skip to Main Content
تلویزیون‌های بزرگ سامسونگ

محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دبیر کمیته فیلترینگ:

دیگران درخواست فیلتر می‌دهند به نام قوه قضائیه تمام می‌شود

برای بوکمارک این نوشته

احتمالاً پرسروصداترین گفت‌وگوی ماه گذشته در حوزه فناوری اطلاعات گفت‌وگو با جواد جاوید‌نیا، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی و البته دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، بود. گفت‌وگویی که خبرهای بسیار مهم آن برای کسب‌وکارهای فضای مجازی زیر سایه صحبت‌های او در مورد وجود دستور قضایی برای فیلترینگ اینستاگرام، یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های اجتماعی فعال در ایران، گم شد. از جمله خبرهای بسیاری مهمی که جاویدنیا در گفت‌وگوی مفصل خود با پیوست اعلام کرد تدبیرهای ویژه این معاونت برای مقابله با فیلترینگ بدون ضابطه کسب‌‌وکارهای فضای مجازی بود. از سوی دیگر او در این گفت‌وگو سازوکار فیلترینگ در قوه‌ قضائیه را بازگو و به این حقیقت پنهان‌شده در پشت اخبار و حواشی داستان فیلترینگ هر یک از کسب‌وکارها اشاره کرد که آیا واقعاً مسبب بسیاری از تصمیمات در حوزه فیلترینگ قوه‌ قضائیه است یا اجزای پنهانی در دولت نقش اصلی در این زمینه را بازی می‌کنند. چند بمب خبری دیگر هم در این گفت‌وگو نهفته است که شاید مطالعه دقیق مصاحبه آنها را نمایان کند؛ از جمله اینکه بارها بسیاری از کسب‌وکارهای مجازی به درخواست نهادها و تشکل‌هایی که باید حامی استارت‌آپ‌ها باشند فیلتر شده‌اند و اینکه لزوماً نقطه شروع هر فیلترینگی در کشور قوه ‌قضائیه نیست. جواد جاویدنیا، معاون سابق دادستان مشهد، اواخر مهرماه سال جاری به عنوان سرپرست معاونت فضای مجازی و دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، که بیشتر از آن به عنوان کمیته فیلترینگ یاد می‌شود، انتخاب شد. همزمان با انتخاب جاوید‌نیا در این معاونت متن رساله دکتری او نیز در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد؛ رساله‌ای که در آن اظهارات تقریباً متفاوت او نسبت به سیاست‌گذاری در بخش فیلترینگ حکایت از حضور نگاهی جدید در کارگروهی داشت که از دبیر پیشین او یعنی عبدالصمد خرم‌آبادی به عنوان پدر فیلترینگ کشور یاد می‌شد. مصاحبه ما با او حاوی جزئیات دقیقی است که به شما به عنوان کاربر، توسعه‌دهنده یا حتی صاحب‌ کسب‌وکار کمک می‌کند تا از ساختار پیچیده فیلترینگ در کشور سر درآورید؛ اینکه در این ساختار با بازیگران متعدد چه انگیزه‌هایی وجود دارد و تاثیرگذاران اصلی در این تصمیمات چه کسانی هستند یا حتی چه کسانی می‌توانستند در این چرخه تصمیم‌گیری برای جلوگیری از فیلترینگ یا متعادل‌تر کردن فضا قدم‌های تاثیر‌گذاری بردارند اما به دلیل مشغله کاری حتی حاضر به حضور در جلسات کمیته فیلترینگ هم نشده‌اند.

یکی از اصلی‌ترین سوال‌ها از زمان روی کار آمدن شما به این سمت این است که انتخاب شما به معنی تحول و تغییر مدیریت فضای مجازی است؟ با انتخاب شما قرار است یک نگاه جدید و مدرن‌تر در این فضا...

با وارد کردن کد تخفیف stayhome تا پایان خرداد از اشتراک آنلاین سه ماهه پیوست رایگان استفاده کنید.

وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

این مطلب در شماره ۶۵ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۶۵ پیوست

برای بوکمارک این نوشته

دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/28o

روزنامه‌نگاری را از ابراراقتصادی شروع کردم و مدت کوتاهی در شرق، همشهری نوشتم و در برنامه‌های تلویزیونی فناوری اطلاعات کار کردم. در مورد فناوری و تاثیرش بر زندگی و کسب و کار می‌نویسم و تاریخ شفاهی و استارت‌آپ‌ها از حوزه‌های مورد علاقه من هستند. معتقدم رسانه پل مهمی است میان انسان‌ها، تصمیم‌سازها و کسب و کارهای جهان امروز.

تمام مقالات
سونیتا سراب‌پوردبیر پیوست آنلاین

  سال ۸۵ و با انتخاب رشته‌ دانشگاهی که نقشی در آن نداشتم وارد حوزه روزنامه‌نگاری شدم و حالا عاشق این کارم. ۱۲ سال است که به صورت تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کار می‌کنم؛ ۸ سال از این مدت به کار در تحریریه روزنامه‌های دنیای اقتصاد و ایران گذشت و با روزنامه‌های سرمایه، هم‌میهن، همشهری و اعتماد نیز همکاری داشتم. از سال ۹۷ مسیر فعالیتم تغییر کرد و در نهایت رسیدم به تحریریه پیوست.

  تمام مقالات

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  Back To Top
  ×Close search
  جستجو