skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

گردش مالی شاپرک دو برابر تولید ناخالص داخلی کشور است

تحریریه پیوست

۱۳ شهریور ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

نخستین کنفرانس فین‌تک ایران با حضور جمعی از فعالان حوزه فین‌تک و مدیران دستگاه‌های دولتی برگزار شد. در بخش اول این رویداد وضعیت فعلی فین‌تک در ایران و راهکارهی افزایش سهم فین‌تک‌ها در تولید ناخالص داخلی کشور مورد بررسی قرار گرفت. رئیس هیات‌ مدیره شرکت مقیاس بزرگ توسن در این رویداد اعلام کرد گردش مالی شاپرک دوبرابر GDP کشور است.

به گزارش پیوست، عبدالحمید منصوری، رئیس هیات‌مدیره شرکت مقیاس بزرگ توسن به عنوان سخنران اول رویداد کنفرانس فین‌تک ایران که صبح امروز(۱۳ شهریور) برگزار شد درباره فین‌تک و افزایش شاخص GDP  صحبت کرد. منصوری درباره تولید ناخالص داخلی کشور گفت: «۳۳۴ میلیون دلار رقم GDP کشور است. با این رقم در جهان در رتبه چهلم قرار گرفتیم و ارزش تولید ناخالص داخلی ما زیر یک است.» او با اشاره به جایگاه اقتصادی و گردش مالی شاپرک گفت: «گردش مالی شاپرک دوبرابر GDP کشور است، اما سوال این است که آیا به‌ همین میزان هم برای کشور  ارزش خلق کرده است؟» منصوری معتقد است سهم فین‌تک در شاخص GDP وقتی بیشتر می‌شود که ساختار مناسب مالی در این شاخص طراحی شود. 

همچنین رضا قربانی، رئیس هیات‌ مدیره تراکنش در بخشی از سخنانش در این کنفرانس با اشاره به این که فین‌تک می‌تواند اقتصاد کشور را بزرگ کند، گفت: «جریانی در کشور در حال شکل‌گیری است و فین‌تکی‌ها می‌توانند بخشی از این جریان باشند.»

در این رویداد، حمیدرضا مختاریان، مدیرعامل شرکت داده ورزی سداد هم سخنرانی خود را با عنوان «کسب‌وکارهای مالی ایران چگونه می‌توانند به توسعه اقتصاد ایران کمک کنند» ارائه داد. او درباره سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در GDP صحبت کرد و گفت: «در سال ۱۳۹۵ بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور ایران حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان بوده که حدود ۲.۶ درصد تولید ناخالص داخلی کشور است. در پایان برنامه ششم توسعه کشور مقرر شده که این میزان به بیش از ۵ درصد و حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند.»

او درباره سهم تجارت الکترونیکی در GDP نیز گفت: «طبق آمارهای سال ۱۳۹۴، در ایران ۱۴ میلیون خریدار آنلاین و ۱۷ هزار فروشگاه اینترنتی وجود دارد که نتیجه آن مبادله ۴.۲ درصد GDP و ۱۱ درصد خرده فروشی به‌صورت الکترونیکی است.» به گفته او، شرکت‌های بزرگ و کلان مشکلی در تامین مالی ندارند و یکی از موضوعاتی که می‌تواند تاثیری در اقتصاد کشور داشته باشد، تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط است چرا که این شرکت‌ها ۵۰ درصد GDP را در دنیا تشکیل می‌دهند. او در ادامه افزود: «لندتک‌ها و کرادفاندینگ ابزارهایی هستند که می‌توانند در تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط کمک کنند و فین‌تک‌ها، راهکار جایگزین برای حمایت مالی مناسب کسب‌وکارهای کوچک و متوسط هستند.»

دولت باید نحوه نگرشش به فناوری را تغییر دهد

پس از او علی عبداللهی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد درباره «هوشمندسازی اقتصاد مبتنی بر فین‌تک‌ها» به سخنرانی پرداخت. عبداللهی با اشاره به پارادایم دیجیتالی گفت: «دولت باید بپذیرد نحوه نگرشش به فناوری دیجیتال را تغییر دهد و فناوری زده نشود. اولین نکته‌ای که باید پذیرفت این است که پارادایم دیجیتالی شدن جای خود را به هوشمند شدن می‌دهد.»

او با اشاره به هوشمند شدن حوزه مالیات گفت: «باتوجه به سهم ۱۱۰ هزار میلیارد تومانی مالیات در بودجه کشور، ما از ابزارهای هوشمند استفاده می‌کنیم تا بتوانیم جلوی فرار مالیاتی را بگیریم.» عبداللهی با اشاره به اینکه دولت قابلیت ابهام ندارد و می‌خواهد بتواند برای همه چیز پیش‌بینی داشته باشد گفت: «فضای کارآفرینی فضای رقابت و چالش است و دولت باید بپذیرد که سندباکس هم به رگولاتوری و هم به بازیگران برای ایجاد درک متقابل کمک می‌کند.»

پس از او بهنام امیری، معاون تسهیل تجاری و توسعه کاربردهای مرکز تجارت الکترونیک در کنفرانس فین‌تک، درباره دلایل اهمیت رگ‌تک صحبت کرد. او رگ‌تک را مدیریت و تسهیل فرآیندهای مقرراتی با استفاده از تکنولوژی دانست و مدیریت ریسک، انطباق‌پذیری، مدیریت هویت، گزارش‌دهی و نظارت بر تراکنش‌ها را پنج حوزه‌ای معرفی کرد که بیشترین رگ‌تک‌های دنیا در این حوزه‌ها فعال هستند. او در ادامه با تاکید بر خودتنظیم‌گری کسب‌وکارها گفت: «بسیاری از کسب‌وکارهای موفق دنیا به خودتنظیم‌گری می‌پردازند. اما این مفهوم هنوز در کشور ما جا نیفتاده است. سازمان‌های دولتی بعد از آنکه بحرانی رخ داد تازه وارد می‌شوند و شروع به قانون‌گذاری می‌کنند که این قوانین ممکن است برای کسب‌وکارها محدودکننده باشد. کسب‌وکارها با خودتنظیم‌گری موفق می‌توانند به دولت‌ها جهت بدهند.»

مدیریت ثروت بحران نقدینگی را کنترل می‌کند

آخرین سخنران این رویداد رحمان بابا‌زاده، مدیرعامل کارگزاری فارابی بود و درباره «ولث‌تک چگونه توسعه اقتصاد کشور کمک می‌کند» به سخنرانی پرداخت. به گفته او تنها سه درصد از شرکت‌ها به طور کامل از خدمات مالی مدرن استفاده می‌کنند و ۷۲ درصد شرکت‌ها  از خدمات مالی سنتی بهره می‌برند و این در حالی است که فین‌تک‌ها مورد قبول ۶۴ درصد از مشتریان هستند. او از‌ جنگ برای سپرده‌ها، پلتفرم‌های جدید سرمایه‌گذاری و انواع جدید دارایی، مسیر فین‌تک‌ها به سمت املاک، مستغلات و بانک‌ها به عنوان روند‌های آتی خدمات مالی مرتبط با مدیریت ثروت نام برد. بابا‌زاده با تاکید بر اهمیت مشاوره مدیریت ثروت، در پایان گفت: «مدیریت ثروت تا حدود زیادی می‌تواند بحران نقدینگی را که بخش زیادی از آن را شبه‌پول تشکیل می‌دهد، کنترل کند.»

کنفرانس فین‌تک ایران در مرکز همایش‌های دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد. این رویداد فردا میزبان فعالان حوزه فین‌تک خواهد بود. 

http://pvst.ir/65v

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو