skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس اتحادیه فناوران: احتمال کمبود لپ‌تاپ در نیمه دوم سال وجود دارد

۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

بازار لپ‌تاپ راکد است؛ در صورتی که تخصیص ارز به واردکنندگان لپ‌تاپ مشروط به فروش ۷۰ درصدی واردات پیشین باشد، بازار لپ‌تاپ در نیمه دوم سال با کمبود کالا روبه‌رو می‌شود. از طرفی بازار خرید و فروش لپ‌تاپ دست دوم وضعیت خوبی دارد. 

به گزارش اتاق اصناف تهران، محمدرضا فرجی تهرانی، نایب رئیس اتاق اصناف تهران و رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران گفت: اگر تخصیص ارز به واردکنندگان لپ‌تاپ مشروط به فروش ۷۰ درصدی واردات پیشین باشد بازار لپ‌تاپ در نیمه دوم سال با کمبود کالا روبه‌رو می‌شود.

 براساس بخش‌نامه جدید وزارت صمت از این پس واردکنندگان لپ تاپ باید ۷۰ درصد کالای خود را فروخته باشند و این فروش را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند و خریدار نیز تیک تایید را بزند تا واردکنندگان بتوانند تایید دوباره برای سفارش واردات کالا بگیرند و تخصیص ارز آنها تایید شود.

 رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران درباره مفاد این بخش‌نامه گفت: در صورت اجرای بخش‌نامه عرضه همه کالاهایی که واردات آنها مشمول آن می‌شود در بازار کاهش می‌یابد و تعادل بازار در نیمه دوم سال بر هم می‌خورد. این بخش‌نامه به یکباره و از حدود ۱۰ روز پیش به بازار لپ‌تاپ ارائه شده در حالی که اجرای آن باید به‌طور تدریجی صورت بگیرد.

مسئولان دولتی از بخش خصوصی مشورت نمی‌گیرند

به گفته فرجی تهرانی، صدور چنین بخش‌نامه‌ای نشانگر این است که مسئولان دولتی بار دیگر بدون مشورت با بخش خصوصی تصمیماتی برای این بخش گرفته‌اند در حالی که براساس قانون بخش دولتی باید در ابلاغ بخش‌نامه‌های اجرایی از بخش خصوصی ذینفع نظرخواهی کند. با این حال هیچ یک از سازمان‌های دولتی تاکنون از نهادهای خصوصی مثل؛ اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و اتاق تعاون برای ابلاغ بخش‌نامه‌ها مشورت نگرفته‌اند.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران درباره تاثیر نوسانات ارزی اخیر بر بازار لپ‌تاپ توضیح داد: واردکنندگان لپ‌تاپ با ارز نیمایی واردات انجام می‌دهند به همین دلیل نمی‌توانند قیمت خود را از محدوده تعیین‌شده بالاتر ببرند، بنابراین نمی‌توان گفت نوسانات قیمت ارز، بازار لپ‌تاپ را چندان تحت تاثیر قرار داده است. با این حال بازار در رکود فرو رفته و به نظر می‌رسد نقدینگی موجود در دست مردم کم است و از قدرت خرید آنها کاسته شده در چنین شرایطی تاثیرات رکود بیشتر از پیامدهای نوسانات ارزی در بازار مشهود است و در صورتی که این رکود از بین برود قیمت کالاها افزایش پیدا می‌کند.

فرجی تهرانی درباره کالاهای دست دوم گفت: در حال حاضر کالاهای استوک که بخشی از آن از مسیرهای قاچاق و بخشی دیگر از طریق مزایده‌های سازمانی تامین می‌شوند بازار خوبی دارند و تقاضا برای این دسته از کالاها برقرار است، همچنین کاهش قدرت خرید مردم، باعث افزایش تقاضا برای تعمیرات شده است.

https://pvst.ir/hrl
برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو