skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بررسی طرح سبد انرژی در دستور کار قرار گرفت

۲۷ آذر ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۳۰ آذر ۱۳۹۸

طرح هدفمند کردن یارانه‌های انرژی از طریق اختصاص سبد انرژی به شهروندان در دستور کار مرکز مطالعات استراتژیک کشور قرار گرفت.
به گزارش پیوست در این طرح که هنوز مراحل اولیه بررسی را پشت سر می‌گذارد قرار است به‌ جای اختصاص یارانه سوخت‌های فسیلی به شهروندان یارانه انرژی به آنها تعلق گیرد تا بتوانند بسته به نوع مصرف خود آن را بهینه مصرف کنند.

مدیربرنامه‌ریزی شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی در خصوص این طرح به پیوست گفت: «قصد داریم برای اجرای این طرح وزارتخانه‌های دیگر را نیز دخیل کنیم. ما با یارانه‌های هدفمندی که به مردم ارائه می‌دهیم، آنها را به سمت انرژی پاک هدایت و اطلاع رسانی می‌کنیم تا از خودروی شخصی خود استفاده نکنند.»

شهارام رضایی اضافه‌کرد: «در حال‌حاضر مجبور بودیم سهمیه را به افرادی که دارای ماشین هستند، پرداخت کنیم. حال اگر مردم از این روش استقبال کنند و کارت‌های سوخت به کارت بانکی تبدیل شود، ما به همه افراد سهمیه می‌دهیم فارغ از این‌که دارای خودرو هستند یا خیر.»
رضایی در توضیح این مطلب گفت: «چرا باید کسی که ۵ پراید دارد، ۵ تا سهمیه دریافت کند؟ این موضوع اصلا خوب نیست. در قدم‌های بعدی طرح هدفمند کردن یارانه سوخت به شخص سهمیه می‌دهیم و می‌توان سهمیه هر شخص را کنترل کرد. به عنوان مثال فردی که در تهران زندگی می‌کند، اگر از سهمیه خود برای سوخت‌گیری بهره نبرد، می‌تواند تا یکسال با کارت بانکی خود از مترو جهت رفت و آمد استفاده کند یا پول برق و آب را بپردازد. به این صورت سبد ارایه خدمات بسازیم و به مردم حق انتخاب بدهیم.»

او در پاسخ به این سوال پیوست که آیا این طرح نیاز به تصویب مجلس دارد یا خیر اعلام کرد: «متولی سوخت‌های هیدروکربن وزارت نفت است. البته این طرح باید به بلوغ برسد و در مبادی ذیربط بررسی شود. سبد انرژی حق شهروندان است. اما باید در ابتدا به شهروندان اطلاع رسانی کنیم که می‌توانند با سهمیه خود قبض برق را بپردازند یا از مترو استفاده کنند.»

رضایی همچنین در پاسخ به اینکه این طرح احتمالا چه زمانی به بهره‌برداری می‌رسد گفت:« اجرایی شدن آن به میزان استقبال شهروندان از کارت‌های بانکی به‌جای کارت سوخت بستگی دارد، اگر مردم برای سوخت‌گیری از کارت بانکی استفاده کنند به تدریج می‌توان کل یارانه سوخت را روی کارت‌های بانکی به آنها اختصاص داد.» 
او ادامه داد:‌« حتی در نظر داریم با استفاده از فناوری زنجیره بلوکی شرایطی را فراهم کنیم تا مردم بتوانند سهمیه سوخت خود را از طریق بلاک‌چین به یکدیگر واگذار کنند یا به فروش برسانند.»

http://pvst.ir/5nw

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو