skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

بانک مرکزی فعالیت در حوزه رمزارز را دوباره ممنوع کرد

تحریریه پیوست

۱۹ تیر ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

بانک مرکزی فعالیت در حوزه رمز ارز را دوباره غیر مجاز اعلام کرد.
به گزارش پیوست این دومین باری است که بانک مرکزی غیرمجاز بودن فعالیت در حوزه رمزارز را اعلام کرده است، اما همچنان تصمیم‌گیری در حوزه استخراج رمز را برعهده دولت گذاشته است.

روابط عمومی بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای که منتشر کرده است براجرایی بودن مصوبه سی‌امین جلسه شورای عالی مبارزه بر پولشویی در خصوص رمزارزها تاکید کرده است. در مصوبه شورای عالی مبارزه با پولشویی که ۹ دی ماه ۹۶ ابلاغ شده بود بانک‌ها و صرافی‌ها از فعالیت در حوزه رمزارز منع شده بودند.

پس از انتشار پیش‌نویس فعالیت در حوزه رمزارزها که در بهمن ماه سال گذشته صورت گرفت بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که این اقدام بانک مرکزی به معنای مجاز بودن فعالیت درحوزه رمزارزهاست از همین رو بسیاری از افراد با در نظر گرفتن آن پیش‌نویس؛ اقدام به آماده کردن بخشی از زیرساخت‌های فعالیت خود کرده بودند.

در این اطلاعیه بانک مرکزی به قانون پولی و بانکی کشور مصوب سال ۵۱ و اصلاحات بعدی آن استناد کرده که طبق آن تولید و انتشار پول‌رایح و تعیین ابزارهای پرداخت در انحصار بانک مرکزی است.
بانک مرکزی در این اطلاعیه تاکید کرده انتشار رمز ارز با پشتوانه ریال، طلا و فلزات گرانبها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است.
همچنین رگولاتور پولی کشور اعلام کرده است هر گونه فعالیت و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر زنجیره بلوکی از نظر این بانک ممنوع است. در این اطلاعیه آمده است: «تشکیل و فعالیت اشخاص برای ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک، از نظر این بانک، غیرمجاز محسوب می شود.» بانک مرکزی حق پیگرد قانونی اشخاصی که با نادیده گرفتن مقررات، به ایجاد و اداره شبکه اقدام یا نسبت به آن تبلیغ می کنند را برای خود محفوظ می داند.

این اطلاعیه در شرایطی صادر شده است که بخش خصوصی کشور طی سال گذشته برای فعالیت در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده و مقدمات فعالیت در این زمینه را آماده کرده است.
همچنین در این اطلاعیه تاکید شده هرگونه ضرر و زیان ناشی از فعالیت بر اساس شبکه‌های پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره‌ بلوکی و کسب و کارهای مرتبط با آن،‌ متوجه ناشر(ین)،‌پذیرنده (گان) و یا متعاملان آن است.
این بانک در آخرین بند اطلاعیه خود همچنان در مورد ماینینگ سکوت کرده است و تصمیم‌گیری درخصوص موضوع استخراج رمز ارز را بر عهده دولت گذاشته است. در اطلاعیه این بانک آمده است:« موضوع استخراج رمز ارزهای جهان روا و شرایط آن در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است و پس از اتخاذ تصمیمات لازم، ضوابط آن مطابق با مقررات و مصوبه فوق ابلاغ می شود.»

http://pvst.ir/61m

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو