skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

مجلس به دنبال تصویب طرحی برای صیانت از کودکان در فضای مجازی

تحریریه پیوست

۱۶ دی ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸

کمیته فضای مجازی مجلس یک ماه به مرکز پژوهش‌ها فرصت داد تا طرح صیانت از کودکان در فضای مجازی را تدوین و به این کمیته ارجاع دهد.

نصرالله پژمانفر، رییس کمیته فضای مجازی مجلس، در گفت‌وگو با پیوست در توضیح این طرح جدید گفت: «کمیته فضای مجازی در مورد صیانت از کودکان در فضای مجازی بررسی‌های بسیاری انجام داده و حالا به این نتیجه رسیدیم با ارائه یک فرصت یک ماه و نیم به مرکز پژوهش‌ها، آنها طرح اولیه این موضوع را تهیه کنند.»

او ادامه داد:«با توجه به اینکه دستگاه‌های گوناگونی مانند آموزش و پرورش، مرکز ملی فضای مجازی و نهادهای دولتی و غیردولتی بسیاری در رابطه با قانونمند کردن فضای مجازی فعالیت‌هایی انجام داده‌اند، بنابراین مرکز پژوهش‌های مجلس نیز باید نظرات و ایده‌های دستگاه‌های ذیربط در حوزه اینترنت و کودکان را بشنوند، به جمع بندی برسند و سپس طرح اولیه این موضوع را تهیه کنند.»

پژمانفر با اشاره به کوتاهی در قانونمند کردن فضای مجازی برای کودکان اعلام کرد: « در فضای مجازی فرصت‌های فوق‌العاده ای را می‌توان برای کودکان مهیا کرد تا آنها از خدمات آموزشی، تربیتی و فرهنگی این فضا بهره ببرند. اما در حال‌حاضر به دلیل  کوتاهی مسئولان از مجلس تا دولت در ساماندهی این فضا، والدین نسبت به استفاده کودکان خود از فضای مجازی نگرانی دارند و فضای مجازی را یک تهدید برای کودکان خود می دانند.»

رییس کمیته فضای مجازی بر این باور است که اگر حاکمیت نقش خود را در صیانت از کودکان در فضای مجازی به درستی ایفا کند، هم نگرانی والدین برطرف می‌شود و هم کودکان خدمات متنوعی دریافت می کنند.

براساس اطلاعات اعلام شده از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  ۱۳ درصد از کاربران اینترنت را کودکان تشکیل می‌دهند. آبان ماه سال گذشته وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات «سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان» با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به تصویب رساند. در این سند وزارت ارتباطات به عنوان فراهم کننده زیرساخت‌های ارتباطی معرفی و برای هر یک از نهادهای دولتی از جمله وزارت ارشاد و آموزش و پرورش در راستای صیانت از کودکان در فضای مجازی نیز وظایفی در نظر گرفته شد.

همچنین در همین زمینه نیز سال گذشته برنامه ملی صیانت و حمایت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی در کارگروهی با همین نام در مرکز ملی فضای مجازی، تدوین شد. در آن زمان امیر خوراکیان، معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی کشور با تاکید بر اهمیت فضای مجازی و تاثیرات آن در زندگی کودکان و نوجوانان ایرانی دارند، از تمام دستگاه های مربوطه خواست تا نظرات تفصیلی خود را پیرامون پیش نویس سند راهبری صیانت از کودکان ونوجوانان در فضای مجازی به این مرکز ارائه کنند.

http://pvst.ir/5pg

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو