skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

فناوری زنجیره بلوکی به ارز دیجیتال ختم نمی‌شود

مروری بر ۵ کاربرد خاص تکنولوژی بلاک‌چین

تحریریه پیوست

۱۴ تیر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

معمولا وقتی صحبت از بلاک‌چین می شود ارز دیجیتال در ذهنمان تداعی می‌شود، اما ارز دیجیتال تنها یکی از کاربرد های این تکنولوژی محسوب می شود. جدای از هزاران دلال ارز دیجیتال و نرم افزارهایی همچون بیتکوین کد (The Bitcoin Code) که هرروز با بلاک‌چین سر و کار دارند، صنایع دیگری هم از این تکنولوژی استفاده می کنند. به دلیل افزایش تهدیدهای امنیتی و خطر هک، امنیتی که تکنولوژی بلاک‌چین به همراه دارد جذابیت بالایی خواهد داشت. در اینجا پنج مثال از کاربرد های مختلف بلاک‌چین در جهان را ارائه می‌دهیم.

مدیریت خدمات درمانی

سوابق و مدارک بیماران از اهمیت بالایی برخوردار است و درنتیجه تکنولوژی بلاک‌چین راه حل مناسبی برای تامین امنیت آن محسوب می‌شود.

طبق تحقیقات انجام شده، بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ بیش از ۱۷۶ میلیارد سوابق پزشکی به بیرون درز کرده‌اند و یکی از دلایل این دزدی اطلاعات را می‌توان سیستم‌های IT قدیمی و از رده خارج دانست.

نه تنها امنیت بلاک‌چین برای نگهداری سوابق بیماران بیشتر است، بلکه احتمالا دقیق‌تر نیز خواهد بود از همین رو می‌توان از بلاک‌چین به عنوان بستری امن و پلتفرمی ساده برای ارائه لحظه‌ای اطلاعات بیمار دانست. این تکنولوژی همچنین یکی دیگر از ناکارآمدی‌های پرهزینه در صنعت درمان را که از آن به عنوان ارتباطات اشتباه نام برده می‌شود رفع می کند.

تعدادی از ارائه‌دهندگان خدمات درمانی از جمله فاکتوم (Factom) در تگزاس  امریکا، مدیکال چین (Medicalchain) در لندن انگستان برای حل این مشکلات به تکنولوژی بلاک‌چین روی آورده اند.

مراسم عروسی

تا سال ۲۰۱۹ هنوز ازدواج اقلیت‌ها در ۸۷ درصد از کشورهای جهان غیرقانونی بود. این موضوع باعث شد تا ایده جالبی به ذهن مسئولان برند سوئدی بیورن‌بورگ (Bjorn Borg) برسد، این برند که نامش از اسطوره تنیس کشور برگرفته شده است، با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین پلتفورم مریج آنبلاک (Marriage Unblocked) را پدید آورد. پلتفورمی که براساس آن کاربران می‌توانند به دور از رسیدگی‌های محدود کننده، ازدواج خود را به ثبت برسانند.

اولین نفراتی که به گروه مجازی در مریج آنبلاک وصل شدند یک زوج سوئیسی بودند.

انتخابات

در حالی که جامعه غربی نسبتا از برقراری دموکراسی در جامعه اطمینان دارد، اما در بسیاری از مناطق جهان شرایط این چنین نیست. بلاک‌چین در این زمینه نیز راه‌حلی ارائه می‌دهد.

سازمان خیریه زمین دموکراسی (Democracy Earth) برای کاهش احتمال تقلب در رای گیری سیستم «سورین» (Sovereign) را طراحی کرد؛ این سیستم با استفاده از بلاک‌چین توکن‌هایی تولید می کرد که برای رای دادن از آن استفاده می‌شد.

سیرالئون اولین کشوری بود که در مارس ۲۰۱۸ انتخاباتی را با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین برگزار کرد و ۷۰ درصد از رای دهندگان برای ثبت رای خود از پلتفورم آگورا استفاده کردند که نتایج رای گیری را در لحظه نشان می‌داد.

لئوناردو گامال سازنده آگورا می‌گوید: «اگر فکر می‌کنم که ۵۰ سال دیگر اکثر کشورها از رای گیری دیجیتال استفاده می‌کنند، پس بلاک‌چین تنها تکنولوژی ای است که می تواند راه حلی برای رای گیری قابل تائید و کاملا شفاف برای آینده ایجاد کند.»

مدیریت املاک

همانطور که پیشتر گزارش دادیم، ارز دیجیتال در حال حاضر در معاملات املاک لوکس استفاده می شود اما چطور می‌توان برای ثبت مالکیت خانه از بلاک‌چین استفاده کرد؟

اگر تا به حال خانه‌ای خریده باشید می‌دانید که روند قانونی آن چقدر خسته کننده و کند است. در بسیاری از موارد بین ثبت درخواست و تحویل کلید منزل هفته‌ها فاصله می افتد.

بلاک‌چین با سیستمی نامتمرکز و امن خود راه حل مناسبی برای مدیریت املاک محسوب می‌شود. در واقع این ویژگی‌ها تا حدی قابل توجه بودند که اداره ثبت املاک ملکه (HM Land Registry) بلاک‌چین را به عنوان راه حلی برای آینده معرفی کرده است.

معامله انرژی خورشیدی

شهروندان بروکلین نیویورک با تکیه به ماهیت نامتمرکز و نفربه نفر بلاک‌چین، ریزشبکه بروکلین را ایجاد کردند، این ریزشبکه پلتفورمی برای فروش مازاد انرژی خورشیدی کاربران با استفاده از بلاک‌چین است.

مصرف کنندگانی که در خانه‌هایشان صفحه‌های خورشیدی دارند کاملا روی این پلتورم معاملاتی کنترل دارند و کاربران به دور از دسترس شرکت‌های بزرگ انرژی بازارهای کوچکی برای معامله انرژی خود ایجاد کرده‌اند.

منبع: مجله لوکس سبک زندگی

http://pvst.ir/87j

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو