skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

۱۷۰ دستگاه مختلف به سامانه شاهکار متصل هستند

تحریریه پیوست

۱۸ آذر ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

«سرویس‌های حاکمیتی ثبت‌نام کارت سوخت و استعلام دریافت سبد حمایتی کالا برای احراز هویت افراد از سامانه شاهکار استفاده می‌کنند.» مدیرکل امنیت سیستم‌های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفت‌وگو با پیوست با اعلام این خبر اعلام کرد که هم‌اکنون تعداد ۱۷۰ دستگاه‌، سازمان‌ دولتی و خصوصی به این سامانه متصل هستند و از خدمات هویت‌سنجی این سامانه استفاده می‌کنند.

مجتبی جوانبخت با اشاره به نام این دستگاه‌ها و سازمان‌های متصل به سامانه شاهکار به پیوست گفت: «بانک مرکزی، سازمان تامین اجتماعی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت صمت از جمله وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی هستند که از سامانه شاهکار برای احراز هویت افراد مختلف استفاده می‌کنند.»

شاهکار مخفف شبکه احراز هویت کاربران ارتباطی است. این سامانه به منظور اعتبار بخشی مشترکان تمامی سرویس‌های ارتباطی از جمله اینترنت تلفن ثابت و همراه ایجاد شده‌است. تمامی شرکت‌های دارای مجوز از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به سامانه شاهکار متصل هستند. در این سامانه امکان شناسایی و هویت سنجی افراد از طریق سیم‌‌کارت آنان با عنوان سرویس تطبیق ایجاد شده است.

براساس اظهارات جوانبخت،‌ کلیه سرویس‌های شاهکار از طریق بستر شبکه ملی اطلاعات و مرکز ملی تبادل اطلاعات (سامانه GSB سازمان فناوری اطلاعات) ارائه می‌‌شود.
احراز هویت یکی از زیرساخت‌های اساسی برای بسیاری از سرویس‌های پرداختی و دولت‌الکترونیکی است هم‌اکنون بسیاری از شرکت‌های بخش خصوصی برای ارائه سرویس‌های خود به مشتریانشان نیازمند هویت‌سنجی آنان هستند.

او در پاسخ به اینکه آیا امکان استفاده از این سرویس برای استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های خصوصی نیز وجود دارد گفت: «سازمان فناوری اطلاعات  اخیرا امکان اتصال برخی از کسب وکارها را به بستر GSB فراهم کرده است. هر کسب و کاری که به این بستر دسترسی داشته باشد می‌تواند از سرویس‌های مختلف شاهکار بهره ببرد.» به گفته او کسب و کارها برای اتصال به بستر ٖٖٖ GSB باید درخواست خود را به سازمان فناوری اطلاعات ارائه دهند و پس از تایید این سازمان به این بستر دسترسی خواهند داشت.

جوانبخت با اشاره به اینکه برخی از استارت‌آپ‌های بزرگ و همچنین برخی از پرداختیارها هم‌اکنون در حال تکمیل فرایند اتصال و فعال‌سازی سرویس تطبیق شاهکار هستند افزود: «این سرویس به دلیل اینکه یک سرویس حاکمیتی است به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می‌گیرد. از سویی با توجه به اینکه این سامانه موجب رشد اعتبار و هویت‌بخشی افراد می‌شود ما بیشتر علاقمند به گسترش این سرویس هستیم تا کسب درآمد از آن.»

http://pvst.ir/5mt

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو