skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

گزارش گارتنر از روندهای استراتژیک تکنولوژی در سال 2019

تحریریه پیوست

۲۵ آذر ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ اسفند ۱۳۹۸

نزدیک شدن به روزهای پایانی هر سال این فرصت را به تحلیل‌گران می‌دهد تا بررسی و مطالعات خود از روند‌های آینده دنیای تکنولوژی را بازگو کنند. سرعت و پیشروی تکنولوژی آنقدر بالاست که هر ساله شاهد ظهوری یک روند تکنولوژیکی جدید هستیم. در تازه‌ترین اتفاق حالا شاهد ورود نام جدیدی به این دنیا با نام «برند استراتژیک تکنولوژی» هستیم. برند استراتژیک تکنولوژی برندی است که «پتانسیل برهم‌زننده‌ی قابل توجهی» داشته و در حال خارج شدن از حالت نوظهور خود و ورود به مرحله‌ی تأثیرگذاری و استفاده‌ی وسیع‌تر باشد. براساس گزارش گارتنر، ترندهایی که سرعت رشد زیاد و قدرت انفجار بالایی داشته و در پنج سال آینده به نقطه‌ی اوج خود می‌رسند نیز از این دسته‌اند. در ادامه به معرفی این تکنولوژی‌ها استراتزیک می‌پردازیم، تکنولوژی‌هایی که تحلیلگران انتظار دارند در سال آینده شاهد آنها باشیم.

اشیای خودران

اشیای خودران از جمله ربات‌ها، هواپیماهای بدون سرنشین و اتومبیل‌های خودکار از هوش مصنوعی برای مکانیزه کردن کارکردهایی استفاده می‌کنند که تا پیش از این توسط انسان‌ها انجام می‌شده است. این سیستم‌ها از هوش مصنوعی برای ایجاد رفتارهای پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند که تعامل طبیعی‌تری با محیط اطراف و انسان‌ها دارند.

تحلیل افزوده

تحلیل افزوده (Augmented analytics) بر بخش ویژه­ای از هوش افزوده تمرکز می‌کند، این تکنولوژی از یادگیری ماشین استفاده می‌کند و تا نحوه‌ ایجاد، استفاده و به‌اشتراک‌گذاری محتوا را تغییر دهد. ظرفیت‌های تحلیل افزوده به سرعت رشد کرده و در حال تبدیل به جریانی اصلی و بخشی کلیدی از پلتفرم‌های آماده‌سازی داده‌ها، مدیریت داده‌ها، تحلیل مدرن، مدیریت فرایندهای کسب‌وکار و علوم داد‌ه است.

توسعه مبتنی بر هوش مصنوعی

بازار به سرعت از سمت همکاری متخصصان علوم داده‌ها با توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها برای ایجاد راه‌حل‌هایی بر پایه‌ هوش مصنوعی، به سمتی می‌رود که در آن توسعه‌دهنده‌ حرفه‌ای باید بتواند به تنهایی و توسط مدل‌های از پیش مشخص‌شده‌ای عمل کند که به عنوان یک سرویس در اختیار او قرار داده شده است. چنین چیزی اکوسیستمی از الگوریتم‌ها، هوش مصنوعی، مدل‌ها و همچنین ابزارهای توسعه‌ مورد نیاز را در اختیار توسعه‌دهنده قرار می‌دهد تا ظرفیت‌های هوش مصنوعی و مدل‌ها را به یک راه‌حل تبدیل کند. سطح دیگری از فرصت‌ها برای توسعه‌ حرفه‌ای اپلیکیشن زمانی رخ می‌دهد که هوش مصنوعی برای خود فرایند توسعه‌ نرم‌افزار مورد استفاده قرار می‌گیرد و کارکردهای مختلفی از جمله علوم داده، توسعه‌ اپلیکیشن و تست‌ها با استفاده از آن انجام می‌شود. تا سال 2022 حداقل 40 درصد پروژه‌های توسعه‌ اپلیکیشن در تیم خود توسعه‌دهندگان همراهی از جنس هوش مصنوعی خواهند داشت.

دوقلوهای دیجیتالی

از دوقلوهای دیجیتالی (Digital Twins) برای ارجاع به نمایش دیجیتالی یک موجودیت یا سیستم در دنیای واقعی استفاده می‌شود. گارتنر پیش‌بینی می‌کند تا سال 2020 بیش از 20 میلیارد سنسور و اندپوینت (endpoint) متصل وجود خواهد داشت و دوقلوهای دیجیتالی برای میلیاردها شئ ایجاد می‌شوند. سازمان‌ها در ابتدا دوقلوهای دیجیتالی را به شکلی ساده پیاده‌سازی می‌کنند و سپس در طول زمان آنها را به تکامل می‌رساند و توانایی خود را برای جمع‌آوری و نمایش داده‌های درست، اعمال تحلیل‌ها و قوانین درست و پاسخ موثر به اهداف کسب‌وکار بهبود می‌دهند.

بلاک‌چین

بلاک‌چین نوعی دفتر حساب توزیع‌شده است و این وعده را می‌دهد که با ایجاد اعتماد، شفافیت و کاهش اصطکاک بین اکوسیستم‌های کسب‌وکار، کاهش هزینه‌ها، کاهش زمان تصفیه‌ تراکنش و بهبود جریان پولی باعث دگرگونی صنایع شود. امروزه به بانک‌ها، شرکت‌های تسویه وجوه، دولت‌ها و دیگر موسسه‌هایی اعتماد می‌کنیم که به عنوان مراجع مرکزی این حیطه شناخته شده و «تنها نسخه‌ حقیقی تراکنش‌ها» را به شیوه‌ای امن در پایگاه داده‌ خود دارند. مدل مرکزی اعتماد باعث ایجاد تاخیر و هزینه در تراکنش‌ها می‌شود (کمیسیون، کارمزد و ارزش زمانی پول). بلاک‌چین مدل اعتماد جایگزینی را در اختیارمان می‌گذارد و نیاز به مراجع مرکزی برای داوری تراکنش‌ها را از میان بر می‌دارد.

فضاهای هوشمند

یک فضای هوشمند محیطی فیزیکی یا دیجیتالی است که در آن انسان‌ها و سیستم‌های تکنولوژی‌محور در اکوسیستمی باز،‌ متصل، هماهنگ و هوشمند با یکدیگر تعامل دارند. عناصر مختلفی از جمله افراد، فرایندها، خدمات و ابزارهای دیگر در یک فضای هوشمند به یکدیگر متصل می‌شوند تا تجربه‌ای بیش از پیش غوطه‌ورکننده، تعاملی و خودکار را در اختیار مجموعه‌ای از افراد و سناریوهای صنعتی قرار دهند.

لبه و قدرت نشأت­ گرفته از آن

«لبه» به دستگاه‌های اندپوینتی اشاره می‌کند که توسط افراد استفاده می‌شود و در محیط اطراف ما قرار گرفته است. رایانش لبه‌ای یک توپولوژی است که در آن پردازش اطلاعات و جمع‌آوری و تحویل محتوا نزدیک‌تر به این اندپوینت‌ها قرار گرفته‌اند. این مدل سعی می‌کند ترافیک و پردازش را محلی نگه دارد و هدف آن کاهش ترافیک و تاخیر است.

در طول پنج سال آینده، چیپ‌های مخصوص هوش مصنوعی به همراه قدرت پردازشی بیشتر، ذخیره‌سازی و ظرفیت‌های پیشرفته‌ دیگر نیز به این مجموعه‌ گسترده از دستگاه‌های لبه‌ای اضافه خواهند شد. ناهمگونی زیاد دستگاه‌های اینترنت اشیا و چرخه‌ عمر طولانی ابزارهایی مانند سیستم‌های صنعتی، چالش‌های مدیریتی چشمگیری به وجود خواهد آورد. با تکامل 5G در طولانی‌مدت، فضای در حال گسترش رایانش لبه‌ای ارتباطات قدرتمندتری با خدمات مرکزی خود خواهد داشت. 5G باعث تاخیر کمتر، پهنای باند بیشتر و (نکته‌ای که برای رایانش لبه‌ای بسیار مهم است) افزایش چشمگیر تعداد نودها (اندپوینت‌های لبه‌ای) در کیلومترمربع می‌شود.

اخلاقیات دیجیتالی و حریم شخصی

اخلاقیات دیجیتالی و حریم شخصی از نگرانی‌های افراد، سازمان‌ها و دولت‌ها به شمار می‌رود. افراد بیش از پیش نگران نحوه‌ استفاده‌ سازمان‌های عمومی و خصوصی از اطلاعات شخصی‌شان هستند و این واکنش شدید در مواجهه با سازمان‌هایی که به این نگرانی‌ها رسیدگی نکنند بدتر و بدتر خواهد شد.

دیوید سیرلی، معاون گارتنر می‌گوید: «هر صحبتی درباره‌ حریم شخصی باید بر پایه‌ موضوع وسیع‌تر اخلاقیات دیجیتالی و اعتماد مشتریان، اعضا و کارکنان شرکت عنوان شود. در حالی که حریم شخصی و امنیت از اجزای پایه‌ای ایجاد اعتماد هستند، اعتماد چیزی بیش از این اجزاست. اعتماد به معنای پذیرش درستی یک گفته بدون مدرک یا بررسی است. در نهایت موضع‌گیری سازمان در رابطه با حریم شخصی باید بر اساس موضع‌گیری عمومی‌تر آن در رابطه با اخلاقیات و اعتماد بنا نهاده شود. این حرکت از سمت حریم شخصی به اخلاقیات چنین گفت‌وگویی را فراتر از «آیا قوانین را رعایت کرده‌ایم» به سمت «آیا کار درست را انجام داده‌ایم» می‌برد.

http://pvst.ir/5nk

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو