skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

انقلاب صنعتی چهارم و دوقلوی دیجیتالی

تحریریه پیوست

۱۵ خرداد ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ اسفند ۱۳۹۸

موسسه گارتنر در گزارش اخیر خود «دوقلوهای دیجیتالی» را به عنوان یکی از مهم‌ترین روندهای فناوری در جهان اعلام کرده است. 
به گزارش پیوست، دوقلوهای دیجیتالی یا همانند دیجیتال یا همزاد دیجیتال (Digital twin) ، ماکت یا نسخه دیجیتالی از یک موجود زنده یا غیرزنده واقعی و فیزیکی است. داده با پل زدن بین دنیای فیزیکی و دنیای مجازی انتقال می‌یابد و این امکان را برای موجود مجازی فراهم می‌آورد که همزمان با موجود فیزیکی وجود داشته باشد. درواقع دوقلوهای دیجیتالی به ماکت دیجیتالی دارایی‌ها و اشیای فیزیکی، فرایندها، افراد، مکان‌ها، سیستم‌ها و ابزارهایی گفته می‌شود که برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. گارتنر (Gartner) دوقلوی دیجیتالی را الگوی نرم‌افزاری‌ای تعریف می‌کند که ابژه‌ای فیزیکی را با هدف درک وضعیت آن، عکس‌العمل به تغییرات، بهبود عملیات کسب‌وکار و افزایش ارزش نشان می‌دهد. اما دوقلو دیجیتالی قرار است چه روندهایی را در دنیای فناوری تغییر دهد؟

سیلی که در راه است

یک دوقلوی دیجیتالی در اصل بازنمایی مجازی از سیستمی فیزیکی است که همزمان می‌تواند به‌ صورت نهادی جداگانه روی پای خودش بایستد. این نسخه دیجیتالی در واقع «دوقلو یا همزادی» از یک بستر فیزیکی است که کلیه اجزای آن را پوشش می‌دهد. یک همزاد دیجیتالی با ظهور اینترنت اشیا می‌تواند داده‌ها را از طریق حسگرهایی خاص مدام جمع‌آوری کند و اطلاعات را در چرخه حیات سیستم به ‌شکلی متقابل به بستر فیزیکی بفرستد. همه‌ چیز از فرایندهای تولید گرفته تا ورودی حسگرها و نرم‌افزار خارجی را می‌توان در همزاد دیجیتالی گنجاند. این ظرفیت جمع‌آوری داده از یک سیستم یا محصول فیزیکی راه را برای سیل تازه‌ای از موارد کاربردی نوین باز می‌کند.

انقلابی که دوقلوی دیجیتالی در صنعت می‌تواند ایجاد کند در این اینفوگرافیک قابل مشاهده است:

از آنجا که روند تولید به طور روزافزون در حال دیجیتالی شدن است، دوقلوی دیجیتالی با فراهم آوردن اطلاعات مربوط به محصولات به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که مشکلات ابزارها و دستگاه‌ها را سریع‌تر شناسایی کنند، نتایج را دقیق‌تر پیش‌بینی کنند و محصولات بهتری بسازند.

دوقلوی دیجیتالی یا همزاد دیجیتال می‌تواند به شرکت‌ها امکان دهد که ردپای محصولات خود را از طراحی و توسعه تا چرخه حیات آن دنبال کنند. این امر به آنها نه ‌تنها امکان فهم طراحی محصول بلکه سیستم ساخته‌ شده و چگونگی استفاده از آن را می‌دهد. شرکت‌ها با ایجاد دوقلوی دیجیتالی می‌توانند ارزش قابل توجهی در حوزه‌هایی مثل بازار کسب کنند، آنها می‌توانند عملیات خود را بهبود بخشند، نقص‌ها را کاهش دهند و مدل‌های جدید کسب‌وکار را برای افزایش درآمد خود مد نظر قرار دهند.

کمک برای بهبود فرایند‌ها کسب‌وکارها

دوقلوی دیجیتالی به شرکت‌ها کمک می‌کند مشکلات سخت‌افزاری یا فیزیکی را به‌ سرعت شناسایی کنند، نتایج را با سطح بالایی از صحت و دقت پیش‌بینی کنند، محصولات بهتری بسازند و در نهایت بتوانند به مشتریان خود خدمات بهتری ارائه دهند.

بر اساس گزارش دیلویت در زمینه دوقلوهای دیجیتالی، دغدغه مهم هر شرکتی در آغاز دیجیتالی‌سازی این است که قابلیت لازم برای خلق مزایا ایجاد و ارزش سرمایه‌گذاری روی دوقلوی دیجیتالی کسب شود. این رویکرد جدید چگونه می‌تواند منجر به تغییراتی شود که شرکت در آن بتواند ارزش کسب‌وکار را اندازه‌گیری کند؟ شرکت‌ها وقتی ارزش کسب‌وکاری را که دوقلوی دیجیتالی فراهم می‌آورد در نظر می‌گیرند، باید بر مسائلی تمرکز کنند که در ارتباط با عملکرد استراتژیک و بازار آنهاست؛ از جمله عملکرد محصول از نظر دوام بیشتر، چرخه‌های طراحی سریع‌تر، امکان جریان‌های درآمدی جدید و مدیریت بهتر هزینه‌ها.

در مجموع دوقلوی دیجیتالی کاربردهای بسیاری برای ایجاد ارزش و تغییر بنیادین در کسب‌وکار یک شرکت دارد. قدرت واقعی دوقلوی دیجیتالی و دلیل اینکه این فناوری این‌قدر اهمیت دارد این است که می‌تواند ارتباط و اتصال جامع و شاملی بین جهان‌های فیزیکی و دیجیتالی برقرار کند. این اندازه‌گیری‌های تعاملی، با توجه به قابلیت‌های محاسباتی قدرتمندتر و ارزان‌تر، در طراحی‌های پردازشی گسترده‌تر و مدرن‌تر و الگوریتم‌های پیچیده تحلیل می‌شوند و بازخورد پیشگیرانه و تحلیل آفلاین را ارائه می‌دهند. این مسائل استراتژیک می‌توانند کاربردهای ویژه‌ای داشته باشند که ارزش بالای کسب‌وکار را ارائه می‌دهند. در جدول زیر، خلاصه‌ای از این ارزش‌ها ارائه شده است.

*پرونده بخش جهان  در مورد دوقلوهای دیجیتالی را می‌توانید در شماره ۶۷ ماهنامه پیوست بخوانید.

http://pvst.ir/5yz

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو