skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

امکان شناسایی پذیرندگان متخلف پرداخت‌یارها فراهم شد

تحریریه پیوست

۲۷ خرداد ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۷ مهر ۱۳۹۹

 

امکان شناسایی و تفکیک پذیرندگان متخلف پرداخت‌یارها فراهم شده و پس از ابلاغ آئین‌نامه انضباطی پرداخت‌یاری در صورت احراز تخلف هر کدام از پذیرندگان پرداخت‌یارها، فقط ترمینال پذیرنده متخلف مسدود خواهد شد.

معاون توسعه و نظارت شرکت شاپرک با اعلام این خبر در گفتگو با پیوست اعلام کرد: «آئین‌نامه انضباطی پرداخت‌یاری از سوی شاپرک تدوین شده و به منظور بررسی و تصویب نهایی برای بانک مرکزی به عنوان نهاد بالادستی و ناظر ارسال شده است.»
مهدی طوبایی گفت: پس از تصویب بانک مرکزی این آئین‌نامه به پرداخت‌یارها ابلاغ خواهد شد.

این دستورالعمل انضباطی با هماهنگی معاونت فضای مجازی دادستانی و به منظور ایجاد انضباط بیشتر در فرایندهای نظارت پرداخت‌یاران بر عملکرد پذیرندگان پشتیبانی شده خود، تدوین شده است.
معاونت فضای مجازی دادستانی در ابتدای سال ۹۷داز شاپرک و بانک مرکزی خواسته بود، پذیرندگان متخلف را در لیست سیاه قرار دهند.  اما از آنجا که پرداخت‌یارها در مدل سنتی به ازای هر پذیرنده خود ترمینال اختصاصی نداشتند و خود پرداخت‌یار در سامانه‌های شاپرک به عنوان یک پذیرنده به شمار می‌آمد، در صورت بروز تخلف از سوی هر کدام از پذیرندگان پرداخت‌یار، کل سرویس پرداخت‌یار در لیست سیاه قرار می‌گرفت.
حال با پیاده شدن مدل کامل پرداخت‌یاری و اختصاص درگاه به هریک از پذیرندگان پشتیبانی شده، در صورت بروز تخلف از سوی یکی ازپذیرندگان پرداخت‌یارها، کلیه درگاه‌های پرداخت‌یار مسدود نخواهد شد. به عبارت دیگر با اجرایی شدن مدل پرداخت‌یاری و تفکیک ترمینال‌های پذیرندگان، می‌توان به صورت خاص هر پذیرنده متخلف را شناسایی و نسبت به مسدود کردن سرویس وی اقدام کرد.

طوبایی ادامه داد: «با این حال عدم قرار گرفتن کل کسب و کار پرداخت‌یار در فهرست سیاه به دلیل ارتکاب تخلف توسط پذیرندگان پشتیبانی شده، رافع مسئولیت پرداخت‌یاران در انجام دقیق فرایندهای احراز هویت و صلاحیت کسب و کاری پذیرنده نیست و اقدامات انضباطی متناسب در صورت عملکرد ضعیف پرداخت‌یار در انجام وظایف نظارتی خود بر پذیرندگان پشتیبانی شده در آئین‌نامه انضباطی پرداخت‌یاران پیش‌بینی شده است.»

 

http://pvst.ir/5zr

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو