skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

وزارت کشور: گام‌های اولیه برای برگزاری انتخابات الکترونیکی برداشته شد

تحریریه پیوست

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

نهایی شدن احراز هویت الکترونیکی برای شرکت در انتخابات از سوی شورای نگهبان و آغاز مذاکرات وزارت کشور و شورای نگهبان برای تعیین سازوکار صندوق رای‌الکترونیکی انتخابات الکترونیکی را وارد سازوکار جدیدی کرده است.

به گزارش پیوست برگزاری انتخابات الکترونیکی موضوعی است که طی سال‌های گذشته همواره بین وزارت کشور و شورای نگهبان در رفت و آمد بود و  با وجود اینکه وزارت کشور بارها آمادگی خود برای برگزاری انتخابات الکترونیکی را اعلام کرده است اما تا کنون شورای نگهبان با برگزاری انتخابات الکترونیکی مخالفت کرده است.

با این حال در جدیدترین واکنش شورای نگهبان اعلام کرده که به صورت جدی خواهان برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی است. در همین زمینه عباسعلی کدخدایی، سخنگو شورای نگهبان هفته گذشته اعلام کرد که  مصمم به برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی هستند و در این مورد نیز با وزارت کشور در حال مذاکره هستند و جلساتی نیز برگزار کردند.

جلسات شورای نگهبان و وزارت کشور برای آماده‌سازی مقدمات برگزاری انتخابات الکترونیکی از مرداد ماه سال گذشته برگزار شده است و تاکنون شورای نگهبان با احزار هویت الکترونیکی موافقت کرده است. امیر شجاعان، رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور در گفت‌وگو با پیوست در مورد روند جلسات وزارت کشور با شورای نگهبان و نتایج آن گفت: «در این جلسات سعی می‌کنیم تا ابهامات شورای نگهبان پیرامون روند انتخابات الکترونیکی را برطرف کنیم. پس از موافقت شورای نگهبان در مورد روند احراز هویت الکترونیکی، هم‌اکنون در حال مذاکره برای تعیین ساز و کار صندوق رای الکترونیکی هستیم.»
شجاعان در پاسخ به این سوال که احراز هویت الکترونیکی به چه صورت انجام می‌گیرد، گفت: «در محل اخذ رای دستگاه‌های احراز هویت قرار می‌دهیم. توسط این دستگاه‌ها افرادی که به شعبه مراجعه می‌کنند را به صورت دقیق شناسایی می‌کنیم. با کمک این دستگاه‌ها مشخص می‌شود که آیا مدارکی که فرد ارائه داده معتبر است یا آیا فرد رای‌دهنده به سن قانونی رسیده است و از طرفی این موضوع که فرد رای تکراری نداشته باشد نیز بررسی می‌شود. در نهایت نیز پس از بررسی‌های لازم به فرد اجازه رای می‌دهیم.»
او با اشاره به نحوه عملکرد صندوق‌های الکترونیکی رای نیز افزود: «در مورد صندوق‌ رای الکترونیکی، افراد مراجعه‌کننده به جای دریافت تعرفه کاغذی، تعرفه الکترونیکی دریافت و با ورود کد نامزد مورد نظر رای خود را ثبت می‌کند.»

 

http://pvst.ir/5ws

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو