skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزارت ارتباطات امسال باید ۲ میلیون نقطه را به فیبر نوری متصل کند افزایش ظرفیت پهنای باند به ۱۲ هزار گیگابیت بر ثانیه وظیفه وزارت ارتباطات در سال ۱۴۰۳

میثم قاسمی تحریریه

۲۹ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

وزارت ارتباطات موظف است در سال جاری ۲ میلیون نقطه در کشور را به فیبر نوری متصل کند و ظرفیت پهنای باند بین‌الملل کشور را به ۱۲ هزار گیگابیت بر ثانیه برساند. این موارد از اهدافی است که در بخش دوم لایحه بودجه ۱۴۰۳ برای وزارت ارتباطات تعیین شده است.

به گزارش پیوست، بخش دوم لایحه بودجه ۱۴۰۳ که ۱۹ فروردین‌ماه در مجلس اعلام وصول شد، شامل جداول کلان و پیوست‌ها می‌شود که در این جداول وضعیت درآمد و هزینه وزارت ارتباطات و زیرمجموعه‌های آن نیز مشخص شده است. در بخشی از این لایحه که «سنجه عملکرد خروجی‌های اصلی دستگاه‌های سیاست‌گذار» اعلام شده، اهم خروجی‌ها و محصولات اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم آمده است.

در لایحه بودجه برای وزارت ارتباطات تعیین شده است که در سال جاری ۲ میلیون نقطه در کشور را به فیبر نوری متصل کند. بر اساس آخرین آمار سایت iranfttx تاکنون بیش از ۵۱۳ هزار مشترک fttx در کشور به ثبت رسیده‌اند که کمتر از ۳۱۷ هزار سرویس‌گیرنده، مشترک FTTH هستند و بقیه از سرویس VDSL استفاده می‌کنند. بدین ترتیب تا پایان سال تعداد مشترکان فیبر نوری باید بیش از ۶ برابر شود.

از دیگر خروجی‌ها و محصولاتی که در لایحه بودجه برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برشمرده شده می‌توان به افزایش پهنای باند بین‌اللملل تا ۱۲ هزار گیگابیت بر ثانیه اشاره کرد. پهنای باند بین‌الملل ایران در دوره دولت سیزدهم تاکنون به صورت رسمی اعلام نشده اما بر اساس صورت‌های مالی شرکت ارتباطات زیرساخت می‌توان گفت در پایان شهریور سال گذشته کمتر از پنج هزار و ۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه بوده است.

تحقق اهداف سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات تا ۷۰ درصد از دیگر خروجی‌های وزارت ارتباطات تعریف شده است. اواخر اسفندماه سال گذشته محمدامین آقامیری، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی، پیشرفت شبکه ملی اطلاعات را ۵۹.۱۸ درصد اعلام کرد.

ایجاد پوشش دسترسی پهن‌باند ثابت خانوارها (FTTX,TD-LTE) تا درصد ۸۰ درصد نیز برای سال جاری در نظر گرفته شده است که در صورت تحقق اهداف پروژه فیبر نوری دولت، امکان‌پذیر خواهد بود.

برای مرکز ملی فضای مجازی نیز خروجی‌ها و محصولاتی در نظر گرفته شده است که شامل مصوبه و گزارش می‌شود.

در لایحه بودجه آماده است که مرکز ملی فضای مجازی در سال جاری باید ۳۴ مصوبه داشته باشد. همچنین در بخش‌های مختلف برنامه‌ریزی، نظارت و پایش فضای مجازی نیز در مجموع باید ۵۷ گزارش یا سند از سوی این مرکز تهیه شود.

https://pvst.ir/hp6
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو