skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

دبیر شورای عالی فضای مجازی: دولت باید در توسعه موتور جست‌وجو مسئولیت‌پذیر باشد

تحریریه پیوست

۲۶ آذر ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۸ بهمن ۱۳۹۸

دبیرشورای عالی فضای مجازی اعلام می‌کند که آنها برای دولت وظیفه‌ای برای توسعه موتورهای جست‌وجو در نظر نگرفته‌اند بلکه مسئولیت تعیین کرده‌اند و دولت باید در این زمینه مسئولیت‌پذیر باشد. ‌

به گزارش پیوست، ابوالحسن فیروزآبادی در حاشیه مراسم افتتاح بیستمین نمایشگاه تلکام در پاسخ به سوال پیوست در مورد اینکه چرا وظیفه توسعه موتورهای جست‌وجو را به عهده وزارت ارتباطات گذاشتند در صورتی که در دنیا توسعه موتورهای جست‌وجو بر عهده بخش خصوصی است گفت: «ما برای دولت وظیفه‌ای برای توسعه موتورهای جست‌وجو در نظر نگرفتیم بلکه مسئولیت تعیین کردیم و دولت باید این مسئولیت را بپذیرد. زمانی وزارت‌خانه اعلام کرد که از پروژه‌های تحقیقاتی در موتور جستجو حمایت می‌کنند. »

او ادامه داد: «در اتفاق اخیر شاهد این بودیم که مردم نمی‌توانستند از طریق موتور جست‌وجو نیازهای اولیه خود را رفع کنند و این اتفاق باعث شد تا ما مرکزیتی در حوزه مسئولیت‌پذیری تعیین کنیم نه تصدی‌گری. ما نمی‌گوییم که موتورهای جست‌وجو دولتی شوند یا دولت آنها را توسعه دهد بحث ما این است که نیاز اطلاعاتی مردم در رابطه با خدماتی که در شبکه ملی وجود دارد باید برطرف شود.»

او در پاسخ به این سوال که رئیس سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد که وظیفه فراهم کردن خدمات در شبکه ملی اطلاعات به تازگی به این سازمان محول شده است، گفت: «به صورت صریح در سند مصوب سال ٩۵ شورای عالی فضای مجازی تصویب شده است که خدمات پایه کاربردی اعم از خدمات ابری و دیتاسنتر به اضافه موتور جست‌وجو و پیامرسان و ایمیل به عهده وزارت ارتباطات گذاشته شد. زیرساخت شبکه‌ای خدمات عمومی مردم که پرکاربرد هستند، باید فراهم شود.»

او در مورد اینکه تا چه زمانی شبکه ملی اطلاعات تکمیل می‌شود، بیان کرد: «شبکه ملی اطلاعات مانند ‌شبکه ارتباطی کشور همواره در حال تغییر است و نمی‌توان تاریخی برای پایان و تکمیل آن در نظر گرفت»

فیروزآبادی ادامه داد: «تکنولوژی‌ها و اپلیکیشن‌های جدید وارد کشور می‌شوند و شبکه ملی اطلاعات متناسب با این تغییرات باید تغییر کند درصدهایی که برای پیشرفت کار اعلام می‌شود درست نیست. توسعه این شبکه کار مستمر و دائم است. اینکه تصور شود که شبکه ملی اطلاعات را در تاریخ مشخصی تمام کردیم این از نظر ما منتفی است.»

او همچنین بیان کرد: «به اعتقاد ما باید سیستمی داشته باشیم که در داخل نیازهای مردم را با کیفیت خوب، ارزانترو پایدارتر برطرف کند.»

فیروزآبادی با اشاره به اینکه در برخی از حوزه‌های  شبکه ملی اطلاعات با کاستی‌هایی روبرو هستیم و برای رفع آنها به وزارت ارتباطات مهلتی دادیم، بیان کرد: «ما در جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی مهلتی برای وزارت ارتباطات تعیین کردیم تا طرحی برای رفع کاستی‌های شبکه ملی اطلاعات ارائه دهد.»
به گغته فیروزآبادی حوزه‌هایی که باید مورد توجه قرار بگیرد شامل دیتاسنتر، تامین منبع برای توسعه اپلیکیشن‌های ملی مخصوصا  پیام رسان‌های داخلی، تامین منابع پردازشی و تامین توزیع سخت افزار‌ها در دیتاسنترها است.

http://pvst.ir/6z2

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو