skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

تکلیف وزارت صمت به شرکت‌ها صنعتی برای همکاری با استارت‌آپ‌ها

تحریریه پیوست

۸ مهر ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸

معاون طرح و برنامه وزیر صمت در اولین صبحانه بیستونی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور اعلام کرد که وزارت صنعت‌، معدن و تجارت شرکت‌های بزرگ صنعتی و توانمند را مکلف کرده تا با استارت‌آپ‌ها همکاری کنند. 

به گزارش پیوست، اولین صبحانه بیستونی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور صبح امروز (۸ مهرماه) با حضور سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزیر صمت، باقر اثنی عشری، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، رسول سرائیان دبیرکل  این سازمان ، فعالان حوزه فاوا و صنعت و با حضور ویدیو کنفرانسی مدیران سازمان‌های نظام صنفی چند استان برگزار شد.

زرندی در این برنامه با اشاره به اینکه دولت و حاکمیت باید فضای فکری خود را در قبال استارت‌آپ‌ها را تغییر دهند، گفت: «در حوزه صنعت صنایع هدف را تعیین کردیم و قصد داریم آنها را ترغیب کنیم تا به سمت نوآوری حرکت کنند. ما باید برای استارت‌آپ‌ها فضاهای جدید ایجاد کنیم. وقتی صحبت از استارت‌آپ‌ می‌شود همه فکرها به سمت یک ایده‌ای مانند اسنپ می‌رود. در صورتی که ایده‌های بسیاری در حوزه محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و صنایع غذایی وجود دارد که می‌تواند به یک کسب‌وکار تبدیل شود.»

او با بیان اینکه برای استفاده از فناوری در بخش صنعت، معدن و تجارت این وزارتخانه تمرکز چهار  فعالیت ویژه را شروع کرده است توضیح داد: «ابتدا سعی کرده‌ایم ارتباط صنعت با دانشگاه را تقویت کنیم. قصد داریم این ارتباط را ساماندهی کنیم تا بتوان از حضور دانشگاهیان در صنعت بهره برد. دوم جایگزینی محصولات وارداتی با محصولات داخلی است که توان تولید آنها را داریم. در گام بعدی ما قصد داریم بین شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعت ارتباط برقرار کنیم که در این مورد ۱۰۰ شرکت را هدف گذاری و فعالیت‌هایمان را با آنها آغاز کردیم.»

زرندی همچنین با بیان اینکه یکی از معضلاتی که فضای تولید کشور با آن روبه‌رو است، بی‌توجهی به فناوری در این حوزه است، علام کرد: «۳۷ درصد اشتغال در حوزه صنعت،معدن و تجارت ایجاد می‌شود. خانواده صمت بیش از ۳۳ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را تامین می‌کند. بالغ بر ۷۰ هزار واحد صنعتی داریم .این آمار و ارقام نشان می‌دهد که بخش صنعت، معدن و تجارت دایره بزرگی در اقتصاد ایران را شامل می‌شود.»

به گفته او در بعضی از صنایع منبع محور با رشد مواجه بوده‌ایم اما این رشد با رتبه‌بندی جهانی تناسبی نداشته است چون به سمت تولید کالا با ارزش افزوده بالا حرکت نکرده‌ایم.

به گفته زرندی حرکت به سمت تولید با ارزش افزوده تغییر نگاه جدی در حاکمیت را می‌طلبد در غیر اینصورت در این حوزه رشدی نخواهیم کرد. 

معاون طرح و برنامه وزیر صمت در ادامه سخنان خود به انقلاب صنعتی اول تا چهارم اشاره کرد و گفت: «موضوع تحول دیجیتال بر کسی پوشیده نیست. انقلاب صنعتی چهارم نیز در حوزه صنعت تغییرات زیادی ایجاد خواهد کرد.در این انقلاب ما وارد فضای جدیدی می‌شویم و تکنولوژی‌های گوناگون چون اینترنت اشیا و بزرگ داده هم‌افزا می‌شوند. تغییر و تحولات نیز از سال ۲۰۱۵ در کل دنیا آغاز شده است و اگر می‌خواهیم شکاف تکنولوژی را کاهش دهیم باید به سمت این تغییرات حرکت کنیم.» 

او ادامه داد: «ما مطالعاتی در این زمینه آغاز کردیم البته خیلی موفق نبوده‌ایم و هنوز به حد کفایت نرسیده‌ایم. نیاز داریم تا از تشکل خصوصی در این زمینه استفاده کنیم. نگاه وزیر صمت هم به سمت استفاده از نوآوری و توانایی استارت‌آپ‌ها است و تمام شرکت‌ها ملزم شدند تا با استارت‌آپ‌ها ارتباط برقرار کنند.»

زرندی در ادامه برنامه به گزارش‌هایی که وزارت صمت در زمینه ورود به فناوری‌های نوین تهیه کرده است، اشاره کرد و گفت: «در این گزارش به چالش‌های ورود به فناوری‌های نو پرداختیم. در جمع‌بندی این گزارش به این نتیجه رسیدیم که دولت در این زمینه یکپارچگی لازم را ندارد و برای همراه شدن با انقلاب صنعتی همه باید خودشان را با آن تنظیم کنند. سازمان نظام صنفی که خصوصی است، می‌تواند با ما در این زمینه همکاری کند و پیشنهادهای خود را عرضه کند.»

به گفته زرندی  ظرفیت و زیرساخت ناکافی برای کسب وکار، توانایی اندک دولت برای انطباق با کسب و کار دیجیتال، به روز نبودن قوانین کار، مشکلات رگولاتوری، از دیگر چالش‌هایی است که باید درباره آن‌ها راه‌حل‌هایی یافت.

http://pvst.ir/67k

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو