skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ضریب نفوذ اینترنت ثابت باز هم کاهش یافت

میثم قاسمی تحریریه

۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

ضریب نفوذ و تعداد اشتراک اینترنت ثابت در پایان تابستان سال گذشته، کاهشی بوده است. در همان مدت، ضریب نفوذ تلفن ثابت نیز به نسبت تابستان ۱۴۰۱ کمتر شده است.

به گزارش پیوست، گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از وضعیت ارتباطات کشور معمولاً ۴۵ روز پس از پایان هر فصل منتشر می‌شد؛ اما رگولاتوری این بار با ۶ ماه تاخیر آمارهای تابستان سال گذشته را منتشر کرده است. این آمارها نشان می‌دهند علی‌رغم برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای افزایش تعداد اشتراک اینترنت ثابت، در پایان تابستان سال گذشته همچنان تعداد اشتراک و ضریب نفوذ اینترنت ثابت به نسبت مدت مشابه در سال قبل‌تر، کاهشی بوده است.

براساس گزارش رگولاتوری، در پایان تابستان سال گذشته ۱۰ میلیون و ۹۷۶ هزار و ۵۲۵ اشتراک اینترنت ثابت در کشور وجود داشته که نسبت با تابستان سال قبل‌تر ۰.۰۲ درصد کمتر شده است. همچنین ضریب نفوذ اینترنت ثابت با ۰.۷۷ کاهش به ۱۲.۸۶ درصد رسیده است.

در مقابل این کاهش، ضریب نفوذ و تعداد اشتراک اینترنت همراه همچنان افزایشی بوده و ضریب نفوذ اینترنت همراه به نزدیک ۱۲۷ درصد رسیده است.

آمارهای اینترنت و تلفن ثابت و همراه
وضعیت کلی اینترنت و تلفن ثابت و همراه در پایان تابستان ۴۰۲

در همان زمان تعداد اشتراک‌ها و ضریب نفوذ تلفن ثابت کمتر و تلفن همراه افزایش یافته است. این آمار در کنار کاهش تعداد تلفن‌های همگانی و تلفن‌های همگانی جاده‌ای نشان می‌دهد در مجموع ارتباطات ثابت کشور همچنان در حال عقب‌نشینی مقابل ارتباطات همراه است. هرچند این موضوع در زمینه تلفن ثابت، یک روند جهانی است اما در زمینه اینترنت، خلاف جهت بسیاری از کشورها است.

در اینترنت همراه ۹۳ درصد مشترکان از 4G استفاده می‌کنند و تنها ۷ درصد همچنان از 3G‌ استفاده می‌کنند که این میزان، یک درصد کمتر از بهار سال گذشته است. رگولاتوری برنامه خاموشی نسل ۳ تلفن همراه را در دستور کار دارد.

از نکات دیگر این گزارش، سرعت دانلود در شبکه 4G اپراتورهای همراه است که مقایسه اعداد آن با بهار سال گذشته از کاهش چشمگیر سرعت دانلود در شبکه همراه اول و ایرانسل خبر می‌دهد. این در حالی است که وزارت ارتباطات اپراتورها را ملزم کرده است سرعت را در شبکه خود افزایش دهند.

در گزارش رگولاتوری آمده است که از مجموع شکایت‌های ثبت شده از سوی کاربران در سامانه ۱۹۵ حدود ۷۵ درصد مربوط به شبکه ثابت است؛ اما مقایسه آمارها نشان می‌دهد تعداد شکایت‌ها در حوزه‌های اینترنت ثابت، اینترنت همراه و تلفن همراه نسبت به بهار سال گذشته افزایش یافته و تنها در زمینه تلفن ثابت، کمتر شده است.

متن کامل گزارش رگولاتوری از وضعیت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در تابستان ۱۴۰۲ را اینجا دریافت کنید.
https://pvst.ir/ht5
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو