skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

املاک خریداری شده وزارت راه و شهرسازی در سامانه تملک اراضی ثبت می‌شود

تحریریه پیوست

۲ اسفند ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۸ دی ۱۳۹۸

شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور سامانه «تملک اراضی» را برای ثبت تمام املاک خریداری شده توسط مجموعه وزارت راه و شهرسازی راه‌اندازی کرد.
معاون توسعه و مدیریت و منابع شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در گفت‌وگو با پیوست ضمن اعلام این خبر گفت: «در هر سازمان دولتی باید گلوگاه فسادخیز شناسایی شود. بررسی‌های ما نشان داد که تملک اراضی یکی از مواردی است که احتمال فساد در آن وجود دارد، به همین خاطر راه‌اندازی سامانه‌ای به منظور ثبت تمامی املاک خریداری شده توسط مجموعه وزارت راه و شهرسازی یکی از راه‌های کاهش فساد است.»
شاپور پولادی برای توضیح بیشتر این مطلب اعلام کرد: «ملکی ۲۰ سال پیش بابت اجرای پروژه‌ای در منطقه‌ای خریداری شده است. در آن سال‌ها اسناد خرید ملک به صورت فیزیکی پیش ما نگهداری می‌شد؛ اما اسناد این ملک به دلایل مختلف مانند جابه‌‌جایی‌ها و تغییر افراد از بین می‌رفت. از سوی افراد مختلف از شرکت به خاطر تملک اراضی شکایت می‌کردند. ما باید اسناد و مستندات دال بر خرید ملک را در تاریخ مشخص به مراجع قضایی ارائه می‌کردیم تا رای به نفع شرکت صادر شود.»
او ادامه داد: «گاهی اوقات اسناد برخی از املاک موجود نبود و رای دادگاه‌ها علیه ما صادر می‌شد و احتمال داشت یک ملک دو یا سه بار خریداری شود. به همین خاطر سامانه تملک اراضی ایجاد کردیم تا کلیه اطلاعات مالکیتی، ثبتی و مکانی در بحث خرید املاک در این سامانه ثبت شود.»
به گفته پولادی با راه‌اندازی این سامانه افراد می‌توانند با وارد کردن اطلاعاتی مانند کد ملی مالک، شماره سند و مختصات جغرافیایی تمام مدارک مربوط به ملک خریداری شده را پیدا کنند. او همچنین تاکید کرد: «می‌توان این مدارک را در محاکم قضایی ارائه کرد یا اگر فردی درمورد ملکی ادعایی داشت و اسناد جعلی ارائه داد با مراجعه به سامانه ادعای او را بررسی کرد.»

او در مورد نحوه دسترسی دستگاه‌های دیگر به این سامانه گفت: «شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور به عنوان بازوی اجرایی وزارت راه و شهرسازی سامانه تملک اراضی را راه‌اندازی کرده است. این سامانه سال ۹۶ غیرفعال بود؛ اما به صورت جدی از اوایل سال ۹۷ در حال تکمیل این سامانه هستیم. تمام دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی نیز به این سامانه دسترسی دارند.»به گفته پولادی با تکمیل این سامانه تمام املاک خریداری‌ شده توسط وزارت راه و شهرسازی به صورت الکترونیکی ثبت می‌شود.

پولادی با اشاره به تعداد پرونده‌هایی که تاکنون در این سامانه ثبت شدند افزود: «اطلاعات حدود ۸ هزار پرونده مربوط به سنوات گذشته در این سامانه وارد شده است. البته هم‌اکنون دو فعالیت را همزمان پیش می‌بریم. ما از گذشته بیش از ۳۰ هزار پرونده تملک اراضی داریم. ۱۵ هزار پرونده را قرارداد بستیم و قرار شده است تا پیمانکار و مشاور بخش خصوصی ظرف سه ماه این تعداد پرونده را وارد سامانه کنند. در کنار آن همکاران ما به صورت روزانه پرونده‌های جاری را وارد سامانه می‌کنند.»

ارتباط الکترونیکی با پیمانکاران در سال ۹۸

سامانه صورت وضعیت الکترونیکی پیمانکاران شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور نیز یکی از سامانه‌های جدید این شرکت است که در سال ۹۸ اجرایی خواهد شد. به گفته شاپور پولادی با راه‌اندازی این سامانه ارتباط با پیمانکار به صورت صد در صد الکترونیکی خواهد شد.
پولادی در توضیح بیشتر این سامانه گفت: «قرار است با راه‌اندازی این سامانه کارکرد و صورت وضعیت بخش خصوصی مانند رسیدگی یا بررسی اسناد یا صدور چک به صورت مرتب و در لحظه وارد سیستم شود. تا هم ناظر و هم پیمانکار به صورت کامل از وضعیت اجرای پروژه و مراحل مختلف آن مطلع باشند.»به گفته او اگر از صد در صد دولت الکترونیکی استفاده شود دیگر نیازی نیست پیمانکار برای دریافت صورت وضعیت خود به شرکت مراجعه کند.
براساس اظهارات پولادی برای اجرایی کردن این سامانه امسال به صورت پایلوت از هر معاونت تقریبا ۲ پروژه به صورت کامل روی این سامانه قرار گرفته و از ابتدای سال آینده اطلاعات کلیه پروژه‌ها و اطلاعات پیمانکاران روی این سامانه قرار خواهد گرفت.

او در پاسخ به این سوال پیوست که شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با چند پیمانکار به صورت مستقیم در ارتباط است گفت: «پاسخ به این سوال مقداری سخت است اما می‌توانم بگویم که تقریبا در حال اجرای هزار پروژه در سطح کشور هستیم. البته نمی‌توان گفت که هر کدام از آنها توسط یک پیمانکار اجرا می‌شود، گاهی چندین پروژه را یک پیمانکار اجرا می‌کند.»
او با اشاره به اینکه به زودی ارتباط تمامی پیمانکاران با سامانه به صورت الکترونیکی فراهم می‌شود افزود: « البته ارتباط پیمانکاران هنوز به شکل دستی انجام می‌شود؛ اما ورود اطلاعات به سامانه تکمیل شده و از سال آینده اجرایی خواهد شد. با راه‌اندازی این سامانه کلیه مراحل صورت وضعیت پیمانکاران در هر مرحله به صورت پیامک یا ایمیل به پیمانکار اطلاع داده می‌شود.»

http://pvst.ir/5su

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو