skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سیاست‌های زیرساخت کلید عمومی کشور پس از ۱۰ سال به‌روز شد

۱۶ خرداد ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

رضا جوادی‌نیا، معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز تتا با اشاره به اینکه سند سیاست‌های زیرساخت کلید عمومی کشور تعیین‌کننده الزامات و استانداردهای فنی، فرآیندی و حقوقی در جهت به‌کارگیری گواهی‌های امضای الکترونیکی در کشور است، گفت: آخرین نسخه این سند در سال ۱۳۹۲ تصویب شده بود با توجه به گذشت بیش از ۱۰ سال از زمان تصویب، در برخی از بخش‌ها نیاز به به‌روزرسانی داشت که این کار انجام شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (مرکز تتا)، رضا جوادی‌نیا، معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز تتا با اشاره به سند سیاست‌های زیرساخت کلید عمومی کشور (CP)، گفت: شورای سیاستگذاری گواهی الکترونیکی کشور در سی‌امین جلسه این شورا، سند سیاست‌های زیرساخت کلید عمومی را مورد تصویب قرار داد.

او با اشاره به اینکه سند سیاست‌های زیرساخت کلید عمومی کشور تعیین‌کننده الزامات و استانداردهای فنی، فرآیندی و حقوقی در راستای به‌کارگیری گواهی‌های امضای الکترونیکی در کشور است، اضافه کرد: آخرین نسخه این سند در سال ۱۳۹۲ تصویب شده بود که با توجه به گذشت بیش از ۱۰ سال از زمان تصویب، محتوای برخی از بخش‌ها نیاز به به‌روزرسانی داشت.

جوادی‌نیا با اشاره به جزئیات این به‌روزرسانی، افزود: این سند با در نظر گرفتن آخرین تغییرات فناوری و نیازهای روز بهره‌برداران از فناوری امضای الکترونیکی، به پیشنهاد مرکز ریشه کشور و پس از برگزاری نشست‌های مشورتی با اعضای شورای سیاستگذاری و جلسات همفکری با خبرگان و فعالین بخش خصوصی در این حوزه، آماده شد و در سی‌امین جلسه شورا مورد تصویب قرار گرفت.

او در پایان، تصریح کرد: ارتقا استانداردهای امنیتی پودمان‌های رمزنگاشتی (HSM)، بهبود زمان رسیدگی به درخواست‌های صدور و ابطال گواهی، بهبود زمان صدور لیست گواهی‌های باطله (CRL)، تسهیل الزامات مکان فیزیکی مرکز داده مراکز میانی و اضافه شدن کاربرد محرمانگی به کاربردهای اصلی گواهی الکترونیکی از جمله بخش‌های مهم در نسخه به‌روزرسانی شده این سند می‌باشد.

نسخه به‌روزرسانی شده سند سیاست‌های زیرساخت کلید عمومی کشور در پایگاه مرکز ریشه کشور به آدرس www.rca.gov.ir قابل دسترس است.

زیرساخت کلید عمومی کشور (زیرساخت PKI) شبکه‌ای از اجزا و فرآیندها است که به منظور صدور، توزیع، مدیریت و ابطال گواهی‌های دیجیتال در ایران ایجاد شده است. این زیرساخت جهت برقراری امنیت در تبادل اطلاعات الکترونیکی در کشور و ارائه خدمات دولت الکترونیک به شهروندان، طراحی و پیاده‌سازی شده است.

https://pvst.ir/i32

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو