skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پیش‌نویس آیین‌نامه تبلیغات کسب‌وکارهای الکترونیکی تدوین شد

۳۰ آذر ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

پیش‌نویس آیین نامه تبلیغات در حوزه کسب و کارهای الکترونیکی احراز هویت تامین کنندگان کالا را هنگام پذیرش تبلیغات در رسانه‌های مختلف الزام کرده‌است.

به گزارش پیوست، در این پیش‌نویس که آیین‌نامه اجرایی مواد ۵۶ و ۵۷ قانون تجارت الکترونیکی است، پیش‌بینی شده که احراز هویت از طریق سامانه امتا (احراز هویت مشتریان الکترونیکی) یا از طریق دریافت مدارک اطلاعات هویتی افراد صورت گیرد. همچنین در این آیین‌نامه پیشنهادی پیش‌بینی شده است که اطلاعات احراز هویت شده حداقل ۳ سال توسط رسانه‌ها نگهداری شوند.

ماده ۵۶ قانون تجارت الکترونیکی به وظیفه وزارت صمت در تدوین قوانین مربوط به تبلیغات اشاره کرده است همچنین ماده ۵۷ این قانون به تبلیغات در حوزه کودکان می‌پردازد.

در این پیش‌نویس تاکید شده  که تبلیغات باید به صورت صریح از مطالب داخل وب‌گاه جدا شوند. طبق این پیش‌نویس رسانه‌ها موظفند با مشخصه‌ای قابل تشخیص بخش تبلیغات را از محتوای وب‌گاه جدا کنند، درصورتی‌که مصرف کننده از عدم جداسازی بخش تبلیغات از دیگر محتوا سایت اغوا شود و منجر به ضرر آنها شود رسانه‌های تبلیغاتی در این خصوص مسئول هستند. رسانه در پیش‌نویس آیین‌نامه به بسترهای تبلیغاتی گفته می‌شود. وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های اجتماعی از جمله این رسانه‌ها به‌شمار می‌آیند.

در این پیش‌نویس تاکید شده  که قبل از ارسال پیام تبلیغاتی باید حتما از رضایت دریافت کننده پیام مطمئن شوند. همچنین این امکان برای دریافت کننده پیام تبلیغاتی باید فراهم شود که در هر لحظه که بخواهد انصراف خود را از دریافت پیام‌های تبلیغاتی اعلام کند.

رسانه‌ها، کارگزار تبلیغ، سازنده تبلیغ و کانون آگهی و تبلیغاتی حق استفاده از اطلاعات شخصی کاربران را بدون اجازه آنها ندارند و این حق برای آنها محفوظ است. همچنین کاربران باید این امکان را داشته باشند که به صورت اینترنتی بتوانند خواستار حذف تبلیغ یا اصلاح داده‌هایشان شوند.

از سوی دیگر رسانه‌ها موظف هستند از ثبت اطلاعات کودکان و نوجوانان بدون اجازه والدین جلوگیری کنند، زیرا ممکن است این اطلاعات مورد سواستفاده در جهت ارسال تبلیغات نامناسب برای کودکان و نوجوانان قرارگیرد.

در این پیش‌نویس یک بخش مخصوص تبلیغات برای کودکان پیش‌بینی شده است. در این آیین‌نامه تاکید شده  که در تبلیغات نباید کودکان به صورت مستقیم ترغیب به خرید محصول شوند. همچنین در این آیین‌نامه تاکید شده که نباید استفاده کودکان از اینترنت به تنهایی در تبلیغات نمایش داده شود.

طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در صورت بروز تخلف از ناحیه رسانه‌ها ابتدا توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به آن رسانه اخطار داده می‌شود. رسانه‌ها موظف به اصلاح تخلف هستند، در صورت سرپیچی یا ادامه آن نسبت به تعلیق نماد اعتماد الکترونیکی اقدام خواهد شد.

روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام کرده است که این پیش‌نویس برای نظر خواهی دراختیار کارشناسان حوزه قرار گرفته است و فعالان این حوزه می‌توانند نظرات خود را در خصوص آن اعلام کنند. تدوین این پیش‌نویس از ابتدای امسال دردستور کار مرکز توسعه تجارت الکترونیکی قرار گرفت.

متن کامل پیش‌نویس آیین‌نامه تبلیغات در حوزه کسب وکارهای الکترونیکی را از اینجا دانلود کنید.

http://pvst.ir/70z

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو