skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آیا گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار با ارز نیمایی وارد می‌شوند؟

۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

خبر تخصیص ارز نیمایی به گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار در شرایطی میان فعالان موبایل شنیده می‌شود که واردکنندگان موبایل قاطعانه این خبر را رد می‌کنند و می‌گویند امکان تخصیص ارز نیمایی به موبایل‌هایی با ارزش ۶۰۰ دلار وجود ندارد اما به نظر می‌رسد بخشی از واردکنندگان توانسته‌اند از ارز نیمایی برای واردات برخی از مدل‌های گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار استفاده کنند. هرچند این گوشی‌ها در دسته موبایل‌های پرچمدار و معروف قرار نمی‌گیرند.

به گزارش پیوست، واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار باید از محل ارز حاصل از صادرات صورت گیرد. واردکنندگان نمی‌توانند گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار را با ارز نیمایی و دولتی وارد کنند. بر اساس دستورالعملی که اواخر سال ۱۴۰۰ صادر شد، تنها واردات برند اپل و سه مدل از برند سامسونگ مشمول عدم تخصیص ارز سامانه‌ای شد، زیرا در آن زمان تنها این موارد بودند که بالای ۶۰۰ دلار قیمت داشتند.

عده‌ای از واردکنندگان معتقدند کماکان گوشی‌های دیگری که حتی بالاتر از ۶۰۰ دلار قیمت دارند از امکان واردات و بهره‌مندی از ارز سامانه‌ای ۴۰ هزار تومانی برخوردار هستند در حالی که واردات آنها مانند محصولات اپل و برخی مدل‌های سامسونگ باید با ارز حاصل از صادرات انجام شود. 

در همین خصوص، حسین روزبه، عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، گفت: در شرایط فعلی ارز نیمایی و دولتی به موبایل‌‌های بالای ۶۰۰ دلار تعلق نمی‌گیرد، بلکه ارز حاصل از صادرات خود برای واردات موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار است.

مهدی کیانی، مدیر فروش شرکت هما تلکام، نیز در این باره اشاره کرد که واردکنندگان برای واردات موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار از ارز حاصل از صادرات خود یا ارز حاصل از صادرات غیر استفاده می‌کنند و ارز نیمایی به این گوشی‌ها تعلق نمی‌گیرد.

به نظر می‌آید عده‌ای از واردکنندگان با روش‌های خاصی یکسری از موبایل‌هایی را که در واقع ارزش بالای ۶۰۰ دلار دارند، با ارز دولتی وارد می‌کنند. در همین زمینه کیانی توضیح داد که عده‌ای از واردکنندگان با یکسری روش‌های خاص از ارز نیمایی و دولتی برای واردات موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار استفاده می‌کنند. اگر واردکننده، نماینده یک برند باشد یا کالا را ارزان‌تر بخرد می‌تواند در فاکتور قیمت موبایل، مثلاً گوشی ۶۰۰ دلاری را ۵۹۹ دلار محاسبه کند؛ در نتیجه از ارز نیمایی استفاده کند.

به گفته کیانی، به صورت کلی واردکنندگان برای واردات موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار، از ارز حاصل از صادرات استفاده می‌کنند. برای برندی مثل آیفون یا گوشی‌های پرچمدار این اتفاق ممکن نیست اما برای واردات برندهای غیرمعروف‌ از این روش استفاده می‌شود.

مدیر فروش شرکت هما تلکام درباره ارز حاصل از صادرات گفت: نکته مثبت در این نوع ارز نبودن صف طولانی برای تخصیص ارز است، اما تفاوت قیمت ارز نیمایی و حاصل از صادرات بسیار چشمگیر است.

آرش مطبوع، مدیرعامل شرکت فراکو، نیز در این باره گفت: هیچ واردکننده‌ای نمی‌تواند از ارز نیمایی و دولتی برای موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار استفاده کند و فقط ارز حاصل از صادرات برای این نوع واردات وجود دارد.

شهریور ۱۴۰۲ بود که مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت طی نامه‌ای به دفتر فناوری داده و اطلاعات و امنیت فضای مجازی اعلام کرده بود تغییر محل تامین ارز گوشی تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار صرفاً بر «ارز صادراتی غیر» در سامانه جامع تجارت اعمال شود. همچنین مدیر کل وزارت صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌نگاری با سرپرست معاونت مقررات و برنامه‌ریزی بانک مرکزی، نکاتی درباره ساماندهی بازار تلفن‌های همراه مطرح کرد. این مقام مسئول وزارت صمت اعتقاد دارد ضوابط ایجادشده در خصوص واردات تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار تاثیرات جدی بر قیمت این دست کالاها و از بین رفتن نظم قیمت گذاری در بازار گذاشته است.

بعد از این ابلاغیه واردکنندگان تلفن همراه می‌توانند از ارز حاصل از صادرات دیگران هم برای واردات موبایل استفاده کنند. این موضوع می‌تواند رقابت بیشتری در بازار گوشی‌های پرچمدار به وجود بیاورد و قیمت‌ها را در این بازار رقابتی کند. اما طبق گفته واردکنندگان، وزارت صمت اسفند سال گذشته با ارسال نامه‌ای به بانک مرکزی خواستار تغییر فرایند تخصیص ارز برای واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار شده بود.

https://pvst.ir/hrp

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو