skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

راهکارهای دیوار برای کاهش کلاهبرداری‌ها

۱۵ اسفند ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

دیوار برای افزایش امنیت معامله‌های کاربران و جلوگیری از فعالیت کلاهبرداران، اقدام‌هایی را در پیش گرفته و امکانات جدیدی را به پلتفرم خود اضافه کرده است.

به گزارش روابط عمومی دیوار فراهم‌سازی شرایط برای معامله‌ها و تعامل‌های امن و راحت کاربران،‌ از اصلی‌ترین هدف‌ها و ارزش‌های دیوار است.

اشکان آرمندهی، مدیرعامل دیوار، درباره این رویکرد تازه می‌گوید: «این اقدام برای آن است که در گام‌های گوناگون معامله بین کاربران دیوار، به جای اینکه ما خودمان وارد شویم، شرکت‌هایی را دخیل کنیم که به صورت تخصصی می‌توانند به کاربران در این مرحله‌ها کمک کنند.»

پرداخت امن؛ راهکار مطمئن کاهش کلاهبرداری

«پرداخت امن» که به تازگی به دیوار اضافه شده، روش جدید پرداخت مبلغ معامله یا بیعانه برای داشتن معامله‌ای قابل اطمینان و بدون کلاهبرداری است. در این روش پول پرداخت‌شدهٔ خریدار در حسابی واسط قرار می‌گیرد و تنها پس از تأییدِ دریافتِ کالا یا خدمات توسط خریدار، به حساب فروشنده واریز می‌شود. همچنین، فروشنده هم مطمئن است که پولش در حسابی امن قرار دارد و می‌تواند کالای خود را با اطمینان ارسال کند. از این روش می‌توان برای پرداخت مطمئن بیعانه هم استفاده کرد.

با استفاده از این راهکار، حالا کاربران دیوار می‌توانند از خدمات شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های دیگر در مراحل گوناگون معامله استفاده کنند، تا تجربه‌ای امن‌تر و راحت‌تر داشته باشند. در حال حاضر، ارائهٔ خدمت «پرداخت امن» در دیوار بر عهدهٔ سرویس‌دهندهٔ تومن است؛ اما به زودی، سرویس‌دهنده‌های دیگری هم برای این روش پرداخت به دیوار اضافه می‌شوند.

احراز هویت ویدیویی

دیوار برای افزایش امنیت معاملات کاربران و کاهش کلاهبرداری، سرویس احراز هویت دیجیتال (ویدیویی) را راه‌اندازی کرده است.پیش از این، کاربران دیوار می‌توانستند با وارد کردن شماره موبایل و کد ملی خود، احراز هویت اولیه را با کمک سامانه «شاهکار» پیش ببرند.

کارشناسی و ارزیابی قیمت

با افزایش هنگفت قیمت خودرو و ملک، کلاهبرداری‌ها در این حوزه هم افزایش پیدا کرده است. کلاهبردارها خیلی وقت‌ها تلاش می‌کنند خودروها یا املاک دارای مشکل را با قیمتی بالا بفروشند. شما اما با استفاده از سرویس‌های تخصصی کارشناسی و ارزیابی قیمت می‌توانید تا حد خوبی مطمئن شوید که سرتان کلاه نمی‌رود.

مسیرهای جدید برای گزارش کلاهبرداری

دیوار مسیرهای مختلفی را برای گزارش کلاهبرداری یا حتی رفتار مشکوک برای کاربران در نظر گرفته است. این گزارش‌ها به تیم‌های گوناگون دیوار برای افزایش سلامت پلتفرم کمک می‌کند.

ساده‌ترین روش، لینکی است که زیر هر آگهی قرار دارد. اگر شما شاهد کلاهبرداری یا رفتار مشکوک بوده‌اید و آگهی مرتبط با آن، هنوز روی دیوار هنوز وجود دارد، می‌توانید از داخل آگهی، با زدن رو لینک «گزارش کلاهبرداری و رفتار مشکوک» آن را گزارش کنید.

داده‌های دیوار نشان می‌دهد که بیشترین آمار کلاهبرداری مربوط به نمونه‌های ساده‌ای است که کاربران با آگاهی از نشانه‌های آن‌ها می‌توانند خیلی راحت جلوی کلاهبرداری را بگیرند.

مراقب رسیدهای جعلی باشید

ساده‌ترین و دم‌دستی‌ترین شیوه کلاهبرداری اینترنتی، استفاده از «رسید جعلی» است. در این روش، کلاهبردار با جعل رسید بانکی و ارسال آن برای شما، کالایی را بدون پرداخت پول به دست می‌آورد. کلاهبردارها، همراه با رسید جعلی،گاهی حتی پیامک جعلی واریز پول هم ارسال می‌کنند.

قدم اول برای مقابله با این شیوه از کلاهبرداری، اطمینان از واریز وجه است. برای جلوگیری از کلاهبرداری با رسید جعلی، کافی است عجله نکنید و برای اطمینان از واریز پول، موجودی حسابتان را از مسیرهای امنی مثل اینترنت بانک، موبایل بانک، یا دستگاه عابر بانک بررسی کنید. به هیچ رسیدی، حتی رسید پایا اطمینان نکنید. کلاهبردارها می‌توانند پس از گرفتن رسید، انتقال وجه پایا را لغو کنند.

دریافت بیعانه

درخواست پرداخت مستقیم بیعانه با روش‌هایی مثل کارت‌‌به‌کارت یکی از شیوه‌های مرسوم کلاهبرداری است. روش این کلاهبرداری اینگونه است:

شما با درخواست فروشنده، برای خرید کالایی بیعانه واریز می‌کنید؛ بعد، فردی که از شما بیعانه گرفته است، غیبش می‌زند. شما می‌مانید و دردسرهای پیدا کردن کلاهبردار و پس گرفتن پولتان، که آن هم اغلب ممکن نیست.

مهمترین شگرد کلاهبرداران در این شیوه، سوء‌استفاده از ذوق‌زدگی خریداران و وسوسهٔ شما با قیمت‌های ارزان است.اگر برای معامله‌ای به پرداخت بیعانه نیاز دارید، فقط از «پرداخت امن» دیوار استفاده کنید.

کد تأییدی که از طریق پیامک برای ورود به حساب کاربری در دیوار ارسال می‌شود، کاملاً محرمانه و شخصی است و به هیچ عنوان نباید در اختیار فرد دیگری قرار بگیرد. این کد صرفاً برای احراز هویت شمارهٔ همراه کاربر است و باید فقط خود فرد صاحب حساب کاربری، آن را در بخش‌های مشخص‌شده وارد کند. دسترسی هر فرد دیگری به این کد تأیید، امکان سوءاستفاده از حساب کاربری و ایجاد مشکل‌های حقوقی و قضایی برای آن‌ها را امکان‌پذیر می‌کند.

https://pvst.ir/hes

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو