستورالعمل که به امضای رئیس‌جمهوری نیز رسیده است برای اجرایی شدن ابلاغ شده است.

به گزارش پیوست، سند باکس یا محیط آزمون؛ فضا و محیطی کنترل شده است که در آن کسب وکارهای جدید طبق شرایط خاصی می‌توانند برای دوره محدودی و با تعداد کاربر محدودی فعالیت کنند. سندباکس‌ها بیشتر برای تکنولوژی‌های نوظهور ایجاد می‌شوند تا علاوه بر اینکه کسب و کارها خود را برای ورود به محیط واقعی آماده می‌کنند قانون‌گذار نیز با شناسایی نقاط قوت و ضعف آنها شرایط و محیط قانونی را برای آنان ایجاد کنند. هم‌اکنون بسیاری از کشورها برای اینکه نسبت به تکنولوژی‌های جدید از قبیل اینترنت اشیاه و رمزارزها به شناخت برسند با ایجاد محیط‌های آزمون یا سندباکس‌ها اقدام به پیاده‌سازی پروژه‌های مختلفی در این زمینه کرده‌اند.

طبق این دستورالعمل کلیه کسب و کارهای نوآور مجازی در صورت نیاز به مجوز برای یک ایده نوآورانه که نظام مجوز دهی کنونی پاسخگوی آنان نیست، می‌توانند برای آغاز فعالیت درخواست خود را در تارنمای محیط‌ های آزمون (تَما) ارائه دهند.

تَما یا تارنمای پنجره واحد محیط‌ های آزمون، درگاه الکترونیکی مدیریت چرخه درخواست تا صدور مجوز ایده‌های کسب و کارهای نوآورانه در محیط‌ آزمون است که توسط دبیرخانه کارگروه مدیریت یکپارچه محیط‌ های آزمون یا سندبانکس‌ها ایجاد و معرفی می‌شود.

طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در این سند برای پیگیری و مدیریت بهتر محیط‌های آزمون یا سندباکس‌ها، کارگروهی با عنوان کارگروه مدیریت یکپارچه محیط‌های آزمون که دبیرخانه آن در وزارت امور اقتصادی و دارایی است، تشکیل می‌شود. وظیفه این کارگروه  تعیین حیطه‌های نیاز به ورود در محیط آزمون یا سندباکس و بررسی اولیه پیشنهادهای متقاضیان، تعیین تنظیم‌گر بخشی و ارجاع موضوع به آنان است. این کارگروه به ریاست مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند در وزارت اقتصاد تشکیل می‌شود و نمایندگانی از وزارتخانه‌های ارتباطات، صمت، فرهنگ و ارشاد در آن حضور خواهند داشت. همچنین این کارگروه با حضور نمایندگان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، سازمان بورس و بانک مرکزی، نیروی انتظامی، دادستانی، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، اتحادیه کسب وکارهای مجازی تشکیل خواهد شد.

کلیه کسب وکارهای نوآور مجازی که در صورت نیاز به مجوز برای یک ایده نوآروانه برای آغاز فعالیت می‌توانند در خواست خود را در تارنمای محیط‌های آزمون (تَما) ارائه دهند

طبق این دستورالعمل تنظیم‌گران بخشی نیز دستگاه‌ها و سازمان‌هایی هستند که در چارچوب قانون وظیفه اعطای مجوز کسب و کارها را به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم برعهده دارند. وزارت بهداشت در حوزه سلامت و بانک مرکزی در حوزه پولی و بانکی کشور و همچنین سازمان تنظیم مقررات در حوزه ارتباطات از جمله این تنظیم گران بخشی به شمار می‌آیند.

پیش‌بینی شده است تا کاگروه مدیریت یکپارچه محیط‌های آزمون (سندباکس) دو هفته فرصت دارند تا پس از مطرح شدن نیاز از سوی کسب و کارهای نوآور مجازی در تَما نتیجه بررسی خود را از طریق همین تارنما به اطلاع کسب و کار برسانند.

متقاضی حضور در سندباکس‌ها پس از دریافت نتیجه موافقت اولیه کارگروه از طریق تَما نسبت به مراحعه برخط به تنظیم گر بخشی اعلام شده اقدام می‌کند. کارگروه برای هر متقاضی پذیرش شده شرایط اولیه لازم را بسته به نوع ایده و کسب و کار تعیین می‌کند. این شرایط شامل تسهیل در شرایط و نیز کاهش مخاطرات محیط آزمون برای دوره کنترل و آزمون عملیات اجرایی کسب و کار است.

در صورت موافقت کسب و کار و تنظیم‌گر بخشی به حضور آن کسب و کار در فضای سند باکس مدت اعتبار مجوز صادر شده به اطلاع متقاضی خواهد رسید و جزئیات و نحوه فعالیت و چارچوب فعالیت وی از طریق تنظیم‌گر بخشی یا سازمان و نهاد متولی صدور مجوز در محیط فعالیت وی مشخص می‌شود. تنظیم‌گر بخشی مشخص خواهد کرد که کسب و کار در دوره فعالیت خود در سندباکس به چه تعداد کاربر می‌تواند سرویس دهد و حداکثر حجم تراکنش‌ها و گردش مالی‌اش چه میزان خواهد بود. همچنین شاخص‌های موفقیت عملکرد و شرایط خروج از محیط سندباکس نیز به صورت شفاف به متقاضی فعالیت اعلام می‌شود.

به صورت مرتب فعالیت متقاضی از سوی تنظیم‌گر بخشی رصد و در تارنمای تما ثبت می‌شود و در صورت موفقیت عملکرد متقاضی، مجوز توسعه فعالیت توسط محیط آزمون تنظیم گر بخشی مربوطه صادر می‌شود و هم‌زمان نیز دستورالعمل و آیین‌نامه عمومی فعالیت نیز اعلام می‌شود.

*متن کامل این دستورالعمل را از لینک زیر می‌توانید بخوانید:

متن کامل دستورالعمل نحوه فعالیت سندباکس ( دستورالعمل ایجاد نظام مدیریت یکپارچه محیط‌های آزمون تنظیم‌گری کسب و کارهای نوآورانه در فضای مجازی)

http://pvst.ir/8a5

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو