skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

خدمات دستگاه‌ها به «پیشخوان مجوزها» اضافه می‌شود

تحریریه پیوست

۱۳ اسفند ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ اسفند ۱۳۹۸

خدمات دستگاه‌های اجرایی با توافق مرکز ملی پایش محیط کسب‌وکار و سازمان اداری و استخدامی، شناسنامه‌دار شده و به پیشخوان مجوزهای کشور اضافه خواهد شد.

علی فیروزی، مدیر مرکز ملی پایش محیط کسب‌وکار با اشاره به مرز باریک بین مجوزها و خدمات در کشور به پیوست می‌گوید: «در برخی موارد این دو موضوع با یکدیگر هم‌پوشانی دارند و نمی‌توان خدمت دولتی را از مجوز دولتی تفکیک کرد. برای حل این مشکل تفاهم‌نامه‌ای را با سازمان امور اداری و  استخدامی امضا خواهیم کرد تا پیشخوان مجوزها به پیشخوان خدمات و مجوزهای کشور تبدیل شود.»

آذر ماه امسال بود که فیروزی با اشاره به مصوبه هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار در راستای تعیین تکلیف پنجره واحد صدور مجوزها و ارائه خدمات کشور در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرده بود: «از آنجایی که دستگاه‌ها در تشخیص تفاوت مجوز و خدمت سردرگم شده بودند و ارائه شناسنامه مجوز و خدمات در دستگاه‌ها به مانع خورده بود نیاز به رسیدن به وحدت‌رویه‌ای میان همه دستگاه‌ها و ذی نفعان بود تا همه اطلاعات مورد نیاز خود را بتوانند جمع‌آوری کنند. با این مصوبه تشکیل دو کارگروه برای یکدست کردن شناسنامه‌های خدمات و مجوزها و شناسه‌دار کردن مجوزهای کشور در دستورکار قرار گرفته است.»

طبق مصوبه هیات مقررات‌زدایی قرار بود کارگروه مذکور ظرف ۲ ماه بحث شناسنامه‌دار کردن خدمات را انجام دهد. مدیر مرکز ملی پایش محیط کسب‌وکار درباره روند شناسنامه کردن خدمات به پیوست می‌گوید: «در صورت امضای تفاهم‌نامه با سازمان اداری و استخدامی این موضوع در حال انجام است و هر دو طرف اقدامات لازم را انجام داده‌ایم. اما به دلیل هم‌پوشانی خدمات و مجوزها، باید به حذف موارد تکراری بپردازیم.»

تکمیل موتور جستجوی پایگاه مجوزهای کسب‌وکار

مدیر مرکز ملی پایش محیط کسب‌وکار با اشاره به اینکه موتور جستجوی پایگاه مجوزهای کسب‌وکار تکمیل شده است اعلام می‌کند: «این موتور جستجو از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول مربوط به دستگاه‌های اجرایی است که مجوز می‌دهند. اگر مجوز کسب‌وکار مجازی را در این بخش جستجو کنید متوجه ارتقای آن از لحاظ محتوا و تعداد شناسنامه‌های مجوزها می‌شوید. بخش دوم مربوط به مجوزهای اصناف است که مجوزهای ۶۸ هزار صنف به همراه اطلاعات آن قابل دسترسی است.»

او با بیان اینکه اقدام بعدی مرکز ملی پایش محیط کسب وکار، ساماندهی خدمات سازمان اداری و استخدامی خواهد بود اعلام می‌کند: «در برخی موارد خدمات این سازمان با این دو بخش پایگاه مجوزهای کسب‌وکار هم‌پوشانی دارد. گاهی هم با خدمات دستگاه‌های اجرایی هم‌پوشانی دارد. به همین دلیل یک بخش جستجوی سومی به این پایگاه اضافه خواهد شد تا بتوانید خدمات دولتی را جستجو کنید و شناسنامه آن را ببینید.»

او همچنین از طراحی یک بخش جستجوی تلفیقی در پایگاه مجوزهای کسب‌وکار خبر می‌دهد و می‌گو‌ید: «در  این بخش، دیگر نام یک مجوز را جستجو نمی‌کنید بلکه کافی است کسب‌وکار مورد نظر را جستجو کنید.»

حل معضل استعلامات

فیروزی با تاکید بر افزایش قابل توجه تعداد مجوزهایی که روی پیشخوان مجوزهای کشور ارائه می‌شوند اعلام می‌کند:‌ «هرچند تعداد این مجوزها افزایش قابل توجهی یافته است، اما در حال حاضر تمرکز اصلی خود را روی استعلامات گذاشته‌ایم. چون مانع اصلی در بحث مجوزها، استعلامات است.» به گفته او استعلام گواهی ماده ۱۸۶ مالیات مستقیم سازمان مالیاتی به ویژه برای اصناف در حال پیاده سازی روی پیشخوان مجوزهای کشور است.

آن گونه که مدیر مرکز ملی پایش محیط کسب‌وکار به پیوست می‌گوید تاکنون حدود ۳۵ استعلام مشخص درجه یک روی سیستم پیشخوان مجوزها قرار گرفته است از جمله استعلام بیمه نامه، گواهی ۱۸۶ سازمان مالیات، بدهی و اظهارنامه گمرکی، استعلام حرائم، استعلام دید مستقیم دکل مخابراتی، استعلام فیبرنوری، انشعابات آب و برق که پیاده‌سازی شده‌اند اما برخی از آنها منتظر تایید دستگاه‌ها هستند تا بتوان آنها را به مردم ارائه کرد.

اخذ مجوز صنفی از پیشخوان مجوزها

مدیر مرکز ملی پایش محیط کسب‌وکار از اتمام فاز ۲ آزمایشی استعلامات مورد نیاز برای اصناف خبر می‌دهد و می‌گوید:‌ «در حال حاضر اخذ مجوز اصناف در منطقه شمیرانات تنها از طریق سایت پیشخوان مجوزها ممکن است.» او همچنین وعده می‌دهد با اتمام این فاز آزمایشی، تا پایان سال این امکان برای هر مجوز صنفی در سراسر کشور پیاده سازی شود.

فیروزی با بیان اینکه در حال حاضر استعلام گواهی ۱۸۶ و گواهی عدم سوء پیشینه را برای ثبت شرکت‌ها به پیشخوان مجوزها اضافه کرده‌ایم ادامه می‌دهد: «پیشخوان مجوزها استعلامات مورد نیاز مجوزهای صنفی را ارائه می‌کند. در تلاش هستیم تا بعد از توافق با نیروی انتظامی، استعلام اماکن ناجا را هم به پیشخوان اضافه کنیم.  به این ترتیب مدت زمان دریافت مجوز صنفی شما به حدود ۵ تا ۶ روز کاهش می‌رسد.»

مدیر مرکز ملی پایش محیط کسب‌وکار با یادآوری اینکه سالانه حدود ۲۷۰ هزار مجوز برای شروع کسب‌وکار اصناف صادر می شود می‌گوید: ‌«۳ میلیون واحد صنفی در کشور داریم که با اعمال این تسهیل‌گری در صدور مجوز، آثار قابل توجه آن را برای کسب‌وکارهای جامعه خواهیم دید.»

تسهیل نقل و انتقال ملک

او همچنین از برنامه مرکز ملی پایش محیط کسب‌وکار در زمینه نقل و انتقال املاک در تهران خبر می‌د‌هد و می‌گوید: «برای نقل و انتقال املاک دیگر نیازی به مراجعه سازمان امور مالیاتی برای گرفتن مفاصا حساب ملک نیست، تنها با مراجعه به دفترخانه مالیات شما محاسبه می‌شود و همان جا می‌توانید مبلغ آن را پرداخت کنید.»

۱۰۰ مجوز جدید در صف بررسی

آذرماه امسال، فیروزی در گفت‌وگو با پیوست از حضور بیش از ۲۰ مجوز در صف بررسی دستگاه‌ها و سرور تست مرکز پایش محیط کسب‌وکار برای قرار گرفتن روی پیشخوان مجوزها خبر داده بود. حالا او با بیان اینکه ۲۰ مجوز مذکور و مجوزهای اصناف پیاده‌سازی شده‌اند در گفت‌وگو با پیوست اعلام می‌کند:‌ «در حال حاضر روی بیش از ۱۰۰ مجوز دیگر نیز کار می‌کنیم. مثلا برای شرکت مادر تخصصی منابع آب حدود ۵۸ مجوز و خدمت را روی پیشخوان اضافه می‌کنیم.»

http://pvst.ir/5to

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو