skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

مجلس: انتخابات استانی مجلس تنها به صورت الکترونیکی امکان‌پذیر است

تحریریه پیوست

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸

«در صورت استانی شدن انتخابات مجلس، کلیه فرآیندهای آن باید الکترونیکی باشد و به این صورت شائبه تقلب در این نوع انتخابات کاهش می‌یابد.»
قاسم میرزایی‌نیکو، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با اعلام این خبر در توضیح بیشتر ضرورت برگزاری استانی انتخابات مجلس به صورت الکترونیکی به پیوست گفت: «طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس هم‌اینک در شورای نگهبان در حال بررسی است. استانی‌شدن انتخابات نیز در این طرح مطرح شده است. در صورت تایید شورای نگهبان برخی از فرآیندهای استانی شدن انتخابات مجلس مانند محاسبه کرسی‌های مجلس و درصدبندی‌ میزان رای کاندیداها به صورت دستی ممکن نیست.»
او ادامه داد: «برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی باعث تسهیل روند محاسبه کرسی‌ها و درصدبندی‌ها می‌شود. به همین خاطر اگر شورای نگهبان استانی شدن انتخابات مجلس را تایید کند باید این شورا باید با الکترونیکی شدن انتخابات نیز موافقت کند.»

بررسی طرح «اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس» ۸ اردیبهشت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به پایان رسید و برای بررسی به شورای نگهبان ارسال شد. در این طرح مواردی چون تعیین شرایط کاندیداهای انتخابات، تعیین ترکیب هیات اجرایی مرکزی انتخابات مجلس، استانی شدن انتخابات مجلس و غیره مطرح شد. استانی شدن انتخابات مجلس یکی از موضوعات بحث‌برانگیز در میان نمایندگان مجلس است و مخالفان و موافقان بسیاری دارد. در این میان موافقان این طرح معتقد هستند در صورت استانی‌شدن انتخابات مجلس، باید به صورت الکترونیکی این انتخابات برگزار شود. البته به اعتقاد رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور استانی شدن انتخابات مجلس در رای‌گیری و اخذ رای از رای‌دهندگان تاثیر ندارد بلکه در شیوه محاسبات تاثیر دارد. امیر شجاعان در این مورد به پیوست گفت: «وزارت کشور در مورد نحوه شمارش آرا سامانه جامع تجمیع را دارد که براساس قانون جدید تنظیمات آن باید تغییر کند. البته سامانه شمارش آرا شورای نگهبان با وزارت کشور متفاوت است و پس از پایان رای‌گیری، وزارت کشور و شورای نگهبان نتایج را مقایسه می‌کنند و در صورت تایید نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.»

علاوه بر بحث‌های مربوط به برگزاری انتخابات استانی مجلس به صورت الکترونیکی، برگزاری انتخابات الکترونیکی به صورت کلی موضوعی است که طی سال‌های گذشته همواره مورد بحث بین وزارت کشور و شورای نگهبان بود و شورای نگهبان در همه دوره‌ها با روند برگزاری چنین انتخاباتی مخالفت می‌کرد. اما در جدیدترین واکنش شورای نگهبان عباسعلی کدخدایی، سخنگو این نهاد اعلام کرد که مصمم به برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی هستند.در این مورد نیز با وزارت کشور در حال مذاکره هستند و جلساتی نیز برگزار کردند. در این جلسات تاکنون شورای نگهبان با احزار هویت الکترونیکی موافقت کرده است و هم اینک وزارت کشور با شورای نگهبان در حال مذاکره برای تعیین سازوکار صندوق رای‌الکترونیکی هستند.

http://pvst.ir/5x8

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو