skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

تحویل دسته چک منوط به هویت سنجی افراد در سامانه «نهاب» شد

تحریریه پیوست

۱۵ دی ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

 

بانک‌ها قبل از تحویل دسته چک به متقاضیان باید هویت آنان را از سامانه «نهاب» احراز کنند.  به گزارش پیوست، استعلام هویتی افراد از طریق سامانه نهاب در قانون «اصلاح قانون صدور چک» و همچنین قانون مبارزه با پولشویی قید شده است. ادراه کل مبارزه با پولشویی و تامین مالی مالی تروریسم با صدور بخشنامه‌ای اعلام کرده است که از این پس قبل از اعطای دسته چک به متقاضیان لازم است هویت متقاضی از طریق استعلام از سامانه نهاب احراز شود. در این بخشنامه ذکر شده که شناسایی مشتری از مهمترین ارکان مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است.

سامانه نهاب، پایگاه جامع و یکپارچه اطلاعات هویتی مشتریان موسسات اعتباری به شمار می‌آید و شناسایی کامل مشتریان موسسات مذکور و ایجاد کنترل‌های لازم بر نحوه عملکرد آنها در شبکه بانکی را تسهیل و تسریع می‌کند.

این پایگاه داده به هر یک از مشتریان شبکه بانکی کشور شناسه منحصر به فردی به نام شهاب (شناسه هویت الکترونیکی بانکی) تخصیص می‌دهد. مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای در مردادماه ۹۵ بانک‌ها را موظف به تعیین کد شهاب از ابتدای مهرماه آن سال کرده بود. در این بخشنامه نیز اعلام شده است که آخرین به‌روز رسانی‌های شهاب اعمال شده است و مسئولیت هرگونه مغایرت در اطلاعات متوجه هیات مدیره و هیات عامل بانک یا موسسه اعتباری است.

طبق این بخشنامه ماموریت سامانه نهاب در پنج فاز طراحی شده و در حال حاضر مرحله آفلاین آن تکمیل شده است و به زودی به مرحله اجرا در می‌آید.

http://pvst.ir/5pd

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو