skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

نسخه نهایی«فناوری مالی و ضوابط پرداخت‌یاران» منتشر شد

تحریریه پیوست

۲۷ مرداد ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

بانک مرکزی ویرایش سوم  و نسخه نهایی «الزامات، ضوابط و فرایند اجرایی، فعالیت پرداخت‌یاران و پذیرندگان پشتیبانی شده در نظام پرداخت کشور» را منتشر کرد. 

نسخه نهایی ضوابط پرداخت یاری به تایید تمامی طرف های درگیر با این موضوع رسیده است. یکی از دلایل طولانی شدن روند نهایی شدن این سند اختلاف نظر نهادهای ناظر  بر سر اجرایی شدن این سند بود. 

طبق این سند از تاریخ اجرای الزامات اخیر، هرگونه به اشتراکگذاری درگاههای پرداخت الکترونیک خارج از چارچوب پرداختیاری به منزله تخلف بوده و مستوجب مسئولیت برای متخلف و متضامناً موجب مسئولیت ارائه دهنده خدمات پرداخت در ارائه خدمت به اشخاص فاقد مجوز است.

در این سند ۱۲ ماده ای، که به شرایط عمومی و اختصاصی شرکت‌های پرداخت‌یار اشاره شده طبق این ضوابط  پرداخت‌یار به هیچ عنوان حق مبادرت به انجام فعالیت‌های بانکی و اعتباری را ندارد. همچنین پرداخت‌یار موظف است خدمات پرداخت خود را مطابق با مصوبات شورای عالی فضای مجازی و شرایط، ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های اعلام شده در خصوص شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها ارائه دهد.

در بخشی از ماده ۷ این سند آمده است که صدور هرگونه ابزار پرداخت، انتشار پول الکترونیکی و عملیات ارزی در فعالیت پرداخت‌یاری ممنوع است. براساس بخش دیگری از این ماده، پرداخت‌یارها متعهد می‌شوند کلیه سوابق فعالیت پذیرندگان از قبیل رسید تراکنش‌ها، اسناد هویتی و مدارک اولیه ثبت نام پذیرندگان را مطابق با «آیین‌نامه مدت و طرز نگهداری اوراق بازرگانی، اسناد و دفاتر بانک‌ها» نگهداری کنند به نحوی که قابلیت پایش و تامین دلیل الکترونیکی را وفق دستور مرجع ذی صلاح قضایی فراهم آورد.

در بند ۸ این سند آمده است که روابط پرداخت‌یار و پذیرندگان پشتیبانی شده تابع قرارداد فی‌مابین بوده و پرداخت‌یار در ازای خدمات ارائه شده توسط خود مجاز به دریافت کارمزد از پذیرنده است.

ویرایش اول این سند، نیمه اول مهرماه سال ۱۳۹۵ و ویرایش دوم آن، بهمن سال گذشته منتشر شده بود.
پرداخت یار به معنای شخص حقوقی است که در چارچوب سند تدوینی و براساس قرارداد منعقده با شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت و تفاهم‌نامه منعقده با شرکت شاپرک فعالیت می‌کند. پرداخت‌یار پرداخت‌های بدون حضور کارت از جمله پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای مبتنی بر زیرساخت‌های همراه را دریافت کرده و به شبکه شاپرک ارسال می‌کند.
متن نهایی ضوابط پرداخت یاران را می توانید از طریق فایل PDF بخوانید.

http://pvst.ir/5da

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو