skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

تهران ۳ میلیون و ۶۹۲ هزار نفر بازیکن بازی‌های دیجیتال دارد

تحریریه پیوست

۱۶ مهر ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

واحد پژوهش بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گزارشی با عنوان «تهران: شهر بازی»، مصرف بازی‌های دیجیتال در ۵ ناحیه تهران (شمال، جنوب، غرب، شرق و مرکز)  را بررسی کرد. اطلاعات پژوهشی این گزارش با تحلیل داده‌های برگرفته از پیمایش ملی مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال در ایران با نمونه آماری ۸ هزار نفری به دست آمده است. در نظر تهیه کنندگان این گزارش، کلانشهر تهران هم از جهت میزان امکانات و تعداد بازی سازان، هم از جهت تعداد بازیکنان و هم از جهت میزان درآمد بازار فاصله قابل توجهی با دیگر نقاط کشور دارد، به طوری که فقط تعداد بازیکنان ناحیه شرق تهران از بسیاری از شهرهای بزرگ کشور بیشتر است.

براساس  این گزارش جمعیت تهران تا پایان سال ۹۶ ، ۸ میلیون و ۶۹۴ هزار نفر بوده که از این تعداد ۳ میلیون و ۶۹۲ هزار نفر بازیکن بازی‌های دیجیتال هستند. براساس نقشه زیر نیز ناحیه شرق تهران با ۹۴۳هزار نفر بیشترین تعداد بازیکن و ناحیه غرب با ۵۱۶ هزار نفر کمترین تعداد بازیکن بازی‌‌های دیجیتال در بین ۵ ناحیه تهران را دارد.

متوسط سن بازیکنان تهرانی ۲۱ سال است که در ناحیه جنوب شهر متوسط سن بازیکنان ۱۷ سال ، ناحیه غرب و شرق  ۲۲ سال،  ناحیه مرکز متوسط سن ۲۰ سال و در ناحیه شمال ۲۳ سال سن متوسط بازی بازیکنان دیجیتالی گزارش شده است


در این گزارش همچنین متوسط بازی بازیکنان مورد بررسی قرار گرفته است که براین اساس بازیکنان تهرانی به طور متوسط ۹۴ دقیقه در روز بازی می‌کنند. در بین سه پلتفرم موبایل،کنسول و رایانه، بازیکنان به صورت متوسط روزانه ۷۰ دقیقه با موبایل، ۶۱ دقیقه با کنسول و ۴۹ دقیقه با رایانه بازی می‌کنند.


در بررسی دستگاه‌های مورد استفاده بازیکنان گوشی هوشمند با ۷۷ درصد بیشترین و کنسول دستی با ۴ درصد کم‌ترین دستگاه‌هایی هستند که بازیکنان از آنها بهره می‌گیرند. ۵ بازی کلش آف کلنز،PES، FIFA ، کانتر و GTA پرطرفدارترین بازی‌ها هستند.

طبق این گزارش درآمد بازار بازی‌‌های دیجیتال در سال ۹۶، ۲۷۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بوده است. براساس نمودار زیر نیز ۶۵ درصد این درآمد حاصل از خرید سخت افزار بازی است. سخت افزار به دو بخش دستگاه کنسول ولوازم جانبی تخصصی تقسیم می‌شود که خریداران بازی ۵۷ درصد دستگاه کنسول و ۸ درصد لوازم جانبی تخصصی خریداری می‌کنند. کمترین بخش درآمدزایی مربوط به بازی‌های رایانه‌ای است که ۴ درصد را به خود اختصاص داده است.

براساس بررسی‌های معاونت پژوهشی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، متوسط سن خریداران تهرانی ۱۸ سال است. ناحیه غرب تهران با ۳۶ درصد  بیشترین خریدار و ناحیه شرق تهران با ۲۱ درصد ا کمترین خریدار بازی را به نام خود ثبت کرده‌اند.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید

http://pvst.ir/5hv

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو