skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزیر ارتباطات فیبرنوری و ۱۰۰۸مین سایت 5G ایرانسل را افتتاح کرد

۴ تیر ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

پروژه فیبرنوری منازل و کسب‌وکارهای ایرانسل (FTTx) در شهر‌های فردوسیه، گلستان، چهاردانگه و شاهدشهر در جنوب غرب استان تهران، با حضور وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات به بهره‌برداری رسید. وزیر ارتباطات همچنین هزار و هشتمین سایت 5G ایرانسل را در شهر اسلامشهر افتتاح کرد.

به گزارش روابط عمومی ایرانسل، امروز دوشنبه ۴ تیر) آیین ویژه افتتاح پروژه‌های ارتباطی ایرانسل در استان تهران، با حضور عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات برگزار شد. در این مراسم وزیر ارتباطات با اشاره به حوزه‌های مأموریتی گسترده این وزارتخانه، گفت: در ابتدای کار دولت سیزدهم، وضعیت برخی لایه‌های شبکه ارتباطی کشور (از جمله دسترسی به اینترنت پرسرعت ثابت و نیز لایه تجمیع استانی)، قابل قبول نبود و مدت‌ها هیچ سرمایه‌گذاری‌ای در برخی لایه‌ها انجام نشده بود.

او با بیان اینکه نمی‌توانیم نیاز مردم را به فناوری‌ای گره بزنیم که امکان تأمین آن را نداریم، اضافه کرد: ارتباطات همراه، برای این حجم از ترافیک طراحی نشده است. ما مسیر را بر عکس رفته بودیم و ۷۰ تا ۸۰ درصد ترافیک مصرفی، از طریق ارتباطات همراه شکل گرفته که متناسب با نیاز، توسعه پیدا نکرده بود.

زارع‌پور گفت: در ابتدای این دولت، تنها ۱۰ سایت نسل پنج داشتیم ولی اکنون قریب به ۲۰۰۰ سایت 5G در کشور داریم. در واقع تعداد سایت‌های نسل پنج کشور، در این دولت ۲۰۰ برابر شده است.

او افزود: توسعه فیبرنوری منازل و کسب‌وکارها در کشور، به دلیل سختی و پیچیدگی کار، در گذشته جدی گرفته نمی‌شد، زیرا نیاز به همدلی ملی و انسجام گسترده در سطح کشور داشت؛ اما این پروژه را ما تحویل گرفتیم و کار بزرگی را آغاز کردیم که بتوانیم عقب‌ماندگی را جبران کنیم. از ابتدای دولت، مشترکان فیبرنوری نسبت به کل دوران قبل از این دولت، ۲ برابر شده‌اند و تا پایان امسال هدف‌گذاری کرده‌ایم که ۴ تا ۵ برابر شوند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه اکنون در بیش از ۶۰۰ شهر، کار شروع و در ۲۰۰ شهر، پوشش فیبرنوری تکمیل شده و تعداد خانوارهای تحت پوشش فیبرنوری به بیش از ۸ میلیون خانوار شهری رسیده است، به شرح اقدامات انجام شده توسط دولت سیزدهم در حوزه زیرساخت ارتباطی کشور پرداخت و گفت: این سنگ بنای دولت سیزدهم، یادگار ماندگار در حوزه ارتباطات کشور است. ما تلاش کردیم که نیاز مردم را به سرویس ناپایدار گره نزنیم. این زیرساخت، منجر به تحول در حوزه ارتباطات کشور و زیرساختی برای توسعه و پیشرفت همه بخش‌ها خواهد بود.

زارع‌پور همچنین از مدیران و تیم‌های فنی ایرانسل و سایر اپراتورها و دستگاه‌های دخیل در پروژه فیبرنوری، بابت اقدامات انجام شده در این زمینه تشکر کرد.

او ابراز امیدواری کرد که این پروژه در سایر شهرها هم با جدیت پیگیری و تا دهه فجر، پوشش فیبرنوری تمام شهرهای استان تهران، به جز تهران بزرگ، تکمیل شود.

در مراسم امروز، پروژه فیبرنوری ایرانسل در شهر فردوسیه در محل شهرداری این شهر با حضور وزیر ارتباطات افتتاح شد و پس از آن طی ارتباط آنلاین با منازل و کسب‌وکارها در شهرهای گلستان، چهاردانگه و شاهد شهر، ضمن بهره‌برداری رسمی از سرویس فیبرنوری ایرانسل در این شهرها توسط وزیر ارتباطات، با انجام تست سرعت بر بستر شبکه فیبرنوری ایرانسل، سرعت‌های نزدیک به یک گیگابیت بر ثانیه به ثبت رسید.

در ادامه مراسم امروز همچنین تفاهم‌نامه مشارکت در زمینه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه فیبرنوری در سطح شهر ورامین بین ایرانسل و شهرداری ورامین و قرارداد صدور مجوز حفاری پروژه فیبرنوری منازل و کسب‌وکارهای ایرانسل در شهر رباط‌کریم، بین ایرانسل و شهرداری رباط‌کریم، به امضا رسید. با امضای این دو سند، ایرانسل با همکاری شهرداری این دو شهر و با مجموع اقدامات حفاری و فیبرکشی، ۳۵ کیلومتر به ظرفیت شبکه فیبرنوری در شهر رباط‌کریم و ۱۰۰ کیلومتر به ظرفیت شبکه فیبرنوری در شهر ورامین، اضافه می‌کند.

ایرانسل در شهرهای چهاردانگه و گلستان به ترتیب ۲۰۳ و ۴۱۳ میلیارد ریال به پروژه فیبرنوری اختصاص داده و با اجرای پروژه به ترتیب به طول ۲۹ و ۵۹ کیلومتر در این دو شهر، سرویس فیبرنوری را به منازل و کسب‌وکارها رسانده است.

همچنین پروژه‌های فیبرنوری منازل و کسب‌وکارهای ایرانسل (FTTx) در شهر فردوسیه با اعتباری بالغ بر ۱۱۲ میلیارد ریال و به طول ۱۶ کیلومتر و در شهر شاهدشهر با اعتباری بالغ بر ۱۱۲ میلیارد ریال و به طول ۱۶ کیلومتر، با همکاری شرکت مبنا، به بهره‌برداری رسید.

در مراسم امروز همچنین هزار و هشتمین سایت نسل پنج ایرانسل که دوهزارمین سایت 5G ایران محسوب می‌شود، در شهر اسلامشهر، به صورت آنلاین توسط وزیر ارتباطات افتتاح و سرعت دانلود بالای یک گیگابیت بر ثانیه (۱۰۶۸ مگابیت بر ثانیه) ثبت شد.

تست سرعت 5G ایرانسل
تست سرعت 5G ایرانسل

در مراسم افتتاح پروژه‌های ایرانسل، استاندار تهران گفت: امروز ارتباطات، بخشی از زندگی بشر شده و ما به ابزارهای ارتباطی نوین وابسته شده‌ایم.

او افزود: آنچه در این مقطع در فضای ارتباطات جمهوری اسلامی شاهد هستیم، یک تحول بنیادی است و استفاده از ظرفیت سرعت بالا و حجم انتقال داده فیبرنوری و به تعبیری ایجاد امنیت در ارتباطات که به عنوان یک کار جهشی فراهم شده است.

فخاری تأکید کرد: امروز با بهره‌برداری از فیبرنوری ایرانسل در این چهار شهر، این فرصت فراهم می‌شود که در آینده و با تکمیل پروژه‌ها در سطح استان تهران، هدیه دولت سیزدهم بی‌منت در اختیار مردم قرار داده شود.

در مراسم امروز امیر محمدزاده لاجوردی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، حسین حق‌وردی نماینده شهریار و شهر قدس در مجلس، مرتضی رضایی مدیرکل ارتباطات و فناوری‌اطلاعات استان تهران، علیرضا فاتحی‌نژاد فرماندار ویژه شهریار، حجت‌الاسلام حسینی نوری امام جمعه شهریار و جمعی از فرمانداران و شهرداران شهرستان‌های استان تهران حضور داشتند.

در پایان مراسم وزیر ارتباطات با حضور در منزل شهید ابوالفتح نصیری زرندی در شهر چهاردانگه، با خانواده ارجمند این شهید دفاع مقدس و نیز با یکی از شهروندان شهر فردوسیه در محل کسب‌وکار وی، در خصوص تجربه استفاده از سرویس اینترنت پرسرعت فیبرنوری ایرانسل گفت‌وگو کرد.

https://pvst.ir/i7x

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو