skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

افزایش دوبرابر سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی در سه ماهه دوم ۲۰۲۴

۲۰ تیر ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

داده‌های شرکت تحقیقاتی شرکت Crunchbase نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران در سه ماهه دوم سال جاری میلادی ۲۴ میلیارد دلار روی شرکت‌های هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده‌اند که یک رشد دوبرابری را به نسبت سه ماهه اول نشان می‌دهد. سرمایه‌گذاری‌های حوزه هوش مصنوعی ۳۰ درصد از مجموع سرمایه‌گذاری‌های سه ماهه دوم هستند.

به گزارش پیوست به نقل از فست‌کامپانی، هوش مصنوعی برای اولین بار از زمان عرضه ChatGPT در سال ۲۰۲۲، از لحاظ جذب سرمایه بالاتر از تمامی دیگر بخش‌ها قرار می‌گیرد.

گزارش Crunchbase تصریح می‌کند: «همچنین نشانه‌هایی از افزایش بیشتر قرارداد‌های M&A (ادغام و اکتساب) وجود دارد که نقدینگی ضروری را در اختیار بازارهای سرمایه جسورانه می‌گذارد.»

در نتیجه می‌توان انتظار داشت که شرکت‌های هوش مصنوعی بیشتری توسط بازیگران بزرگ خریداری شوند و سرمایه‌گذاران به سود سرمایه‌گذاری خود برسند.

مبلغ ۲۴ میلیارد دلاری که هوش مصنوعی در این سه ماهه جذب خود کرده است بیشتر سرمایه فصلی این بخش در سال‌های اخیر به حساب می‌آید. این در حالی است که سرمایه‌گذاران درمورد بازگشت سرمایه و ارزش واقعی هوش مصنوعی برای مشتریان با ابهاماتی مواجه هستند.

پنج مورد از هر شش دور جذب سرمایه میلیارد دلاری در این سه ماهه مربوط به شرکت‌های هوش مصنوعی است. ارائه دهنده CoreWave که خدمات ابری را به صورت تخصصی در اختیار شرکت های هوش مصنوعی قرار می‌دهد پس از ۱.۱ میلیارد دلار سرمایه، ۷.۵ میلیون دلار نیز به صروت بدهی دریافت کرد. شرکت xAI ایلان ماسک نیز توانست حدود ۶ میلیارد دلار دیگر را جذب خود کند. شرکت داده‌های هوش مصنوعی Scale AI نیز در ماه مه یک میلیارد دلار جذب کرد. شرکت رانندگی خودران Wayve نیز حدود یک میلیارد دلار از سرمایه‌گذارانی مثل انویدیا جذب کرده است.

شرکت های سخت‌افزاری نیز ۱۱ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده‌اند تا به تقاضای روزافزون هوش مصنوعی برای زیرساخت و قدرت رایانشی پاسخ دهند.

استارت‌آپ‌های سراسر جهان در سه ماهه دوم سال جاری به طور کلی ۷۹ میلیارد دلار را جذب خود کردند که یک افزایش ۱۶ درصدی را به نسبت سه ماهه اول و رشد ۱۲ درصدی را به نسبت دوره مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

با این حال سرمایه‌گذاری‌های استارت‌آپی در نیمه اول سال ۲۰۲۴ همچنان کمتر از نیمه اول سال ۲۰۲۳ هستند. داده‌های Crunchbase نشان می‌دهد که روی هم رفته در اولین نیمه سال جاری میلادی ۱۴۶ میلیارد دلار جذب استارت‌آپ‌ها شده است و این مبلغ ۵ درصد پایین‌تر از ۱۵۴ میلیارد دلاری است که در نیمه اول سال ۲۰۲۳ در اختیار استارت‌آپ‌ها قرار گرفت.

طبق اعلام Crunchbase، در حال حاضر «هشت تا نه سه ماهه» است که کاهش سرمایه‌گذاری را شاهد هستیم.

تحلیلگران Crunchbase در این گزارش نوشتند: «با اینکه در سه ماهه اخیر بیشترین جذب سرمایه را از اولین سه ماهه سال ۲۰۲۳ شاهد بودیم، اما این مساله لزوما به معنای بازگشت دوباره بازار جسورانه نیست. از سال ۲۰۲۳، میزان سرمایه‌گذاری در سه‌ماهه‌های مختلف پرنوسان بوده که دلیل آن هم تعداد دورهای بزرگ جذب سرمایه و سپس شرکت‌های پیش از عرضه عمومی و سپس شرکت‌های بخش هوش مصنوعی است و این سه ماهه نیز از این مساله مستثنی نیست.»

https://pvst.ir/idi

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو