skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ارتقا کیفیت تماس تصویری و کاهش پهنای‌باند مصرفی در به روزرسانی جدید «گپ» فراهم شد

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۷ خرداد ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

پیام‌رسان «گپ» در به روزرسانی اخیر خود شرایطی فراهم کرده که در کنار افزایش کیفیت تماس تصویری میزان مصرف کاربران از پهنای‌باند نیز با کاهش مواجه شود. به گفته مدیرعامل گپ در این به‌روزرسانی با حفظ رمزنگاری پیام‌ها کیفیت تماس تصویری حدود ۳۰ درصد افزایش یافته و کاربران همچنین حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش مصرف پهنای‌باند را تجربه می‌کنند. علاوه بر آن در به‌روزرسانی جدید گپ برای کاربران «به اشتراک‌گذاری دسکتاپ» همزمان با امکان مکالمه هم فراهم شده است.

به گزارش پیوست، با شیوع ویروس کرونا در کشور و توجه به بحث دورکاری و آموزش آنلاین، پیام‌رسان گپ سرویس‌های جدید خود را برای کاربران ارائه داد و زیرساخت‌های خود را نیز برای پوشش گسترده کنفرانس تصویری و پخش زنده توسعه داد. حال این پیام‌رسان به درخواست کاربرانش و برای بهبود خدمت‌رسانی تغییراتی در سرویس خود ایجاد کرده است. مهدی انجیدنی، مدیرعامل پیام‌رسان گپ در مورد این تغییرات به پیوست گفت: «ما در پیام‌رسان گپ یک ماه پیش نسخه اولیه «به اشتراک‌گذاری دسکتاپ» را در تماس تصویری فراهم کردیم. در این قابلیت یک کاربر می‌تواند برای طرف مقابل دسکتاپ خود را به اشتراک بگذارد. این قابلیت برای ارائه خدمات پشتیبانی و آموزش از راه دور و جلسات کاری از اهمیت زیادی برخوردار است.»

او ادامه داد: «وقتی نسخه اولیه این قابلیت را ارائه کردیم،کاربران از ما درخواست کردند تا وقتی دسکتاپ را برای کسی به اشتراک می‌گذاریم، همزمان صدا هم منتقل شود و فرد مورد نظر بتواند روی دسکتاپ توضیحاتی ارائه دهد. کاربران همچنین از ما درخواست داشتند تا امکانی را فراهم کنیم تا ضمن حفظ کیفیت با پهنای باند کمتر تماس تصویری را برقرار کنند.»

به گفته انجیدنی، آنها براساس درخواست کاربران روی این موضوعات کار کردند و با حفظ رمزنگاری پیام‌ها، کیفیت تصویر را حدود ۳۰ درصد افزایش دادند و حدود ۲۰ تا ۲۵  درصد هم کاهش مصرف پهنای باند برای استفاده کاربران از گپ را فراهم کردند. انجیدنی همچنین تاکید کرد:‌«به این ترتیب کاربران می‌توانند با پهنای باند کمتر و با کیفیت بالاتر از قابلیت «به اشتراک‌گذاری دسکتاپ» همزمان با امکان مکالمه هم بهره ببرند. ما همچنین در تلاش هستیم اکثر قابلیت‌هایی که برای تماس تصویری فراهم کردیم را در بخش زنده هم اضافه کنیم.»

در به‌روزرسانی جدید با حفظ رمزنگاری پیام‌ها، کیفیت تصویر را حدود ۳۰ درصد افزایش دادیم و حدود ۲۰ تا ۲۵  درصد هم کاهش مصرف پهنای باند برای استفاده کاربران از گپ را فراهم کردیم
مهدی انجیدنی، مدیرعامل پیام‌رسان گپ

او در پاسخ به این سوال که چرا با استفاده از فیلترشکن امکان تماس تصویری در گپ با مشکلاتی روبرو می‌شود، بیان کرد: «وقتی یکی از کاربران برای تماس تصویری فیلترشکن خود را روشن کند، یکی از آنها کاربری از ایران و دیگری کاربری از کشورهای دیگر شناخته می‌شود به این ترتیب زمان می‌برد تا درخواست آنها به کشور موردنظر برسد و سپس به سرور گپ در ایران برگردد و بالعکس. به همین خاطر در تماس تصویری یا تماس برقرار نمی‌شود یا به کندی ارتباط ایجاد می‌شود.»

انجیدنی ادامه داد: «البته کند شدن برقراری این ارتباط یک موضوع کلی است و به گپ و باقی پیام‌رسان‌ها مربوط نمی‌شود؛ اما در این مورد راه‌حلی داریم و تصمیم گرفتیم بخشی از زیرساخت گپ را در خارج از کشور راه‌اندازی کردیم. در حال حاضر بخشی از آن راه‌اندازی شده و قسمت دیگر چند ماه آینده تکمیل می‌شود. وقتی چنین امکانی فراهم شود، سرعت دسترسی‌ها یا تماس در حالت روشن بودن فیلترشکن هم بهبود پیدا می‌کند.»

انجیدنی در پاسخ سوال دیگر درمورد اینکه برخی اعتقاد دارند پیام‌های پیام‌رسان‌های داخلی رمزنگاری نشده‌اند، با رد این موضوع گفت: «در دنیا ۲ نوع رمزنگاری پیام داریم، اول رمزنگاری بین سرور و کاربر که بسیاری از پیام‌رسان‌ها دارند و ما هم چنین رمزنگاری ایجاد کردیم. در بسیاری از مواقع که دو کاربر به صورت مستقیم در تماس هستند، هم یک لایه بیشتر امنیت ایجاد کردیم و  ارتباط بین ابتدا و انتها این مسیر را هم رمزنگاری شده است. به نوعی رمزنگاری در لحظه برای ارتباط موردنظر ایجاد می‌شود و امن‌ترین مدل رمزنگاری است.»

http://pvst.ir/81b
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو