skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

طرح پارکینگ‌های حاشیه‌ای با نصف ظرفیت اجرا شد

تحریریه پیوست

۸ خرداد ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ اسفند ۱۳۹۸

طرح پارکینگ‌های حاشیه‌ای تهران با نصف ظرفیت تعیین شده اجرایی شده است.
معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری منطقه دو بااعلام این خبر در گفت‌وگو با پیوست گفت: «قرار بود این طرح در ۹۰ معبر اصلی با حدود ۱۵ هزار فضای پارک اجرایی شود اما در شرایط فعلی این طرح با نصف این تعداد معبر و تعداد هشت هزار و ۵۰۰ جای پارک اجرایی شده است.»

امیرحسین حیدرنیا درمورد نحوه پرداخت هزینه جای پارک در طرح پارکینگ‌های حاشیه‌ای اعلام کرد: «پلاک خودروهایی که در این جای پارک‌ها پارک می‌کنند توسط خودروهای برداشت اطلاعات شهرداری منطقه دو برداشته می‌شود. در صورتی که حساب شهروندی آنها شارژ کافی نداشته باشد پیامک ارشادی ارسال می‌شود و در صورت عدم توجه مبلغ پارکینگ و جریمه آن به عوارض سالانه خودرو اضافه می‌شود و از سوی پلیس راهور هم جریمه خواهند شد، در غیر اینصورت از حساب شهروندی آنان کسر می‌شود.»

او در پاسخ به سوال پیوست درباره وضعیت فعلی اجرای پروژه پارکینگ‌های حاشیه‌ای گفت: «پروژه پارکینگ‌های حاشیه‌ای در حال حاضر به صورت آزمایشی اجرا شده و در حال برداشت اطلاعات هستیم.» قرار بود این طرح از ابتدای سال ۹۸ راه‌اندازی شود اما این اتفاق نیفتاد و حیدرنیا درباره دلیل این اتفاق توضیح می‌دهد: «به دلیل شرایط جوی، برخی مسائل اجرایی به طول انجامید و برخی مشکلات هم در مسائل زیرساختی و سیستم‌های آی‌تی آن وجود داشت و در نهایت اجرای آزمایشی با حدود نصف معابر تعیین شده اجرایی شد.»

به گفته معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری منطقه دو  خودروهای نظارتی شهرداری بین نیم ساعت تا ۴۰ دقیقه در این مکان‌ها گشت می‌زنند و از معابر تعیین شده با فاصله زمانی نیم ساعت یکبار عبور و پلاک خودروها را برداشت می‌کنند. تعداد این نیم ساعت‌ها و پلاک‌های برداشت شده نشانگر این است که یک خودرو چه بازه زمانی در آن محل توقف داشته است. به عنوان مثال اگر یک شماره پلاک ۶ بار برداشت شده باشد به این معنی است که خودرو سه ساعت در آن مکان توقف داشته است. معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری منطقه دو اعلام کرد براساس ساعت پارک نرخ عوارض محاسبه و به صورت اتوماتیک از حساب شهروندی افراد کسر می‌شود. اگر حساب شهروندی افراد موجودی کافی نداشته باشد برای آنها پیامکی ارسال می‌شود که در یک مدت تعین شده حساب شهروندی‌شان را شارژ کنند و اگر این کار توسط شهروندان انجام نشود جریمه‌ای به مبلغ شارژ پارکینگ حاشیه‌ای آنها افزوده و در نهایت در عوارض سالانه خودرو شهروند محاسبه می‌شود. او تاکید کرد علاوه بر این در صورت پرداخت نکردن جریمه‌ای هم از سوی پلیس راهور برای پارک غیرمجاز در محدوده برای افراد خاطی ارسال خواهد شد.

حیدرنیا در پاسخ به سوال دیگری درباره امکان رزور پارکینگ‌ها به پیوست گفت: «در حال حاضر امکان رزرو این جای پارک‌ها وجود ندارد. زیرا این موضوع نیاز به تمهیدات مشخصی دارد و فضای پارک باید به صورت آنلاین در سیستم دیده شود که کدگذاری شده و قابل شمارش باشد. ما در حال برنامه‌ریزی برای این موضوع هستیم که بتوانیم درصدی از فضاها را در آینده از طریق رزرو در اختیار شهروندان قرار دهیم.» به گفته او این مساله در قرارداد فعلی بهره‌بردار پروژه هم لحاظ نشده و امیدوارند در یکسال آینده بتوانند این فاز را هم مورد بهره‌برداری قرار دهند و الحاقیه و متمم‌های لازم را به قرارداد اضافه کنند.

بسیاری از طرح های شهر هوشمند مانند پارکینگ‌های حاشیه‌ای و کیوسک‌های هوشمند به صورت پایلوت در منطقه اجرا شدند. حیدرنیا در پاسخ به این سوال که چرا برای اجرای پروژه‌های هوشمندسازی شهری توجه بیشتری به این منطقه می‌شود گفت: «این موضوع از سوی شهرداری منطقه دو مطالبه شده و زمانی که یک منطقه برای اجرای طرح‌های اینچنینی پیش‌قدم می‌شود و حاضر است مشکلات و تبعات آن را بپذیرد قطعا از آن استقبال خواهد شد. به عنوان مثال ما از سال ۹۶ پیگیر موضوع پارکینگ‌های حاشیه‌ای بودیم که حتما این کار انجام شود.»

http://pvst.ir/5yj

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو