skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

گزارش مرکز پژوهش‌ها نشان داد: کاهش سود شرکت زیرساخت در سال آینده

تحریریه پیوست

۲۶ دی ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸

سود دولت از فعالیت‌های شرکت ارتباطات زیرساخت در سال آینده ۲۴ درصد کاهش می‌یابد.
به گزارش پیوست، بررسی ردیف‌های بودجه و مقایسه آنها با سال جاری نشان می‌دهد، درآمدهای دولت از وزارت ارتباطات و زیرمجموعه‌هایش در سال آینده ۷.۵ درصد کاهش می‌باید؛ که یکی از موارد اصلی این کاهش، سود سهام شرکت زیرساخت است. این در حالی است که به نظر می‌رسد با روند افزایشی مصرف دیتا در کشور، سود شرکت زیرساخت نباید کمتر از سال جاری باشد . اما مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود کاهش سود دولت در این زمینه را دور از انتظار دانسته است. بخش‌های دیگری از گزارش مرکز پژوهش‌ها که پیش‌تر توسط پیوست بررسی و منتشر شده بود نیز نشان می‌داد که درآمدهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۹۸ نسبت به سال جاری نزدیک ۸ درصد کاهش خواهد یافت.
از موارد دیگری که در بودجه سال آینده روند کاهشی دارد، درآمد حاصل از نامبرینگ است که نسبت به بودجه سال جاری کاهش ۵۷ درصدی داشته و درآمد حاصل از حق استفاده از  فضای فرکانس رادیویی نیز ۵۴ درصد کم شده است. از نظر مرکز پژوهش‌های مجلس، گرچه این ردیف‌های درآمدی، به احتمال زیاد محقق می‌شوند؛ اما با توجه به اشباع نسبی بازار تلفن همراه، چنین کاهشی، طبیعی است.
همچنین جداول بودجه سال ۹۸ نشان می‌دهند سود سهام فرودگاه بین‌المللی پیام نیز به میزان ۲۵ درصد نسبت به بودجه سال جاری کاهش خواهد یافت.
از نکات دیگر ردیف‌های درآمدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به صفر رسیدن درآمد حاصل از خدمات عمومی اجباری روستایی است. طبق تحلیل مرکز پژوهش‌ها این درآمد در پروانه اپراتورهای تلفن همراه، درآمدی است که طبق پروانه از محل درآمدهای تلفن همراه به سازمان تنظیم مقررات داده می‌شود؛ اما بررسی پروانه‌های فعالیت اپراتورهای تلفن همراه نشان می‌دهد که درآمدهای خدمات دسترسی اینترنتی و ارتباطات ثابت در زمره درآمدهای خدمات اجباری روستایی محسوب نمی‌شود. به این ترتیب با انتقال خدمات ارتباطی نظیر تماس صوتی به پروتکل‌های اینترنت درآمدهای خدمات اجباری روستایی کاهش خواهد یافت. از این منظر پروانه اپراتورها در مرحله تمدید نیازمند بازبینی است تا به توسعه ارتباطات در مناطق روستایی آسیب وارد نشود.
 در حالی که درآمد خدمات عمومی اجباری روستایی در بودجه سال ۹۸ صفر شده است در جدول اعتبارات متفرقه، اعتبارات توسعه متوازن خدمات زیربنایی ارتباطات و فناوری اطلاعات در مناطق محروم، روستایی و کمتر توسعه یافته و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر نسبت به سال جاری ۵۰ درصد افزایش یافته است.

http://pvst.ir/5q4

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو