skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

AMD در افتتاحیه کامپیوتکس از پردازنده‌های رایزن ۹۰۰۰ و پردازنده‌های هوش مصنوعی رونمایی کرد

۱۴ خرداد ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

لیزا سو، در سخنرانی آغازین خود برای مراسم کامپیوتکس ۲۰۲۴ رسما از نسل بعدی پردازنده‌های محبوب رایزن رونامیی کرد. سری جدید رایزن ۹۰۰۰ با ساختاربندی Zen 5 در زمینه‌‌های مختلفی نسبت به Zen 4 و سری رایزن ۷۰۰۰ عملکرد بهتری خواهد داشت.

به گزارش پیوست، پردازنده Ryzen 9 9950X پرچمدار چیپ‌های جدید این شرکت به ۱۶ هسته سی‌پی‌یو با حداکثر سرعت 5.7 GHz مجهز می‌شود. مدل‌های دیگر با ۶، ۸ و ۱۲ هسته عرضه می‌شود.

ای‌ام‌دی می‌گوید ساختار بندی جدید Zen 5 به طور میانگین ۱۶ درصد IPC یا بار کاری CPU در هر چرخه را افزایش می‌دهد. این شرکت همچنین مدعی است که پرچمدار جدید Ryzen 9 9950X به طور میانگین ۱۱ درصد عملکرد بهتری نسبت به Raptor Lake، پرچمدار پردازنده‌های اینتل، در حوزه گیمینگ و ۲۱ درصد در فعالیت‌های خلاق دارد.

مشخصات نسل جدید پردازنده‌های رایزن ۹۰۰۰

نسل بعدی پردازنده‌های لپتاپ AMD با تمرکز بر هوش مصنوعی

شرکت ای‌ام‌دی همچنین در مراسم کامپیوتکس ۲۰۲۴ از نسل بعدی پردازنده‌های هوش مصنوعی برای لپتاپ خبر داد. این سری که Ryzen AI 300 نام گرفته است ری‌برندی بر چیپ‌های رایزن ۹ به حساب می‌آید.

این چیپ‌های هوش مصنوعی براساس ساختار بندی جدید AMD در حوزه پردازش عصبی، گرافیکی و عمومی تقویت شده‌اند. ساختاربندی جدید Zen5 برای CPU و دو نوع هسته، موتور گرافیکی RDNA 3.5 و البته موتور XDNA2 که امکان پردازش هوش مصنوعی در داخل دستگاه را فراهم می‌کند. به گفته شرکت واحد پردازنده عصبی XDNA 2 تا  پنج برابر عملکرد پردازنده‌های هوش مصنوعی را افزایش می‌دهد.

سری Ryzen AI 300 در دو مدل جدید ۳۶۵ و ۳۷۰ عرضه می‌شوند و مدل پرچمدار یا Ryzen AI 9 HX 370 از ۱۲ هسته و ۲۴ هسته مجازی برخوردار است و سرعتی در بازه 2.0 GHz و اوج 5.1 GHz را پشتیبانی می‌کند.

 

https://pvst.ir/i2r

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو