skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

امکان اتصال بخش خصوصی به زیرساخت‌های دولت الکترونیکی فراهم شد

تحریریه پیوست

۱۸ آذر ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

سازمان فناوری اطلاعات امکان اتصال کسب وکارهای بخش خصوصی را به مرکز ملی تبادل اطلاعات فراهم کرد.
به گزارش پیوست با اتصال کسب و کارهای بخش خصوصی به مرکز ملی تبادل اطلاعات (GSB) امکان استفاده از سامانه شاهکار نیز برای آنها فراهم خواهد شد.

 رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرد: «برنامه ارائه API سامانه شاهکار به کسب‌وکارها، تقریبا عملیاتی و متن فراخوان آن با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نهایی شده است.» امیر ناظمی درباره نحوه اتصال این کسب‌وکار ها به سامانه شاهکار گفت: «ما اپلیکیشن‌ها و استارت‌آپ‌ها را از طریق  اتصال به GSB و با رعایت پروتکل سقف میزان درخواست و تضامین حفظ حریم خصوصی و پروتکل‌های امنیتی به یک سری از سرویس‌های کلیدی همچون شاهکار وصل می‌کنیم.»
او با اعلام اینکه ۱۰۰ هزار درخواست روزانه برای این منظور در سامانه شاهکار در نظر گرفته‌ایم به تعداد اپلیکیشن‌هایی که به این سامانه متصل می‌شوند اشاره کرده و افزود: «کمتر از یک ماه آینده یک سری از اپ‌ها به سامانه شاهکار متصل خواهند شد. ۱۰ اپلیکشن پرکاربرد کشور از ۲۰ روز پیش به سازمان فناوری اطلاعات دعوت شدند تا درخواست رسمی خود را برای اتصال به سامانه دولت الکترونیکی برای ما ارسال کنند. همچنین این درخواست‌ها از سوی شرکت‌ها و همچنین پیام‌رسان‌های گپ و سروش ارسال شد. در مرحله اول، ۱۲ اپلیکیشن به صورت آزمایشی به سامانه شاهکار متصل خواهند شد.»

ناظمی اعلام می‌کند که بعد از اجرای این مرحله در مرحله بعد تلاش برای اتصال سایر اپلیکیشن‌ها به سامانه شاهکار شروع خواهد شد. برای مثال برای پرداخت قبوض، امکان اتصال فین‌تکها به سرویس شاهکار را فراهم می‌کنیم.

در همین زمینه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای هم در فراخوانی اعلام کرده است در نخستین گام راه‌اندازی این دسترسی، در یک فاز آزمایشی سرویس شاهکار (سرویس احراز هویت و بررسی تطبیق شماره تلفن همراه با اطلاعات هویتی صاحب خط) در اختیار ۱۰ کسب وکار بخش خصوصی قرارداده می‌شود،  تا در طی آن، شیوه‌های دسترسی شناسایی و ارزیابی شده و اشکالات احتمالی سیستم رفع شود. همچنین در خلال این همکاری، پروتکل‌های اولیه شناسایی و مورد آزمایش قرار می‌گیرد تا امکان ارائه این سرویس و سایر خدمات مرکز ملی تبادل اطلاعات به صورت عمومی به کسب‌وکارها فراهم شود.

http://pvst.ir/5ms

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو