skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

استفاده از رمز پویا از اول دی‌ماه اجباری می‌شود

تحریریه پیوست

۱۴ آبان ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۸ بهمن ۱۳۹۸

تست شبکه بانکی برای اجرایی کردن رمز پویا از امروز (۱۴ آبان) آغاز شد.
به گزارش پیوست، بانک مرکزی به شبکه بانکی کشور اعلام کرده است که از ابتدای دی ماه باید رمزایستا کنار گذاشته و برای تمامی خریدهای اینترنتی از رمز دوم استفاده شود.
شب گذشته تمامی مستندات لازم برای اجرا و پیاده‌سازی رمز دوم به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده و از امروز تست کامل این شبکه آغاز شده است.

برای اجرایی شدن این فرایند، هم‌اکنون بانک مرکزی سامانه‌ای را طراحی کرده است که بانک‌های کشور با اتصال به آن امکان ارسال رمز دوم یکبارمصرف را برای دارندگان کارت دارا هستند. الزام استفاده از رمز دوم از سال گذشته در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته بود و قرار بود از خرداد ماه تمامی بانک‌ها استفاده از رمز دوم یکبارمصرف را برای مشتریان خود الزامی کنند اما به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌های شبکه بانکی کشور اجرای این طرح تاکنون به تعویق افتاد.

طبق طرح پیاده شده، دارنده کارت هنگام خرید از یک فروشگاه اینترنتی زمانی که به درگاه پرداخت منتقل می‌شود با یک گزینه دریافت رمز دوم یکبار مصرف مواجه می‌شود و با فشردن آن، رمز یکبار مصرف برایش پیامک می‌شود.

بانک مرکزی با اجرایی کردن این طرح مشکل دارندگان گوشی‌های غیر هوشمند را نیز برطرف کرد. شبکه بانکی کشور پیش از این بیشتر از اپ‌های پرداختی خود برای ارسال رمز پویا استفاده کرده بود اما در آن طرح دارندگان گوشی‌های غیرهوشمند نمی‌توانستند از رمز پویا استفاده کنند.

یکی از چالش‌های پیش روی شبکه بانکی کشور در این طرح ارسال به موقع پیامک برای انجام خرید است. هم‌اکنون برخی از پیامک‌ها با تاخیر زمانی به دست افراد می‌رسد همین امر ممکن است خرید اینترنتی را با چالش مواجه کند. با وجود پیاده‌سازی این روش همچنان گزینه استفاده از اپ‌های بانکی برای دریافت رمز دوم وجود دارد.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی نیز در توییتی اعلام کرده است که به دلیل افزایش فیشینگ در کشور از اول دی‌ماه استفاده از رمز پویا در شبکه بانکی کشور الزامی می‌شود.

http://pvst.ir/6pu

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو