skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

نایب رئیس اتاق اصناف تهران: واحدهای صنفی سریع‌تر شناسه یکتا دریافت کنند

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

محمدرضا فرجی تهرانی، نایب رئیس اتاق اصناف تهران معتقد است واحدهای صنفی باید برای جلوگیری از چالش‌های احتمالی هر چه زودتر به دریافت شناسه یکتا اقدام کنند.

به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف تهران، محمدرضا فرجی تهرانی، نایب رئیس اتاق اصناف تهران به صلاح کسبه می‌داند که برای جلوگیری از چالش‌های احتمالی هر چه زودتر به دریافت شناسه یکتا اقدام کنند. او در این باره می‌گوید: مجوزها و پروانه‌های کسب‌وکار از اردیبهشت امسال الکترونیکی شده و مجوزهای کاغذی دیگر اعتبار ندارند این در حالی است که اصناف جواز کسب کاغذی را اعتباری برای خود و واحد صنفی دانسته و میلی به چسباندن بارکد در کنجی از واحد صنفی را ندارند. چون هنوز برخی از فعالان صنفی از کارکرد شفاف این شناسه یکتا آگاهی چندانی ندارند به همین علت از اجرای این طرح دولتی می‌ترسند.

شناسه یکتا چیست و چه اهمیتی برای اصناف دارد؟

شناسه یکتای مجوزها به سازمان مالیاتی متصل است و در آینده نزدیک به حساب‌های تجاری بانک‌ها هم متصل می‌شود و هر صاحب کسب و کاری که شناسه یکتا نداشته باشد، هم با مشکل مالیاتی روبرو و هم در مبادلات بانکی دچار محدودیت می‌شود. سال گذشته دولت از الکترونیکی شدن جواز کسب خبر داد. هدف از اجرای این طرح شناسایی فعالان اقتصادی شناسنامه‌دار و حذف بنگاه‌های زیرزمینی است.
برخی فعالان اقتصادی از آنجایی که اقدام به قاچاق و فعالیت‌های زیر زمینی و جعل مجوز داشتند ، حالا نوبت آن رسیده که این نوع فعالیت‌های غیررسمی را ساماندهی کند. از این‌رو دولت به تازگی از طرح حذف مجوز‌های کاغذی رونمایی کرده و تاکید دارد که تمامی فعالان اقتصادی، اقدام به دریافت شناسه یکتا کنند که نحوه و مراحل و شرایط و مدارک ویژه ای دارد.
محمدرضا فرجی تهرانی، نایب رئیس اتاق اصناف تهران در رابطه با تبدیل مجوزهای کاغذی به الکترونیکی و نگرانی برخی از کسبه مبنی بر افزایش مالیات گفت: با اینکه همیشه با سامانه‌ها مخالف بوده و آنها را تنها سنگ‌اندازی در مسیر فعالیت‌های اقتصادی می‌دانم، عملکرد شناسه یکتا را برای بهبود فعالیت افرادی که کسب‌وکار قانونی دارند، تایید می‌کنم. افرادی که نگرانی بابت افزایش مالیات واحد صنفی خود را دارند در جریان باشند که با دریافت جواز کسب به صورت خودکار پرونده مالیاتی تشکیل خواهد شد و نباید این موضوع را به اخذ مالیات بیشتر ربط داد. البته به هیچ وجه شناسه یکتا جایگزین جواز کسب‌های کاغذی نخواهد شد و تنها بخشی از آنها جمع‌آوری خواهد شد.
او ادامه داد: افرادی که در چارچوب قانون کار می‌کنند و جواز کسب دارند با توجه به اینکه خواسته و ناخواسته باید مالیات بپردازند و در یک سال اخیر مالیات از طریق حساب بانکی فرد صنفی محاسبه می‌شود هر چه زودتر به دریافت شناسه یکتا اقدام کنند. چرا که با ادامه این روند و عمومیت پیدا کردن شناسه یکتا، حساب‌های تجاری و دستگاه‌های پوز افرادی که فاقد این شناسه هستند از کار می‌افتد. در نتیجه به صلاح کسبه است که برای جلوگیری از چالش‌های احتمالی هر چه زودتر به دریافت شناسه اقدام کنند.

از عملکرد مرکز بهبود کسب و کار انتقاد داریم

فرجی تهرانی با انتقاد از عملکرد رئیس مرکز بهبود محیط کسب و کار گفت: در گذشته ایشان برخورد خوبی با اصناف نداشتند که همین موضوع گله‌مندی مسئولان اتحادیه‌های مختلف را به همراه داشت اما متاسفانه رئیس مرکز بهبود محیط کسب‌وکار همچنان به برخی از تفکرات اشتباه خود اصرار دارد. جواز کسب برای هر واحد صنفی جنبه اعتباری دارد چرا که امضای رئیس اتحادیه به معنای تایید فرد است و صدور پروانه به این شکل می‌تواند اعتبار پروانه‌ها را زیر سوال ببرد. در زمان ایشان بروز اتفاقات مختلف از اعتبار جواز کسب تا توهین به افراد منتخب صنف‌ها و اعطای جواز کسب به دستفروشان همه و همه به منزله از بین بردن اعتبار اتحادیه‌ها و به مراتب اصناف است.

https://pvst.ir/hv4

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو