skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

خریدهای اینترنتی زیر ۵۰۰ هزارتومان نیازی به رمز پویا ندارد

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۳۰ آذر ۱۳۹۸

خریدهای اینترنتی کمتر از۵۰۰ هزارتومان نیازی به رمز پویا ندارد.

به گزارش پیوست این خبری است که معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در گفت‌وگوی تلفنی با خبر شبکه یک سیما اعلام کرد. درست در شرایطی که شهروندان در تب و تاب دریافت رمز پویا یا رمز یکبار مصرف افتاده‌اند و خبر مهلت ۱۰ روزه برای دریافت رمز یکبار مصرف آنها را روانه شعب بانکها کرده است ناصر حکیمی اعلام کرد: « مهلت اول خرداد برای اجرای این طرح مربوط به بانک‌هاست و لازم نیست مردم در این مدت کاری انجام دهند.»

او در مقابل به وظیفه بانک‌ها اشاره کرد و گفت:« اگر بانک‌ها تا این تاریخ طرح را اجرایی نکنند جبران هر گونه ضرر و زیان مشتریان بر عهده آنان خواهد بود.»

بر اساس بخشنامه الزامات رمز پویا که در تاریخ اول شهریورماه سال گذشته به شبکه بانکی ابلاغ شد، بانک‌ها از تاریخ ابلاغ این بخش نامه، تا اول آذرماه سال ۹۷ برای فرهنگ‌سازی و ترغیب مشتریان بانکی به استفاده از رمزهای یک‌بارمصرف در تراکنش‌های مبتنی بر رمز دوم کارت و همچنین آماده کردن این زیرساخت در سامانه‌های الکترونیکی خود برای ارائه خدمت رمز یک‌بارمصرف به مشتریان بانکی فرصت داشتند. همچنین از اول آذرماه ۹۷ رمز دوم ایستا و یک‌بارمصرف همزمان به مشتریان ارائه می‌شود و مسئولیت رخدادهایی که به خاطر ایجاد نشدن زیرساخت بهره‌گیری از رمزهای یکبار مصرف برای مشتریان ایجاد خواهد شد نیز برعهده بانک و موسسات اعتباری گذاشته‌شده است.
از اول خردادماه سال ۹۸ بر اساس این بخش‌نامه، رمز دوم تمام کارت‌های بانکی حذف و باید تمام بانک‌ها زیرساخت ارائه خدمت رمز یکبار مصرف در تراکنش‌های کارتی مبتنی بر رمز دوم را فراهم کرده و تمام مشتریان نیز باید با بهره‌گیری از رمزهای یکبار مصرف نسبت به انجام تراکنش اقدام کنند.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی تاکید کرد: « رمز پویا یا رمز یکبار مصرف برای خریدهای اینترنتی بیش از ۵۰۰ هزارتومان است و برای خرید شارژ، پرداخت قبوض و خریدهای با مبالغ کم همچنان می‌توان از رمز ایستا استفاده کرد.»

رمز ایستا رمزی است که یکبار از سوی دارنده کارت تعیین می‌شود و تا تغییر آن از سوی دارنده کارت ثابت است و برای تمامی تراکنش‌ها از آن استفاده می‌کند. رمز یکبار مصرف یا پویا، رمزی است که با درخواست کاربر برای انجام هر تراکنش بانکی توسط بانک تغییر و برای دارنده کارت از طریق ابزارهای نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری ارسال می‌شود.

حکیمی به بخشنامه صادر شده امروز از سوی بانک مرکزی اشاره کرد کرد و گفت: «براساس بخشنامه امروز بانک مرکزی استفاده از این طرح نباید به گوشی‌های هوشمند محدود باشد، بلکه باید راهکاری پیش‌بینی شود تا تمامی افراد بتوانند از این بستر بهره برند.» او اضافه کرد: « همچنین باید تمهیداتی اتخاذ شود تا سیستم عامل‌هایی که در روز‌های گذشته برای نصب اپلیکیشن دچار مشکل شده‌اند نیز بتوانند از آن استفاده کنند.»

اشاره وی به دارندگان گوشی‌هایی با سیستم عامل IOS بود. پس از تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا روی اپ‌های ایرانی بسیاری از اپ‌های بانکی که روی این سیستم عامل فعال بودند  غیر فعال شدند.

 

http://pvst.ir/5xh

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو