skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

تحریریه پیوست

بانک‌های صادرات و تجارت، برات الکترونیکی تامین مالی صادر می‌کنند

تحریریه پیوست

۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

بانک مرکزی برای توسعه ابزار‌های تأمین مالی زنجیره‌ای امکان صدور «برات الکترونیکی تامین مالی زنجیره تامین» از طریق بانک‌های صادرات و تجارت را عملیاتی کرد.

به گزارش پیوست به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، «برات الکترونیکی تأمین مالی زنجیره تامین» با هدف تسهیل تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی طراحی و اجرا شد و بهره‌برداری تجاری از این ابزار در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه سال جاری عملیاتی شد.

شیوه‌نامه اجرایی استفاده از برات الکترونیکی در آذر سال ۱۴۰۰ به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده است و اکنون با فراهم‌سازی الزامات سامانه‌ای و با همکاری بانک‌های صادرات ایران، تجارت و ملی و همچنین وزارت امور اقتصادی و دارایی بهره‌برداری تجاری از برات الکترونیکی فراهم شده است.
در چارچوب این ابزار اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند به منظور تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز فعالیت اقتصادی خود اقدام کنند. لازم به ذکر است برات الکترونیکی سندی غیر کاغذی است که با درخواست برات‌دهنده (برات‌کش) یعنی خریدار در وجه یا به حواله کرد دارنده برات یعنی فروشنده و بر اساس اعتبار خریدار صادر می‌شود. سررسید این ابزار یک تا دوازده ماهه است و بانک عامل به عنوان رکن برات‌گیر، بازپرداخت مبلغ در سررسید را تقبل می‌کند.

برخی از مزایای برات الکترونیکی عبارتند از:

– قابلیت انتقال در زنجیره‌های فعالیت‌های اقتصادی
– امکان صدور برات الکترونیکی تا سقف ۲۰۰ فروش سال گذشته بنگاه خریدار
– امکان تنزیل توسط شبکه بانکی در صورت گذشته یک چهارم از عمر برات یا دو بار گردش در زنجیره

با توسعه استفاده از این ابزار برای کل شبکه بانکی ظرفیت مناسبی جهت تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی در طول زنجیره‌های فعالیت آن‌ها فراهم شده است. لازم به ذکر است که بر اساس بخشنامه مورخ ۲۶/۱/۱۴۰۳ بانک مرکزی به شبکه بانکی امکان صدور ۸۰ هزار میلیارد تومان برات الکترونیکی توسط شبکه بانکی در سال ۱۴۰۳ پیش‌بینی شده است که می‌تواند در کنار سایر ابزار‌های تأمین مالی اعم از اوراق گام و تسهیلات نقش مؤثری در تحقق اهداف شعار سال ایفا کند.

https://pvst.ir/hrc

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو