skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دانشمندان با راهکار جدید استفاده از فیبر نوری به اینترنتی با سرعت ۳۰۱ هزار گیگابیت برثانیه دست یافتند

۱۱ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

محققانی در انگلستان روش تازه‌ای برای ارسال پرتو اینترنت با سرعت ۳۰۱ هزار گیگابیت بر ثانیه با استفاده از فیبر نوری معمولی ابداع کردند.

به گزارش پیوست، پژوهشگران دانشگاه استون این سرعت را با استفاده از باند‌های جدید طول موج یا اضافه کردن رنگ‌های اضافی انجام داده‌اند که در کابل‌های فعلی فیبر نوری از آن استفاده نمی‌شود.

ایان فیلیپس، یکی از محققان دانشگاه استون که در این تیم فعالیت داشته است، می‌گوید: «به طور کلی، داده از طریق یک فیبر نوری همانند اتصال خانه یا اداره ارسال شد.»

دیگر پژوهشگران نیز پیش از این با تقسیم نور مرعی به طول موج‌های بیشتر و تقویت نرخ انتقال داده به سرعتی بیش از یک میلیون گیگابیت نیز دست یافته‌اند. اما مقاله تحقیقاتی پژوهشگاه دانشگاه استون می‌گوید برای اجرایی شدن این راه‌حل‌ها باید تمام یک شبکه فیبر نوری را بروزرسانی کنید.

محققان می‌نویسند: «برخلاف MBT (انتقال چند‌باندی)، از آنجایی که پهن‌باند کلی به یک فیبر تک‌ حالتی استاندارد (SSMF) محدود است، تنها در گره یا سطح اوپراتوری نیاز به ارتقا داریم.» آنها در ادامه می‌گویند که آزمایش مذکور با استفاده از یک کابل فیبر نوری ۵۰ کیلومتری انجام شده است.

این تیم «تقویت‌کننده‌های نوری و اکولایزر‌های جذب نوری» را توسعه‌ داده‌اند که می‌تواند از باندE و S در کنار باندهای رایج C وL استفاده کند. فیلیپس می‌گوید: «پیش از توسعه دستگاه ما، هیچ کس نمی‌توانست کانال‌های باند E را به شکلی کنترل شده شبیه‌سازی کند.»

این تحقیق امید به ارتقای سرعت ISPها به گونه‌ای مقرون‌به‌صرفه را افزایش می‌دهد. ولادک فوریسیاک، استاد دانشگاه استون، می‌گوید: «افزایش ظرفیت سیستم با استفاده از طیف بیشتری که در دسترس قرار دارد- نه تنها باند معمولی C بلکه دیگر باند‌ها مثل L، S و حالا E به کاهش هزینه ارائه این پهن‌باند کمک می‌کند. همچنین این راه‌حل به نسبت استفاده از فیبر‌های جدید سبز‌تر است.»

https://pvst.ir/hlx

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو