skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

معاون توسعه فناوری سازمان ثبت، مدیر برتر قوه قضاییه شناخته شد

۱۴ تیر ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیکی ثبتی سازمان ثبت به عنوان مدیر برتر کشوری قوه قضاییه شناخته شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و رسانه، ستار هاشمی، در نخستین همایش ملی حدنگاری اراضی و املاک که صبح امروز (۱۳تیرماه ۱۴۰۳) در مجتمع شهید بهشتی قوه قضاییه برگزار شد. همچنین در طرح ارزیابی و رتبه‌بندی مدیران و انتخاب مدیران برتر قوه قضاییه در سطح کشوری از ستار هاشمی معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیکی ثبتی سازمان ثبت به عنوان مدیر برتر کشوری قوه قضاییه تقدیر شد.

هاشمی با اشاره به تحول دیجیتال ثبتی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: امروز مطابق با دستورات و فرمایشات ریاست معظم قوه قضاییه، خدمات در پلتفرم کاتب، سریع، ارزان و توام با کرامت انسانی ارائه می‌شود.

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ادامه بیان کرد: ۴ لایه زیرساخت و امنیت، مدیریت خدمات پایه و سرویس‌های پایه، سامانه‌های ثبتی، و طراحی و توسعه سکوی خدمات دیجیتال ثبتی را ترسیم کردیم.

 او افزود: پیش از این در سازمان ثبت، ۲۰ سامانه تخصصی و ۱۵ سامانه عمومی وجود داشت که با توجه به تعداد زیاد سامانه‌های سازمان ثبت ممکن بود مردم دچار گمراهی شوند که از چه مسیری، چه خدماتی را دریافت کنند. از همین رو پنجره واحد ارائه خدمات یکپارچه ثبتی(کاتب) طراحی شد. در حال حاضر این ارائه خدمات به‌صورت متمرکز انجام می‌شود.

هاشمی اظهار کرد: آنچه کاتب را با سامانه‌های پیش از خود متمایز می‌کند، این است که مردم را به مراجعه به درگاه‌های مختلف بی‌نیاز می سازد. کاتب خدمات متنوع و مختلفی را به مردم ارائه می‌کند. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در تحول دیجیتال، خود را موظف می‌داند از مسیرهای مختلف به مردم ارائه کند. افراد با شماره‌گیری کد دستوری *2282#، دانلود و نصب برنامه جامع موبایل کاتب در تلفن همراه خود و یا با مراجعه به وبسایت kateb.ir  از خدمات مختلف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور استفاده‌ کنند.

 معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، با اشاره به توسعه کاتب گفت: در زمان رونمایی از کاتب اعلام کردیم که این درگاه ارائه خدمات یکپارچه ثبتی در چهار مرحله تکمیل خواهد شد و در نیمه نخست سال ۱۴۰۴ شاهد ثبت هوشمند از مسیر کاتب خواهیم بود. 

 او همچنین تصریح کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به دنبال این است که تمامی خدماتی که امکان آن وجود دارد به صورت غیرحضوری و برخط از مسیر کاتب به مردم ارائه شود. کاتب در حال رشد است و در سال ۱۴۰۴ به بلوغ کاملی دست پیدا خواهد کرد. 

 هاشمی در ادامه بیان کرد: یکی از خدماتی که در سکوی کاتب ارائه می‌شود، خدمت تعیین نام هوشمند در فرآیندهای ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری است. این امر یکی از چالش هایی بود که رفت و برگشت زیادی بین متقاضیان و کارشناسان ما به وجود می آورد. در حال حاضر افراد با وارد کردن چند نام در سامانه و در کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه می رسند. یا در گام نخست این اسامی پذیرفته می‌شود و یا اسامی مشابه به متقاضی از طریق سامانه پیشنهاد داده می‌شود.  

 معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به یکی دیگر از چالش‌های مردم در مراجعه به سازمان ثبت گفت: عمده مراجعه مردم از کلیه شهرهای کشور به سازمان ثبت در خصوص اخذ گواهی استعلام ملک بود. این خدمت در حال حاضر به صورت برخط و غیرحضوری با قابلیت اصالت سنجی از طریق کد دو بعدی (QR code) به مردم در سراسر کشور ارائه می‌شود. 

 او در ادامه گفت: گواهی استعلام ملک که اکنون به صورت غیرحضوری صادر می شود قابل ارائه به تمامی دستگاه‌های کشور است و دیگر نیازی به مراجعه مردم به سازمان ثبت نیست. در حال حاضر امکان استعلام آگهی های ثبتی و همچنین امکان ثبت شرکت در سکوی کاتب فراهم شده است. 

 هاشمی با اشاره به سند الکترونیکی بیان کرد: گاهی برخی به اشتباه تصور می‌کنند که سند الکترونیکی همان اسناد کاغذی است، در حالی که اینگونه نیست. تا کنون بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار سند الکترونیک صادر شده است. این اسناد شفافیت زیادی را ایجاد می‌کند و از تشکیل بسیاری از پرونده‌های قضایی جلوگیری می‌کند.

https://pvst.ir/ic1

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو