skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کارتخوان‌ها همچنان ابزار اول پرداخت هستند

۲۳ مهر ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۳۰ آذر ۱۳۹۸

کارتخوان‌های فروشگاهی با وجود گسترش موبایل و اینترنت همچنان بیشترین سهم را در میان ابزارهای پرداخت به خود اختصاص می‌دهند. طبق گزارش شاپرک در شهریور ماه گذشته ۸۸/۷۶ درصد تراکنش‌های شاپرکی روی دستگاه‌های کارتخوان انجام شده است.

در گزارش شاپرک آمده است: «ارزش تراکنش‌های انجام شده روی شاپرک در شهریور ماه گذشته ۲۴۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعلام شده که این میزان ارزش توسط یک میلیارد و ۸۴۲ میلیون تراکنش منتقل شده است.» در این گزارش اعلام شده است تعداد تراکنش‌ها انجام شده از سوی شاپرک نسبت به مرداد ماه ۸۶ صدم درصد کاهش یافته است اما از نظر تعداد ۳/۵۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. تعداد تراکنش‌های انجام شده در مرداد ماه یک میلیارد و ۸۵۸ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۷۴۸ تراکنش به ارزش ۲۳۶ هزار و ۵۰۲ میلیارد و ۲۷۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده است.

همچنین طبق گزارشی که از سوی شاپرک منتشر شده است تراکنش‌های شهریورماه ۹۷ به نسبت ماه مشابه سال ۹۶ از نظر تعدادی ۲۵ درصد و از نظر ریالی ۵۹/۱۲ درصد رشد داشته‌است. اما بخشی از رشد ارزش ریالی تراکنش‌ها ناشی از تورم در مدت مورد بررسی پیش‌بینی شده است. از جمله سایر عوامل تاثیر گذار بر رشد تعداد مبلغ تراکنش‌های شاپرک می‌توان به افزایش تعداد ابزارهای پذیرش، دارندگان کارت و افزایش میل به استفاده از شیوه‌های مختلف پرداخت الکترونیکی به جای استفاده از پول فیزیکی اشاره کرد. در صورت حذف اثر تورم از روی ارزش تراکنش‌ها ارزش حقیقی تراکنش‌ها در مقایسه دو ماه مرداد ماه و شهریور ماه ۲/۴۰ درصد کاهش یافته است.

طبق گزارش شاپرک تعداد ابزارهای شاپرکی در مجموع نسبت به مردادماه رشد ۲۲ صدم درصد داشته است که سهم عمده این افزایش نسبت به افزایش ۱۱/۴۹ درصدی تعداد ابزارهای پذیرش موبایلی است.

از سوی دیگر ابزارهای پذیریش اینترنتی در شهریور ماه ۹۷ نسبت به مرداد ماه رشد ۹ صدم درصدی را تجربه کرده است. تعداد کارت‌خوان‌های فروشگاهی نیز در مدت مشابه با کاهش ۱/۳۵ درصد همراه بوده است. بر همین اساس مجموع تعداد ابزارهای پذیرش کارت در شهریورماه به ۸ میلیون و ۹۸۷ هزار و ۶۱۹ ابزار می‌رسد که از این تعداد ۶ میلیون و ۹۴۳ هزار و ۳۰ ابزار مخصوص کارتخوان فروشگاهی است و یک میلیون و ۱۰۳ ه زار و ۷۵۶ ابزار مخصوص پذیرش موبایل است و بقیه ابزار جزو ابزارهای پذیرش موبایل به شمار می‌آیند.

بر مبنای این گزارش با وجود توسعه شبکه‌های اجتماعی و گسترش استفاده از ابزاری چون موبایل همچنان بیشترین سهم در انجام تراکنش‌های شاپرکی به کارتخوان‌های فروشگاهی اختصاص دارد. این ابزار پرداخت با سهم ۸۸/۷۶ درصدی بیشترین تعداد تراکنش در بین سایر ابزارهای پذیرش را به خود اختصاص می‌دهد و ابزار پذیرش موبایلی و ابزار پذیریش اینترنتی به ترتیب در جایگاه بعدی قرار می‌گیرند.

در جدول زیر متوسط تعداد تراکنش به ازای هر یک از ابزارها ذکر شده است.

متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در شهریور ماه ۹۷ در حدود ۲۰۵ تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته حدود ۲ واحد یا ۹۹ صدم درصد کاهش داشته است.

http://pvst.ir/5ig

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو