skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ماجرای ورود سخت زنان به حوزه کارآفرینی؛ پاندورا برگزار شد

۲۴ خرداد ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

اولین روز رویداد پاندورا با حضور کارآفرینان و مدیران استارت‌آپی برگزار شد. در این رویداد کارآفرینان زن «مردانه بودن» محیط کسب‌وکارها را از اصلی‌ترین موانع پیش‌روی زنان در این حوزه دانستند.

به گزارش پیوست، در روز اول گردهمایی استارت‌آپی پاندورا، مدیران کسب‌وکارها در پنل «استارت‌آپ یا SME» به چالش‌های خود در مسیر داشتن یک استارت‌آپ‌ پرداختند.

نقش زنان در ماجرای کارآفرینی چیست؟

شیوا ناصری، بنیانگذار ویپان، درباره نقش زنان در ماجرای کارآفرینی گفت: به عنوان کسی که یک استارت‌آپ راه‌اندازی کرده می‌توانم بگویم مشکلات فرهنگی و اجتماعی باعث شده است حضور زنان در مسیر استارت‌آپی و کارآفرینی کم‌رنگ باشد یا دیده نشود. این موضوع که به زنان در کسب‌وکارها فضا داده نمی‌شود در کنار مشکلات فرهنگی قرار می‌گیرد. سختی‌های زیادی در این ۱۵ سال تجربه کرده‌ام و باور دارم ما زنان باید بیشتر از مردان حقوق خود را مطالبه کنیم. متاسفانه بخش بزرگی از انرژی زنان به‌جای اینکه در مسیر توسعه و پیشرفت کسب‌وکار طی شود، در این مسیر سپری می‌شود.

او اضافه کرد: حتی در پنل‌های آموزشی هم از زنان کم‌تر دعوت می‌شود. آنها باید روحیه جنگنده خود را برای حضور به کار بیاندازند چون این فضا در ایران بیشتر مردانه است.

ناصری درباره سختی‌های دریافت مجوز ویپان به عنوان مدیر این کسب‌و‌کار گفت: گرفتن مجوز برای ویپان به مدرک برق ساختمان فنی و حرفه‌ای نیاز دارد اما با پیگیری‌های مدام متوجه شدم این مدرک برای زنان ارائه نمی‌شود و این رشته فقط برای آقایان است؛ در حالی که دریافت مدرک یکی از اولین گام‌ها برای کسب‌وکارهای کوچک است.

تفاوت های حوزه استراتژیک بین اس‌ام‌ای و استارت‌آپ چیست؟

مرجان مبین، مدیرعامل شرکت امردادیان، اصلی‌ترین وظیفه استارت‌آپ را کار کردن برای همه مردم دانست و گفت: استارت‌آپ باید بداند که برای خودش کار نمی‌کند و برای همه کار می‌کند و استارت‌آپی شدن یک فرهنگ است. ما با پارادایمی مواجه هستیم که اصول و استراتژی‌های تولید شده در خارج از کشور را بعد از ۵۰ سال وارد ایران می‌کنیم و می‌خواهیم آنها را بومی کنیم. در حالی که مهم‌ترین مسائل در یک استارت‌آپ فرهنگ و داشتن ژن زایش است.

مدل هیبریدی، بهترین روش سود کسب‌وکارها است

محمد مهدی پوربصیر، کار‌آفرین و سرمایه‌گذار «فرادرس»، «قیمه دات کام» و … از اهمیت توجه کردن به ناآرامی‌های اقتصادی صحبت کرد و گفت: « قیمه‌دات‌کام» غذای نذری می‌دهد، احتمالا آن را می‌شناسید. به عنوان متولی این مجموعه می‌توانم توصیه کنم اگر کسی کسب‌وکاری دارد و می‌خواهد آن را توسعه بدهد باید به ناآرامی‌های اقتصادی توجه کند. قیمت دلار و بحث‌های ساختاری، حجم سرمایه گذاری‌های خطرپذیر و غیرخطرپذیر را کاهش داده است.

او در ادامه به کسب‌وکارها چند توصیه کرد و افزود: من برای کسب‌وکارها چند توصیه دارم که هیچ‌کدام از آنها سلبی و ایجابی نیست اما افرادی که تا امروز در کسب‌وکارها دوام آورده‌اند این نکات را رعایت کرده‌اند. من به آن مدل هیبریدی می‌گویم و یکی از مولفه‌هایش این است که محصول باید ساده و کم هزینه باشد. علاوه بر این بهتر است اجرای فنی کسب‌وکار به صورت درونی انجام شود. به عنوان مثال در تیمی که تشکیل داده‌اید، تخصص‌های مورد نیازرا داشته باشید و اجرا «در خانه» انجام شود.

او ادامه داد: توصیه می‌کنم استارت‌آپ‌ها سراغ ایده‌هایی بروند که حاشیه سود داشته باشد و فاصله زمانی بین سوددهی و عرضه به بازار نزدیک به هم قرار بگیرد. مثلا فرض کنید می‌خواهیم کسب‌وکاری داشته باشیم که دو موتوره باشد. موتور اول سرمایه می‌خواهد آهسته پول درآورد و موتور دوم سرمایه و انرژی زیادی می‌خواهد. به عبارتی موتور دوم استارت‌آپی است. در شرایط بحران موتور اول می‌تواند تیم را ساپورت کند.

ضرورت داشتن بخش مالی برای تیم‌های استارت‌آپی

اسفندیار غفوری، عضو هیات مدیره‌ کارایا، داشتن تیم مالی را از مهم‌ترین نکاتی دانست که استارت‌آپ‌ها باید به آن توجه کنند. او درباره آینده سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها گفت: سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها بسیار کم شده است و احتمالا یکی از دلایل آن کم شدن ایده‌های خوب است. در حال حاضر شرایط خوب نیست اما با این جوانانی که امکان مهاجرتشان کم شده و برخی از آنها با استعداد هم هستند، آینده نسبتا روشنی می‌بینم.

در روز اول گردهمایی استارت‌‌آپی پاندورا که در «کوشک هنر» برگزار شد، استارت‌آپ‌های تازه کار حضور داشتند و توانستند ایده‌های خود را در حضور سرمایه‌گذاران مطرح کنند.

https://pvst.ir/i5i

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو