skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیکی ثبتی:

دیر شروع کردیم اما از بقیه جلوتریم

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۳۰ مرداد ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۱۲ دقیقه

شماره ۵۹

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی از قدیمی‌ترین سازمان‌های اجرایی است. با اینکه دیرهنگام اقدام به الکترونیکی کردن خدمات کردند اما حال به گفته هاشم کارگر، معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیکی ثبتی، از بسیاری از سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها پیشی گرفته‌اند. آخرین مصاحبه پیوست با سازمان ثبت اسناد در سال ۹۲ در مورد سامانه ثبت آنی بود. پنج سال می‌گذرد و این سازمان نه تنها سامانه ثبت آنی را تکمیل کرده بلکه خدمات متنوع و بی‌شماری را به صورت الکترونیکی عرضه می‌کند. در مورد این خدمات با هاشم کارگر گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

سال ۹۲ زمانی که برای مصاحبه به سازمان ثبت اسناد آمدیم سامانه ثبت آنی راه‌اندازی شده بود اما مشکلاتی داشت. امروز آن سامانه و تعدادی دیگر از سامانه‌های ثبت اسناد به بهره‌برداری رسیده است و به نظر می‌رسد سازمان ثبت اسناد توانسته خود را در زمره سازمان‌های پیشرو در ارائه خدمات الکترونیکی قرار دهد. بله. می‌توانم بگویم با پایگاه‌های اطلاعاتی‌ای که ایجاد کرده‌ایم تقریباً بسیاری از فرایندهای کاری به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. از ابتدا شروع می‌کنیم و از قدیمی‌ترین پروژه‌ای که سازمان اجرای آن را آغاز کرد: پروژه کاداستر. اجرایی کردن کاداستر در برنامه‌های چهارم و پنجم پیش‌بینی شده بود و اخیراً در خبرها اعلام شد ۹۹ درصد این پروژه به اتمام رسیده ‌است. اجرای کاداستر شهری در سال ۷۳ طی طرحی با مدت زمان ۲۰ سال آغاز شدو در سال ۹۳ به اتمام رسید. پس از آن در سال ۱۳۹۴ قانون جامع حدنگاربرای اجرای کامل کاداستر تصویب و در آن مسئولیت اجرای کامل و جامع کاداستر با پوشش کشوری به عهده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار گرفت و پس از ابلاغ از ابتدای سال ۹۵ اجرای آن آغاز شد. در قانون جامع کاداستر کلیه اراضی نظیر زمین زراعی، منابع طبیعی و اراضی و املاک دولتی و غیره پیش‌بینی شده استکه باید نقشه کاداستر آن تعیین شود. از سال ۱۳۹۰ ما سند تک‌برگ به مردم می‌دهیم. سند تک‌برگ خروجی سیستم کاداستر است. سندهای دفترچه‌ای حذف شد. در سند تک‌برگ بدون دخل و تصرف از بانک اطلاعاتی داده‌های هر ملک استخراج و پرینت گرفته می‌شود. نقشه ‌ UTM نیز روی سند حک می‌‌شود. این بانک اطلاعاتی در بسیاری از فعالیت‌های خود سازمان به ما کمک کرد. مراجع و سازمان‌هایی که نیاز به اطلاعات دارند از ما اطلاعات را دریافت می‌کنند؛ به عنوان مثال سازمان‌های گوناگون و مراجع قضایی استعلام‌های زیادی از ما می‌خواهند. این اطلاعات را کاداستر در...

شما وارد سایت نشده‌اید. برای خواندن ادامه مطلب و ۵ مطلب دیگر از ماهنامه پیوست به صورت رایگان باید عضو سایت شوید.

وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

این مطلب در شماره ۵۹ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۵۹ پیوست
دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/gj
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو