skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه راه‌اندازی شد

تحریریه پیوست

۱۶ بهمن ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

اولین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه «گروه مالی فیروزه» با سرمایه اولیه ۵۰ میلیارد تومان راه‌اندازی شد. موسسان این صندوق گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران، سرمایه‌گذاری ایران و فرانسه و سرمایه‌گذاری سبحان است. 

به گزارش پیوست،‌ معاون سرمایه‌گذاری جسورانه گروه مالی فیروزه در نشست خبری شروع به کار صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه «گروه مالی فیروزه» اعلام کرد: «راه‌اندازی این صندوق به افراد خواهان ورود به بازار سرمایه کمک می‌کند تا در کنار این گروه مالی روی شرکت‌های استارت‌آپی سرمایه‌گذاری کنند.»

پذیره‌نویسی صندوق جسورانه گروه مالی فیروزه که از هفته آینده شروع خواهد شد قرار است در شرایطی که ورود سرمایه‌گذاری‌های خارجی به کشور با مشکل مواجه است و سرمایه‌ داخلی هم در شرایط اقتصادی کشور به سختی به چرخه شرکت‌های استارت‌آپی وارد می‌شود راهی برای جذب سرمایه و کمک به این اکوسیستم باشد.

«رادمان ربیعی»، معاون سرمایه‌گذاری این صندوق گفت: «با کمک این صندوق افراد حقیقی و حقوقی این فرصت را خواهند داشت که در کنار گروه مالی فیروزه راحت‌تر وارد بازار سرمایه شوند.»

او ساختار کاری صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر را اینگونه توضیح داد: «سرمایه اولیه این صندوق ۵۰ میلیارد تومان خواهد بود و افراد که خواهان ورود سرمایه خود به آن هستند در مرحله اول ۱۰ درصد منابع خود در زمان پذیره‌نویسی را سرمایه‌گذاری می‌کنند. در واقع شما می‌توانید با ۱۰ میلیون عملا پذیره‌نویسی خودتان را شروع کنید. در مرجله بعد و در ۱۰ ماه اول هم برای پذیره نویسی ۳۰ درصد دیگر در صندوق فرخوان داده می‌شود و ۲۰ ماه بعد هم برای ۳۰ درصد دیگر و در نهایت هم بعد ۳۰ ماه فرخوان برای ۳۰ درصد باقی مانده زده خواهد شد.» براساس توضیحات ربیعی  تمام اینها منابع صندوق را به وجود می‌آورند . ربیعی اعلام می‌کند که در ۳ سال اول شروع به کار، صندوق سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام می‌دهد و پس از ۳ سال تنها روی روند سرمایه‌گذاری‌ها نظارت دارد و عمر این صندوق هم هفت سال خواهد بود.

صندوق سرمایه‌گذاری در کنار فیروزه پلت

با راه‌اندازی این صندوق تازه تاسیس گروه مالی فیروزه در کنار سامانه نسبتا تازه‌کار این گروه مالی یعنی «فیروزه پلت» (سامانه دریافت و پیشنهاد‌های ورود و خروج استارت‌آپ‌ها) این سوال پیش می‌آید که آیا قرار است فیروزه پلت به نفع این صندوق سرمایه‌گذاری استارت‌‌آپ‌هایی که در این بازار نسبت به استارت‌آپ‌های دیگر ارزشمند هستند را ابتدا به این صندوق معرفی کند؟

معاون سرمایه‌گذاری جسورانه گروه مالی فیروزه اعلا کرد صندوق فیروزه در کنار فیروزه پلت به رقیبی برای بقیه تبدیل نمی‌شود

رادمان ربیعی در پاسخ به این سوال پیوست اعلام می‌کند که قرار نیست کارکردهای فیروزه پلت امتیاز‌های خاصی را پیش از دیگران در اختیار این صندوق سرمایه‌گذاری گروه قرار دهد. او در این مورد توضیح داد: «به هیچ وجه قرار نیست صندوق ما در کنار فیروزه پلت به رقیبی برای بقیه تبدیل شود. اتفاقا فیروزه پلت فرصت خوبی برای ما و سایر صندوق‌ها در این زمینه است که بتوانیم موردهای لازم را پیدا و روی آنها سرمایه‌گذاری کنیم. از طرفی فیرزوه پلت جایی برای جذب سرمایه نیست و یک پلتفرم برای انجام معاملات است تا سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند سهام خود را در یک شرکت به فروش برسانند از طریق این سامانه این کار را انجام دهند.»
او با اعلام اینکه صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه در کنار فیروزه پلت مکمل هم هستند گفت:‌ «از این نظر این دو مکمل هم هستند که در واقع فیروزه پلت می‌تواند در شناسایی مواردی که می‌تواند برای سرمایه‌گذاری موثر باشد به ما کمک کند. البته این مزیت تنها  یک امتیاز در اختیار صندوق ما نیست و صندوق‌های سرمایه‌گذاری دیگر هم می‌توانند از این کانال شناسایی فیروزه پلت برای سرمایه‌گذاری خود استفاده کنند.»

اما ربیعی در پاسخ به سوال دیگر پیوست در مورد هدف‌گذاری جدید دولت برای رسیدن حجم سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال به ۲۰۰ میلیون یورو و اینکه تا چه میزان این هدف با توجه به تحریم و مسائلی مانند فیلترینگ و تهدید به قطع اینترنت در حوزه فناوری اطلاعات ایران قابل پیاده‌سازی اعلام کرد: «ترجیح من این است که تا سال ۱۴۰۴ با توجه به جمعیت بیش از ۸۰ میلیونی، وسعت کشور، تعداد شرکت‌های استارت‌آپی فعال و فرصت‌هایی که وجود دارد این رقم به ۲۰۰ میلیارد یورو برسد. امیدوار هم هستیم که این امکان برای کشور به وجود بی‌آید.»

او همچنین در پاسخ به سوال دیگر پیوست که رقم اعلام شده از سمت وزیر ارتباطات در مورد اینکه حجم سرمایه‌گذاری خطرپذیر در کشور هم‌اکنون ۱۵۰۰ میلیارد تومان است گفت: «ایشان قطعا منابع گزارشی خودشان را داشته‌اند و رقمی که اعلام کرده‌اند احتمالا تجمیع سرمایه‌گذاری در بخش دولتی، خصولتی و خصوصی بوده است؛ اما برآوردهای ما از این میزان  سرمایه گذاری خطر پذیر در کشور بسیار کمتر است.» آنطور که معاون سرمایه‌گذاری جسورانه گروه مالی فیروزه اعلام می‌کند برآوردها از حجم سرمایه‌گذاری خطر پذیر تنها توسط بخش خصوصی نزدیک به ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان است.

ربیعی هدف‌گذاری دولت  برای رسیدن به رقم ۲۰۰میلیون یورو سرمایه‌گذای خطرپذیر در سال را به فال نیک می‌گیرد و ابراز امیدواری می‌کند که شاید این گونه اظهارات باعث توجه بیشتر به این حوزه و ورود سرمایه‌های واقعی به بازار استارت‌آپی کشور شود تا در نهایت رشد بزرگی را در این بازار شاهد باشیم.

جزئیات پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه را می‌توانید از اینجا بخوانید.

http://pvst.ir/7ev

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو