skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

بررسی فناوری هوش مصنوعی در دوربین‌ Huawei P40 Pro؛ لنزهای هوشمند

تحریریه پیوست

۲۴ فروردین ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

آخرین پرچمدار هواوی یعنی Huawei P40 Pro، به دوربین چهارگانه مجهز شده تا نیازهای عکاسی کاربران در زمینه‌های مختلف را برآورده کند. فناوری‌های جدید ادغام شده با هوش مصنوعی (AI) به مجموعه ویژگی‌های دوربین هواوی P40 Pro اضافه شده که در ادامه به توضیح برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

در گوشی هواوی P40 Pro، هوش مصنوعی در بخش‌های نرم‌افزاری و ویرایش عکس‌های ثبت شده، نقش پررنگی دارد. برای مثال، قابلیت بهترین لحظه (Best Moment) به عنوان زیرمجموعه‌ای از بخش HUAWEI Golden Snap می‌تواند با استفاده از هوش‌مصنوعی و الگوریتم تشخیصی و حرکتی، حالات و احساسات افراد موجود در تصویر را شناسایی کند. برای این کار ابتدا عکس متحرکی با رزولوشن بالا ثبت شده و در مرحله بعد به کمک قابلیت Gallery Edit یک تا سه عکس از بهترین لحظات ثبت‌ شده در این تصویر متحرک انتخاب خواهد ‌شد. به این ترتیب مثلا اگر چشم یکی از افراد در تصویر بسته باشد این قابلیت با جستجو در میان فریم‌ها، آن عکسی را انتخاب می‌کند که این مشکل در آن وجود نداشته باشد.

قابلیت دیگر این مجموعه AI Remove Passerby  است که به کاربر این امکان را می‌دهد تا در قسمت ویرایشگر گالری گوشی، با ترکیب چند فریم، عابران یا افرادی که در پس‌زمینه عکس حضور دارند را حذف کند. به این ترتیب، پس زمینه عکس خروجی، همان ترکیب دلخواه خواهد بود و تمرکز صددرصدی روی سوژه اصلی شکل می‌گیرد.

قابلیت AI Remove Reflection هم از دیگر امکانات کاربردی این مجموعه است که با به‌کارگیری هوش مصنوعی اجازه نمی‌دهد بازتاب نور، عکسی را خراب کند. به این ترتیب می‌توان در ویرایشگر گالری، لایه خاصی از عکس را حذف کرده و انعکاس نور را از بین برد.

بهبود رنگ‌ها، تشخیص بهتر سوژه و صحنه

با استفاده از دوربین اصلی «اولترا ویژن» (Ultra Vision)، سنسور چندطیفی دمای رنگ و الگوریتم هوش مصنوعی هواوی AWB، P40 Pro دقت رنگی معادل با ۴۵ درصد را به دست آورده است. علاوه بر این، تشخیص سوژه‌ها و صحنه‌ها به کمک هوش مصنوعی با تحلیل‌های دقیق‌تری صورت خواهد گرفت.

بزرگ‌نمایی هوشمند

هواوی P40 Pro برای بزرگ‌نمایی تنها به عناصر سخت‌افزاری متکی نیست. به بیان دقیق‌تر، این پرچمدار، از سیستم‌های نرم‌افزاری نیز استفاده می‌کند که هواوی برای آن‌ها عناوین Field of View Fusion و AI RAW را در نظر گرفته است. این قابلیت‌ها در واقع ترکیبی از بزرگ‌نمایی اپتیکال و دیجیتال بر پایه الگوریتم‌های هوشمند است. به این ترتیب، تا بزرگ‌نمایی ۲ برابری تنها از دوربین اصلی استفاده می‌شود و دوربین تله هم در بزرگ‌نمایی ۵ برابری و بالاتر مورد استفاده قرار خواهدگرفت. برای بزرگ‌نمایی میان این دو مقدار، هواوی از الگوریتمی ترکیبی استفاده کرده که اطلاعات هر دو دوربین را با هم ترکیب می‌کند. در این سیستم، چند فریم دوربین اصلی و تله با هم ترکیب شده تا فریمی با رزولوشن بالا به دست بیاید.

برخلاف Huawei P30 Pro که از AI RAW، تنها برای بزرگ‌نمایی استفاده می‌کند، Huawei P40 Pro از این فناوری در ثبت تصاویر با افکت بوکه نیز استفاده کرده است. به این ترتیب، سنسور ۵۰ مگاپیکسلی با استفاده از الگوریتم رزولوشن بالا، بر پایه AI RAW تصویری با فاصله کانونی معادل ۵۴ میلی‌متر و جزئیات مناسب ایجاد می‌کند.

فیلم‌برداری بدون لرزش

در کنار قابلیت‌هایی مبتنی بر هوش مصنوعی در عکاسی، هواوی از فناوری هوش‌مصنوعی در بخش فیلم‌برداری نیز استفاده کرده است. به عنوان مثال هواوی یک قابلیت ضد لرزش مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه داده که در شرایط مختلف و با وجود لرزش دست کاربر یا در حین حرکت، بهترین خروجی ممکن ثبت خواهد شد.

http://pvst.ir/7rv

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو