skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس اتحادیه فناوران رایانه: سنگ‌اندازی‌ها منجر به دلسردی واردکنندگان شده است

۱۳ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴ فروردین ۱۴۰۳

محمدرضا فرجی تهرانی

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران باور دارد کاهش سقف واردات لپ‌تاپ، افزایش نرخ ارز و تحریم‌ها، بزرگترین چالش‌های این صنف در سال گذشته بوده است.

به گزارش پیوست، محمدرضا فرجی تهرانی، رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران با اشاره به یکی از بزرگترین چالش‌های موجود در مسیر واردات لپ‌تاپ اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که در سال ۱۴۰۲ درگیر آن بودیم کاهش ۱۵ درصدی سقف واردات لپ‌تاپ بود.
در ماه‌های پایانی سال ۱۴۰۲، وزارت صمت با کاهش ۸۵ درصدی مجوز واردات کالاهای آی‌تی، سنگ‌اندازی‌هایی بر سر راه فعالیت تجار ایجاد کرده است. این در حالی است که آن‌ها با مشقت فراوان اقلام مورد نیاز بازار را با همکاری شرکای تجاری خارجی تأمین می‌کنند. در نتیجه همه فعالان این حوزه با کمبود لپ‌تاپ مواجه شدند.

وی با ابراز تأسف از اتفاقات اخیر گفت: سنگ‌اندازی‌های اخیر منجر به دلسردی واردکنندگان شده و آن‌ها را به سمت خروج سرمایه از کشور سوق می‌دهد. این در حالی است که کاهش عرضه محصولات آی‌تی می‌تواند منجر به افزایش قاچاق کالا و خروج ارز از کشور شود.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران با بیان دیگر چالش‌های موجود در واردات لپ‌تاپ افزود: از سوی دیگر با افزایش نرخ ارز قیمت تمام شده کالا نیز افزایش یافت. در ادامه این موضوع منجر به کاهش قدرت خرید مردم بیش از قبل شد.

فرجی همچنین با توجه به مشکلات موجود در روند خرید کالا نیز اظهار داشت: کشور مبدا واردات لپ‌تاپ امارات است. یکی از مشکلات اساسی این است که شرکت‌های معروف آی تی دنیا که یکی از آن‌ها امارات است به ایرانی‌ها نمایندگی نمی‌دهند. در نتیجه افراد فردی غیر ایرانی را مدیر عامل شرکت کرده تا در نهایت بتوانند جنس مورد نظر را خریداری کنند. این در حالی است که پس از این مرحله به تحریم‌ داخلی یعنی تخصیص ارز بر می‌خورند.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران در پایان با پیش‌بینی از سال جاری گفت:اگر وزارت صمت تغییری در سیاست‌های خود اتخاذ نکند، قیمت لپ‌تاپ، تبلت و پرینتر گران‌تر نیز خواهد شد. از آنجایی که بر اساس تجربه، سیاست‌گذار چندان رفاه حال مصرف‌کننده را در نظر نمی‌گیرد و اولویت اولش عدم خروج ارز از خزانه دولت است، شاید قیمت‌های کنونی بازار را بتوان مساعدتر از آینده در نظر گرفت و منتظر افزایش قیمت بیشتری بود.

https://pvst.ir/hm2

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو