skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کاربردهای ریال دیجیتال در اپلیکیشن پات لایف در کیش رونمایی شد

۹ تیر ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

ریال دیجیتال بانک مرکزی در اپلیکیشن پات لایفِ شرکت کارت اعتباری ایران کیش و بانک تجارت در جزیره کیش رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی تکنوتجارت، طی این مراسم، رونمایی از پرداخت کرایه تاکسی و همین طور خرید با ریالِ دیجیتالِ اپلیکیشنِ پات لایف، به صورت زنده از جزیره کیش به نمایش در آمد و از هم اکنون مسافرین و ساکنین کیش می‌توانند خرید‌ها و پرداخت‌های خود را از این طریق انجام دهند.
در مراسم رونمایی از ریال دیجیتال بانک مرکزی در اپلیکیشن پات لایف شرکت کارت اعتباری ایران کیش، محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی گفت: ریال دیجیتال همان اسکانس است و پایه پولی دارد. انحصار ریال دیجیتال در اختیار بانک مرکزی است. ریال دیجیتال یک روش جدید علاوه بر روش پرداخت پولی و کارت ایجاد کرده است.
با ایجاد زیرساخت‌ها و بسترسازی در جزیره کیش، مرحله آزمایشی ریال دیجیتال به انجام رسیده است. به زودی علاوه بر QR CODEبا NFC می‌توان از ریال دیجیتال استفاده کرد.
مهران محرمیان معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی نیز دراین مراسم تأکید داشت که ریال دیجیتال در حال حاضر محدود به پرداخت خرد است اما در این زمینه محدود نخواهد بود و به سمت سطوح پرداخت دیگر توسعه پیدا خواهد کرد.
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، ریال دیجیتال را یک اسکانس کامل معرفی کرد و گفت: ریال دیجیتال عملاً یک اسکانس کامل است که تنها به شکل فیزیکی چاپ نشده است و با حذف چاپ کاغذی تمام ویژگی‌های پول را دارد.
هادی اخلاقی مدیر عامل بانک تجارت با اشاره به نقش این بانک در کاربرد‌های ریال دیجیتال گفت: پات لایف ایران کیش، نقل و انتقالات را از طریق شبکه برنا با این بانک انجام می‌دهد. نرم‌افزار پات لایفِ شرکت ایران کیش مربوط به بانک تجارت است و خدمات ریال دیجیتال از طریق این نرم‌افزار ارائه می‌شود. او در ادامه گفت: درجزیره کیش با اصناف و تاکسی‌ها صحبت شده است تا مردم بتوانند به صورت پایلوت از ریال دیجیتال برای خرید و پرداخت استفاده کنند و زمینه توسعه بیشتر آن فراهم شود.

شرایط و کاربردهای ریال دیجیتال

علیرضا موسوی مدیرعامل شرکت کارت اعتباری ایران کیش در مورد شرایط استفاده از «ریال دیجیتال» گفت: همه افراد می‌توانند از ریال دیجیتال در پات‌لایف روی پلتفرم اندروید و نسخه PWA استفاده کنند. فرایند پرداخت بین کیف پول و کیف پول پذیرنده برای تعامل کسب‌وکاری در لحظه انجام می‌شود از سوی دیگر روند برداشت نقدی پول مربوط به سرویس بانکی است و در مواردی مانند ساتنا، پایا یا کارت به کارت و… که قصد بازگرداندن وجه به حساب بانکی وجود دارد، مکانیزم‌های مالی انجام می‌شود. اما تراکنش ریال دیجیتال در لحظه است.
موسوی در مورد انتخاب جزیره کیش به‌عنوان اولین شهر ارائه ریال دیجیتال نیز گفت: کیش همیشه به‌عنوان شهر نوآور و دیجیتال شناخته شده است و به همین‌دلیل با این رویکرد، بانک مرکزی این شهر را مدنظر قرار داد اما هیچ محدودیت جغرافیایی در این راهکار وجود ندارد.
او در ادامه با اشاره به کاربرد‌های ریال دیجیتال گفت: تاکسیرانی از مهم‌ترین بخش‌های درگیرِ پرداخت خرد است اما ریال دیجیتال در هر بخشی که پرداخت خرد دارد قابلیت اجرا خواهد داشت. موسوی به نقش ایران‌کیش و پات‌لایف در رونمایی از فاز اول ریال دیجیتال نیز اشاره کرد و گفت: ایران کیش در حوزه موضوعات مربوط به زیرساخت‌های کهربا نیز پیشرو بوده‌است.
موسوی در مورد استفاده از ریال دیجیتال گفت: برای این منظور کافی است اپلیکیشن پات‌لایف روی گوشی هوشمند نصب و از طریق کیف پول از آن استفاده کرد. اگر فرد کیف پول نداشته باشد نیز به‌راحتی کیف پول ایجاد می‌شود و از طریق شارژ آن، دسترسی به ریال دیجیتال وجود دارد.

موسوی در پایان تأکید کرد: از طریق POS، انتقال بین دو گوشی هوشمند و یا اسکن QR کدِ استاتیک، قابلیت انجام تراکنش با ریال دیجیتال پات لایف متعلق به شرکت ایران کیش فراهم می‌باشد.

استفاده از ریال دیجیتالِ پات لایف در کیش

شهروندان کیش می‌توانند از هم اکنون به ریال دیجیتال دسترسی پیدا کنند و از طریق اپلیکیشن پات لایف با آن پرداخت‌ها و دریافت‌های وجوه خود را انجام دهند. در این روش به جای کشیدن کارت روی دستگاه POS، خرید با گوشی و از طریق اپلیکیشن پات لایف و انتخاب گزینه ریال دیجیتال این نرم‌افزار صورت می‌گیرد، خریدار با شارژ کیف پول الکترونیکی خود و انتخاب گزینه ریال دیجیتال و ثبت اطلاعات یک حساب از خود برای ساخت کیف پول، قادر خواهد بود با ریال دیجیتال خرید انجام دهد.
در سویی دیگر، پذیرنده نیز از طریق دستگاه‌های POS که به روز شده و این قابلیت روی آن فعال است (با انتخاب گزینه‌ای میانبر روی دستگاه که در حال حاضر عدد صفر است) وارد فضای پرداخت ریال دیجیتال شده، مبلغ را وارد می‌نماید و متعاقب آن کد کیو آر روی صفحه دستگاه POS به نمایش درمی‌آید و خریدار از طریق منوی ریال دیجیتالِ اپلیکیشن پات لایف و اسکن کد کیو آر، خریدش را با پرداخت ریال دیجیتال انجام می‌دهد.
مهمترین ویژگی ریال دیجیتال به قرارداد هوشمند بازمی‌گردد که با آن می‌توان به‌صورت خودکار برخی از پرداخت‌ها را انجام داد. ایجاد کیف پولِ ریال دیجیتال برای کاربر، شارژ یا افزایش موجودی کیف پول ریال دیجیتال، انتقال از کیف پول ریال دیجیتال به کیف پول دیگر، دشارژ کردن کیف پول (امکان تبدیل ریال دیجیتال به ریال واقعی) و دریافت موجودی کیف پول ریال دیجیتال از جمله کاربرد‌های دیگر ریال دیجیتال است. خرید شارژ موبایل، بسته اینترنت و پرداخت قبض موبایل از طریق ریال دیجیتال و همین طور انتقال ریال دیجیتال با استفاده از بار کد QR از جمله سایر مواردی است که از این طریق در آینده می‌توان بدان دست یافت.

https://pvst.ir/i8n

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو