skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آیا تلگرام با صرافی غیرمتمرکز «Blum» می‌خواهد تبدیل به اکوسیستم ارز دیجیتال شود

۲۸ خرداد ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

اضافه شدن نام Blum به عنوان یک صرافی غیر متمرکز به «App Center» تلگرام و قرارگیری نام آن در کنار بازی‌های پرمخاطبی مانند همستر و نات‌کوین، به نظر می‌رسد به تدریج برنامه‌ریزی تلگرام را برای تبدیل شدن به یک اکوسیستم ارز دیجیتال کامل می‌کند.

به گزارش پیوست، کمپین‌های تبلیغاتی تلگرام با محوریت ارزهای دیجیتال میلیون‌های تراکنش را به سمت بلاک‌چین تون برد. حال با جذب میلیون‌ها کاربر از طریق نات‌کوین و همستر کامبت مینی اپ دیگری  در «Telegram Apps Center» به نام بلوم (Blum) با الگوی «Tap to earn» در کنار همستر و نات‌کوین قرار گرفته است. اما Blum خود را یک صرافی غیرمتمرکز با پشتیبانی از ۳۰ شبکه مختلف معرفی می‌کند و می‌خواهد امکان تبادل و خرید همه کوین‌ها و توکن‌های بازار را به روشی ساده و جالب فراهم کند.

«App Center» تلگرام

کمپین تلگرام تمرکز ویژه‌ای روی سادگی دارد. با حذف پیچیدگی‌های فضای کریپتو، کمپین تلگرام روی مخاطبان بیشتری متمرکز است. تنها داشتن اکانت تلگرام برای رسیدن به بازی‌های «Tap to earn» کافی است. بازی‌هایی رایگان و استفاده آسان که به کاربران اجازه می‌دهد در ازای کلیک کردن، توکن‌هایی را به دست آورند.

به این ترتیب می‌توان گفت تمرکز این کمپین روی سادگی، از جمله دلایل استقبال کاربران ایرانی است. چراکه امیر بیات، مدرس و تحلیل‌گر بازار ارزهای دیجیتال در مصاحبه با پیوست در رابطه با رفتار کاربران ایرانی در پلتفرم‌های تبادلی می‌گوید: « بسیاری از مردم توان نگهداری دارایی خود روی ولت را ندارند و در صرافی‌های داخلی معامله می‌کنند. چون این پلتفرم‌ها به زبان فارسی ساده هستند.»

با رشد انفجاری کاربران بازی‌های «Tap to earn» مانند نات‌کوین و همستر کامبت، مرحله بعدی این قیف گشاد بازاریابی تلگرام، تبدیل کاربرانی با وفاداری بسیار پایین و محدود به ایردراپ، به کاربرانی است که قرار است معنای کاربردپذیری را متوجه شوند.

به این ترتیب از میان افرادی که با توزیع ایردراپ دیگر انگیزه خاصی برای ادامه بازی نداشتند و حتی برای استفاده حداکثری از ترند شکل گرفته، در لحظات اولیه عرضه توکن‌ها مایل به نقد یا تبدیل کردن آنها بودند، افرادی مخاطب قرار گرفته‌اند که با استفاده از Blum (صرافی غیرمتمرکز) می‌توانند با ۳۰ شبکه بلاک‌چینی دیگر تعامل پیدا کنند.

«Blum» فرصت بزرگ بعدی؟

پلتفرم بلوم، فرصت بزرگ بعدی معرفی می‌شود. این پلتفرم مدعی شده قصد دارد به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز امکان تبادل ارزهای مختلف شامل ۳۰ شبکه بلاک‌چینی را در بستر تلگرام فراهم کند. روایتی جالب که روی نیاز تبادلی کاربران در این فضا تمرکز دارد و با پوشش نیاز تبادلی کاربران، ماندگاری آنها در اکوسیستم تلگرام را افزایش می‌دهد.

کانال تلگرامی «Blum»

صرافی‌های ارزدیجیتال در یک تصویر بزرگ‌تر علاوه‌بر نقش تبادلی، امروزه نگهداری دارایی‌های ETF را برعهده گرفته‌اند، نقش واسطه‌گری داده‌ها را برای اعمال قوانین نظارتی را برعهده دارند و حتی به بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران خطرپذیر این حوزه تبدیل شده‌اند. ابعادی که نشان‌دهنده نقش کلیدی این فعالیت در سازوکار بازار ارزهای دیجیتال است.

حالا دو مدیر سابق بایننس (بزرگ‌ترین صرافی ارزدیجیتال دنیا) در پروژه Blum فعالیت می‌کنند و تا به اینجای کار میلیون‌ها مخاطب دارند. «Blum» عضویت‌ها را محدود کرده و بیشتر تمرکز خود را روی وفاداری کاربران گذاشته است.

این مینی‌اپ در قسمت «Tap to earn» خود امکان دریافت سکه‌هایی مانند آنچه که در نات‌کوین و همستر اتفاق می‌افتد را می‌دهد. سکه‌هایی که می‌توانند مانند BNB در بایننس به عنوان توکنی برای فعالیت‌های درون پتلفرم‌ عمل کند یا حتی با توجه به ماهیت تعریف شده غیرمتمرکز Blum، مانند توکن یونی‌سواپ (UNI)، به عنوان توکن حاکمیتی مورد استفاده قرار گیرد. توکن‌های حاکمیتی این قابلیت را برای دارندگان خود ایجاد می‌کنند که در تمام رای گیری‌های پروتکل شرکت کرده و در تعیین آینده آن نقش دارند.

روایت‌های ناقص

«Blum» یک ایده است و قرارگیری دو مدیر ارشد بایننس در آن یا ایفای نقش به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز در اکوسیستم تلگرام هم بخش‌هایی از روایت آن را تشکیل می‌دهند. در فضای کریپتو ایده‌ها خرید و فروش می‌شوند.

براساس ارزش بازار، بزرگ‌ترین روایت دنیای کریپتو را بیت‌کوین در اختیار دارد. از زمان عرضه بیت‌کوین، بازتعریف مفاهیم حساسی مانند امنیت، هویت یا واگذاری قدرت تصمیم‌گیری به مردم، در کنار امکان نقل و انتقال جهانی ارزش بدون سانسور، از جمله مواردی هستند که این روایت را ساخته و امروزه ارزش آن به بیشتر از یک تریلیون دلار می‌رسد.

به دست تحلیل‌گران فاندامنتال، در حقیقت روایت‌ها تحلیل می‌شوند و مواردی مانند تیم توسعه‌دهنده، توکنومیکس، وایت‌پیپر و نقشه راه یا انطباق با ترندهای جهانی از جمله ابزارهای تحلیل این روایت‌ها هستند.

نات‌کوین و همستر بدون وایت‌پیپر شفاف، بدون نقشه راه و توکنومی مشخص و حتی بدون معرفی تیم توسعه خود را در فضای وب‌۳ و کریپتو تعریف کردند.

توکنومی (Tokenomics) یک اصطلاح ترکیبی از دو کلمه توکن (Token) و اقتصاد (Economics) است که به مطالعه و تحلیل اقتصاد یک پروژه مبتنی بر بلاکچین اشاره دارد. توکنومی به طور خاص روی عرضه و تقاضای توکن‌های یک پروژه، مکانیزم‌های انگیزشی آن و تأثیر آن بر اکوسیستم پروژه تمرکز می‌کند.

در مورد همستر رهام صادقی تحلیل‌گر بازار ارزهای دیجیتال، در پستی تلگرامی به مشکوک بودن حذف صفحه مرتبط با Total Supply همستر اشاره می‌کند و می‌گوید: «وایت پیپر همستر یک صفحه مشکوک داره که حتی از روی سایتشون هم حذف شده»

پست تلگرامی کانال ۲۱ در مورد همستر کامبت

روایت‌های ناقض موضوعی است که در میان مینی‌اپ‌های تلگرامی باعث شده کاربران با تصور «فعالیت بیشتر، برد بزرگ‌تر» ادامه دهند. این موضوع در مورد «Blum» هم به چشم می‌خورد و این پروژه هنوز داده‌های شفاف و نقشه راه مشخصی را عرضه نکرده است.

اما به نظر می‌رسد تلگرام می‌خواهد، اکوسیستم خود برای ارزهای دیجیتال را بنا کند و برای قدرت گرفتن دراین زمینه نیاز به کاربرانی وفادار دارد.

https://pvst.ir/i69

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو