skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

معاون جدید امور فضای مجازی دادستان کل کشور معرفی شد

تحریریه پیوست

۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

امروز ظهر (۶ اردیبهشت) در مراسمی معاون جدید امور فضای مجازی دادستانی کل کشور با حضور دادستانی معرفی شد. براین اساس جواد بابایی که سابقه سرپرستی دادسرای جرایم رایانه‌ای را برای مدتی در اختیار داشته، جایگزین جواد جاویدنیا خواهد شد که برای بیش از یک سال سرپرستی این معاونت را برعهده داشت.

به گزارش پیوست، در مراسم معارفه معاون جدید فضای مجازی دادستانی، محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور با اشاره به اینکه فضای مجازی موضوع مهمی است گفت: «اهمیت این فضا را می‌توان در بیانات و فرمایشات مقام معظم رهبری نسبت به ساماندهی آن مشاهده کرد. قطعا فضای مجازی کنونی ابزاری است که دشمن از آن حداکثر استفاده را کرده و سعی می‌کند از این طریق بیشترین ضربه را به نظام ما وارد کند.»

امروز در مراسمی جواد بابایی جایگزین جواد جاوید‌نیا در معاونت امور فضای مجازی دادستانی شد.

در این مراسم که خبرگزاری میزان خبر آن را منتشر کرده جزییاتی از برنامه‌های معاونت جدید فضای مجازی و سابقه کاری او منتشر نشده؛ اما براساس برخی خبرها و گزارش‌های تایید نشده از جمله کارهای که در کارنامه جواد بابایی گزارش شده حضور او در پروژه عنکبوت ۱ و ۲ است که با کمک سپاه پاسداران و پلیس فتا انجام شد. هدف این پروژه نیز «پاکسازی مدلینگ غیراسلامی» در شبکه‌هایی چون فیس‌بوک و اینستاگرام بود. همچنین او سابقه سرپرستی دادسرای جرائم رایانه‌ای را نیز بر عهده داشته و در زمینه جرائم رایانه‌ای چنیدین کتاب نیز منتشر کرده است.

هفته گذشته جواد جاویدنیا،‌ سرپرست پیشین معاونت فضای مجازی داستانی در نامه‌ای انتقادی خبر از این تغییرات را داده بود. جاوید‌نیا در این نامه به صورت ضمنی دلیل جابه‌جایی‌اش در این سمت را اعلام کرده بود. آنطور که او در بخشی از نامه نوشته او به دلیل اینکه شرایط برای انجام مسئولیتش فراهم نشده حاضر به کنار رفتن از این سمت شده است. همچنین او در این نامه به شدت از باز بودن فضای مجازی بدون در نظر گرفتن قوانین لازم در جامعه و همچنین فعالیت بدون ضابطه شبکه اجتماعی اینستاگرام انتقاد کرده بود.

جواد جاویدنیا،‌ هفته گذشته با انتشار نامه‌ای انتقادی اعلام کرده بود به دلیل اینکه شرایط برای انجام مسئولیتش فراهم نشده حاضر به کنار رفتن از این سمت شده است.

جواد جاویدنیا که مهر ماه سال ۱۳۹۷ بر این صندلی تیکه زد، تا قبل از رسیدن به این سمت دادستان مشهد بود. او در حالی جایگزین عبدالصمد خرم‌آبادی شد که بسیاری نسبت به فیلترینگ بدون ضابطه در کشور در زمان مسئولیت او انتقاداتی را مطرح می‌کردند. جاویدنیا در بیش از یکسالی که به عنوان سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی و دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای فعالیت کرد، دستاوردهای مختلفی داشت. از جمله این دستاوردها می‌توان به صدور بخش‌نامه و ابلاغ آن به تمامی دادستانی‌های کل کشل برای جلوگیری از فیلتر کسب‌وکارها بدون اطلاع‌رسانی آنها براساس قانون جرایم رایانه‌ای بود.

تلاش برای ساماندهی فروش  VPN در کشور و شکل‌گیری VPN قانونی از دیگر برنامه‌هایی بود که او در این معاونت به دنبال اجرای آن بود. زمانی که جاویدنیا به عنوان سرپرست معاونت فضای مجازی انتخاب شد مهم‌ترین برنامه‌های خود را با تاکید بر پایبندی به سیاست‌های دادستانی کل کشور در زمینه سال‌سازی فضای مجازی و مقابله با مفاصد اخلاقی و اجتماعی در نظر گرفت. حالا به نظر می‌رسد باتوجه به نامه انتقادی که او هفته گذشته منتشر و خبر از جدا شدنش از این معاونت را داد،‌ نرسیدن او به همین اهداف باعث این جابه‌جایی‌ها در دادستانی کل کشور شده است.

http://pvst.ir/7vk

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو