skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت:

شرکت ملی نفت برای وزارتخانه‌های متقاضی توکن صادر می‌کند

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۲۱ بهمن ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

شرکت ملی نفت ایران امکان صدور گواهی الکترونیکی یا امضای دیجیتالی را برای وزارتخانه‌های کشور فراهم کرده است. بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات این شرکت اعلام می‌کند که این شرکت آمادگی دارد تا ۵۰ هزار توکن در سال را صادر و آن را در اختیار وزارتخانه‌های متقاضی در این زمینه قرار دهد.

به گزارش پیوست، «قاسمعلی بازآیی»، مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت با تاکید این خبر به پیوست گفت: «شرکت ملی نفت می‌تواند با گواهی امضای الکترونیکی خود برای شرکت‌‌های تابعه وزارت نفت و وزارت‌خانه‌هایی که بخواهند، توکن صادر کند. چون شرکت ملی نفت مجوز صدور توکن را دارد و با مرکز ریشه هم در ارتباط است.»
او همچنین بیان کرد: «ما در شرکت ملی نفت به ۲ منظور از توکن استفاده می‌کنیم؛ اول اینکه پرسنل اصلی شرکت برای ورود به سامانه‌های اصلی در اینترانت باید برای احراز هویت از توکن استفاده ‌کنند. از سوی دیگر هم بخش خصوصی هم که قصد خود اظهاری در سامانه تامین الکترونیکی کالا دارد نیز باید از توکن بهره ببرد.» او تاکید می‌کند که دریافت توکن از شرکت ملی نفت از سوی وزارتخانه‌ها اجباری نیست و هر وزارتخانه‌ای که تمایل به دریافت توکن داشته باشد آنها صدور توکن را برایشان انجام می‌دهند. براساس اظهارت او صدور توکن تاکنون در اختیار شرکت «فاوا نفت صباکیش» بوده اما شرکت ملی نفت برای کاهش هزینه‌های خود تصمیم گرفته این کار را خود انجام دهد.

بازآیی درمورد اینکه چرا صدور توکن به شرکت ملی نفت منتقل شد، بیان کرد: «زمانی صدور توکن برای شرکت ملی نفت به عهده شرکت فاوا نفت صباکیش بود. البته شرکت نفت مجوز دارد؛ اما صدور توکن را به شرکت فاوا نفت صباکیش سپردیم. (HSM(hardware security module هم در این شرکت قرار داشت. به این ترتیب به این شرکت درخواست توکن می‌دادیم، آنها توکن مورد نیاز ما را خریداری می‌کردند. گواهی امضای الکترونیکی روی آن تعریف می‌شد و یک توکن مجهز به ما تحویل می‌دادند.»

شرکت ملی نفت می‌تواند با گواهی امضای الکترونیکی خود برای شرکت‌‌های تابعه وزارت نفت و وزارت‌خانه‌هایی که درخواست توکن دارند، توکن صادر کند. چون شرکت ملی نفت مجوز صدور توکن را دارد و با مرکز ریشه هم در ارتباط است. دریافت توکن وزارتخانه‌ها از ما نیز اجباری نیست و هر وزارتخانه‌ای که در این زمینه درخواستی داشته باشد این کار را برایش انجام می‌دهیم
ٰقاسمعلی بازآیی، مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت

 

براساس گفته‌های مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت نفت، شرکت «فاوا نفت صباکیش» پس از مدتی منحل شد و شرکت‌های خصوصی دیگر هم درخواست دادند تا صدور توکن را به آنها واگذار کنند؛ اما شرکت ملی نفت تصمیم گرفت برای کاهش هزینه‌ها خود این فعالیت را انجام دهد. او همچنین بیان کرد: «یک ماه پیش در در شرکت نفت یک اتاق را مجهز به زیرساخت‌هایی با امنیت بالا برای صدور توکن کردیم. پدافند غیرعامل و افتا ریاست جمهوری از این اتاق بازدید و از نظر امنیتی تایید کردند. با مرکز ریشه کشوری مکاتبه کردیم. از سوی دیگر  HSM  را به اینجا منتقل کردیم. از ۳ کارمندی که در شرکت صباکیش فعالیت می‌کردند، یکی را به عنوان نیروی پیمانکار به خدمت گرفتیم. نیروهای خود را نیز آموزش دادیم و مراکزی هم در شهرستان‌ها راه‌اندازی کردیم تا نیازی به صدور توکن در تهران نداشته باشند و هزینه‌هایشان کاهش یابد.»

بازآیی با بیان اینکه با انتقال صدور توکن به شرکت نفت هزینه‌ها کاهش یافته است، گفت: «ارزش گواهی امضای الکترونیکی ما ۱۰ میلیارد تومان است و پیش از این صدور توکن برای ما سالی ۲ تا ۳ میلیارد تومان هزینه داشت چون فاوا نفت صباکیش برای صدور توکن از شرکت نفت ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌کرد؛ اما هم‌اکنون توکن را ۴۰ هزار تومان خریداری می‌کنیم و باقی فعالیت‌ها هم هزینه‌ای برای ما ندارد چون در داخل شرکت انجام می‌شود. تنها سالانه مبلغی را باید به عنوان شارژ به مرکز ریشه کشوری بپردازیم.»

http://pvst.ir/7fi
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو